Манчестър Сити победи Арсенал с 2:1 като гост в първи  мач от 21-ия кръг на Висшата лига и такъв за 2022 година. Домакините откриха резултата малко преди края на първото полувреме чрез Букайо Сака, но в началото на втората част Рияд Марез от дузпа изравни. Малко след това "топчиите" останаха в намален състав, след като Габриел получи втория си жълт и съответно червен картон. Дълбоко в добавеното време на двубоя Родри донесе победата на "гражданите".

Gulliver/GettyImages
61 снимки

По този начин Манчестър Сити увеличи преднината си на върха в класирането с актив от 53 точки, докато Арсенал е четвърти с 35.

"Гражданите" стартираха с добър контрол на топката и постепенно организираха атаките си. В 4-ата минута Кевин де Бройне изведе Рахийм Стърлинг в наказателното поле, но Габриел бе добре позициониран и изби в ъглов удар.

Домакините дестваха на контраатак, но в първите минути лиспваха головите положения. В 10-ата минута Едерсон препъна Мартин Йодегаард в наказателното поле, след което топката излезе в ъглов удар. Ситуацията бе прегледана с ВАР, но главният съдия Стюърт Атуел не посочи бялата точка.

Четири минути по-късно Рахийм Стърлинг центрира остро в наказателното поле, където Рубен Диаш изпревари Аарън Рамсдейл, но изстрелът му с глава премина покрай вратата. Малко след това Габриел Мартинели бе изведе в наказателното поле. Бразилецът стреля от малък, след което Едерсон спаси, а след това Рубен Диаш изби в ъглов удар.

Двубоят продължи да бъде двуостър, но в следващите минути липсваха головите положиния.

В 31-ата минута домакините откриха резултата. Кийрън Тиърни проби през центъра, след което подаде по земя на границата на наказателното поле към Букайо Сака. Крилото веднага нанесе изстрел в долния ляв ъгъл, а Едерсон не успя да реагира и топката влезе в мрежата му.

Девет минути по-късно Габриел Мартинели имаше добра възможност за второ попадение, но стреля встрани от вратата. Малко преди края на първото полувреме бразилецът имаше нова добра възможност, но стреля отното покрай вратата,

Това бе всичко за първата част, в която Манчестър Сити завърши без точен удар във вратата на Аарън Рамсдейл.

В началото на второто полувреме "топчиите" поискаха директен червен картон за Родри след грубо влизане в краката на Габриел Мартинели, но главният съдия Стюърт Ауел не удовлетвори претенциите на домакините.

В 54-ата минута Бернардо Силва падна в наказателното поле след съприкосновение с Гранит Джака. Ситуацията бе прегледана с ВАР, след което реферът посочи бялата точка. Рияд Марез застана зад топката, след което реализира в горния ляв ъгъл, възстановявайки резултата.

Малко след това лоша комуникация в защитата на гостите можеше да доведе до втори гол за домакините, след като Аймерик Лапорт върна с глава неразчетено към Едерсон, но Нейтън Аке притича и ешително изби пред голлинията. Пет минути по-късно Арсенал остана с човек по-малко, след като Габриел получи червен картон.

В следващите минути "гражданите" наложиха преса в половината на "топчиите", но сгъстената защита на домакините не позволяваше да се стигне до положение пред Аарън Рамсдейл. Възпитаниците на Пеп Гуардиола държаха изцяло контрла на топката, но това не водеше до положения пред вратата на лондончани.

Дълбоко в добавеното време на двубоя Манчестър Сити реализира второ попадение, след като Родри се възползва от разбъркване в наказателното поле и отблизо реализира във вратата на домакините, което бе и последното чисто положение в двубоя.

АРСЕНАЛ - МАН СИТИ 1:2

1:0 Букайо Сака 31'

1:1 Рияд Марез 57'-д.

1:2 Родри 90+3'

СТАРТОВИТЕ СЪСТАВИ:

АРСЕНАЛ: Аарън Рамсдейл, Такехиро Томиасо, Бен Уайт, Габриел, Кийрън Тиърни, Томас Партей, Гранит Джака, Мартин Йодегаард, Букайо Сака, Габриел Мартинели, Александър Лаказет

Мениджър: Микел Артета

МАН СИТИ: Едерсон, Жоао Кансело, Рубен Диаш, Аймерик Лапорт, Нейтън Аке, Родри, Кевин де Бройне, Бернардо Силва, Рияд Марез, Рахийм Стърлинг, Габриел Жезус

Мениджър: Пеп Гуардиола