Отборите на Арсенал и Тотнъм Хотспър изиграха прелестен мач, който закри четвъртия кръг в Англия, за да дойде първата през сезона пауза за национални отбори. Двата тима от Северен Лондон направиха интригуващ дуел, който завърши в крайна сметка при резултат 2:2. „Артилеристите” губиха с два гола, след като Кристиан Ериксен (10’) и Хари Кейн от дузпа в 39-а отбелязаха, но Александър Лаказет в добавеното време върна един гол, за да завърже още повече втората част. През нея Арсенал бе по-силният и солиден отбор и с попадение на Пиер-Емерик Обамеянг в 70-ата домакините изравниха.

Така двата отбора запазиха стартовите си позиции преди този мач, като Арсенал е пети със седем точки, докато Тотнъм е 9-и с пет пункта след изиграването на четири мача от Премиър лийг. В следващия кръг Арсенал ще има визита на Уотфорд, докато Тотнъм приема друг лондонски отбор – Кристъл Палас.

Иначе Унай Емери подрежда своите в постройка 4-3-3, като Никола Пепе, Пиер-Емерик Обамеянг и Александър Лаказет ще тормозят отбраната на "шпорите" в лондонското дерби.

Маурисио Почетино пък излиза с трима централни защитници, а те са Ян Вертонген, Давинсон Санчес, Тоби Алдервайрелд. Като крайни бранители ще действат Дани Роус и Муса Сисоко.

Още във втората минута Арсенал можеше да поведе, когато Колашинац пусна центриране отляво за Пепе. Кодтивоарецът се завъртя и стреля, но над напречната греда. В 11-ата минута Тотнъм откри резултата, след като Сон пусна вдясно за Ламела. Аржентинецът пое и напредна, след което стреля по земя, но Лено изчисти. За съжаление на германския страж на „топчиите” топката продължи към Кристиан Ериксен, който сам срещу вратата не можеше да сбърка – 1:0.

Седем по-късно Лено направи феноменално спасяване, след като с една ръка отрази диагонален шут на корееца Сон, пращайки топката в ъглов удар. На дваж пъти в 23-ата минута Арсенал можеше да изравни, но пропуски направиха Пепе и Лукас Торейра. Три по-късно Никола Пепе стреля от пряк свободен удар, но топката отлетя аут.

Абсурдна проява на Гранит Джака в 39-ата минута доведе до дузпа за „шпорите”. Тогава швейцарският халф се хвърли на шпагат в наказателното поле на Арсенал в краката на Хюн-мин Сон и го препъна повече от цинично. Реферът посочи бялата точка, а Хари Кейн с мощен удар в долния десен ъгъл удвои актива на Тотнъм.

Две минути преди края на първото полувреме Юго Лорис прави решаващо спасяване след удар на Пепе, а в добавеното време Арсенал намали резултата. Защитата на Тотнъм действа безобразно, а Лаказет получи топката между Айдервайрелд и Вертонген, пое и с мощен шут прониза Лорис.

Със старта на втората част Арсенал можеше да изравни резултата, след като центриране отдясно отиде при Лаказет. Френският стрелец отправи удар с глава, но Лорис улови пред голлинията на Тотнъм. В 56-ата минута Матео Гендузи бе видян в наказателното поле от Лукас Торейра и стреля силно с десния крак, но Юго Лорис изчисти. Последва грандиозен пропуск на Сеад Колашинац, който бе видян във вратарското наказателно поле, но ударът му мина встрани. Секунди по-късно Обамеянг пробва Лорис от дистанция, но дойде поредното спасяване на френския национален страж.

Влезлият като резерва Дани Себайос веднага опита да вкара гол след смяната си, но Юго Лорис направи поредно спасяване. В 71-ата минута обаче Обамеянг изравни резултата на „Емирейтс”. Габонският стрелец получи пас от Матео Гендузи в наказателното поле и сложи десния си крак по топката, за да я прати във вратата на Лорис – 2:2.

В 80-тата минута пък Сократис прати в делириум феновете на домакините, след като отбеляза попадение, но след намесата на VAR голът бе отменен. На видео-повторенията после се видя, че Сеад Колашинац е бил в засада по време на градежа на нападението и Тотнъм си отдъхна. Четири минути преди края пък двата отбора се спречкаха край тъчлинията, след като Хари Уинкс направи така, че Сократис го задържа и изблъска. Оттам двамата започна да се бутат и блъскат, а в крайна сметка реферът постъпи соломоновски и показа жълти картони и за двамата играчи.

В самия край на мача гостите имаха жестоки претенции за дузпа от Хари Кейн. Нападателят твърдеше, че е бил съборен от Сократис, но съдиите, както и VAR не отчетоха нарушение и играта продължи. В самия край на мача пък Муса Сисоко можеше да прати трите точки към „Тотнъм Стейдиъм”, но вместо това прати топката над „Емирейтс” от изключително изгодна позиция.

Арсенал (4-3-3): Бернд Лено – Ейсли Мейтланд-Найлс, Сократис, Давид Луис, Сеад Колашинац – Лукас Торейра, Гранит Джака, Матео Гендузи – Никола Пепе, Александър Лаказет, Пиер – Емерик Обамеянг

Мениджър: Унай Емери

Тотнъм (3-5-2): Юго Лорис – Давинсон Санчес, Ян Вертонген, Тоби Алдервайрелд – Дани Роус, Хари Уинкс, Кристиан Ериксен, Муса Сисоко, Ерик Ламела – Хюн-мин Сон, Хари Кейн

Мениджър: Маурисио Почетино