Манчестър Юнайтед се класира на финал във ФА Къп след победа над Брайтън, като срещата завърши 0:0 в редовното време и продълженията, а при дузпите "червените дяволи" надделяха със 7:6. Ключовата дузпа за Брайтън бе пропусната от Соломон Марч, а Виктор Линдельоф отбеляза победното изпълнение за Манчестър Юнайтед. Отборът на Ерик тен Хаг ще се изправи срещу Манчестър Сити на финала във ФА Къп.

Gulliver/GettyImages
72 снимки

В 7-а минута Кауро Митома бе фаулиран на границата на наказателното поле, а Алексис МакАлистър се нагърби с изпълнението. Аржентинецът стреля чудесно в левия ъгъл на Де Хеа, но стражът на Манчестър Юнайтед успя да избие в корнер.

Бруно Фернандеш получи пред противниковото наказателно поле в 14-а минута и не се поколеба да стреля, но Роберт Санчес бе чудесно пласиран и направи спасяване с две ръце. Брайтън владееше повече топката и бе по-опасният отбор на терена, а в 31-а минута отбита топка достигна до Хулио Енсисо, който шутира с първото си докосване, но кълбото профуча встрани от лявата греда на Де Хеа.

В последната минута на редовното време за първата част Каземиро намери Бруно Фернандеш с елегантен пас, но последният не успя да намери целта, тъй като опитът му от наказателното поле премина точно до лявата греда. Малко след това Кристиан Ериксен получи прецизно подаване в опасна зона и стреля незабавно. Топката беше отправена ниско към средата на целта, но Роберт Санчес демонстрира уменията и предотврати гола с брилянтно спасяване.

В 57-а минута Хулио Енсисо профука страхотна възможност! Той беше напълно непокрит и стреля от движение под напречната греда, но Давид де Хеа реагира превъзходно и отрази. Само корнер за Брайтън. От последвалия ъглов удар топката беше завъртяна в наказателното поле, а Дани Уелбек надскочи защитата, но прати удара си с глава отблизо на косъм над гредата.

Бруно Фернандеш опита да отбележи от пряк свободен удар, но изстрелът му срещна стената, а последвалата добавка прелетя високо над вратата на Брайтън. В 83-а минута Соломон Марч напредна с топка в крака и демонстрира добър дрибъл, след което стреля от границата на наказателното поле, но Давид де Хеа внимаваше и успя да спаси.

В първата минута на добавеното време Брайтън изпълни корнер, при който Соломон Марч се извиси добре във въздуха, но ударът му с глава прелетя високо над напречната греда на Манчестър Юнайтед. Двата отбора не успяха да се победят през 90-те минути, затова последваха продължения.

Маркъс Рашфорд получи на границата на наказателното поле в последната минута на първото продължение и английският национал отправи прецизен и силен удар с десния крак, но Санчес направи феноменално спасяване, за да избие в корнер. Още с началото на второто продължение Брайтън имаше възможност, като Соломон Марч напредна добре с топка в крака и накрая стреля от вътрешността на наказателното поле, но Де Хеа отново внимаваше и улови.

В седмата минута на второто продължение Маркъс Рашфорд си създаде пространство и отправи много мощен удар с десния крак, който прелетя встрани от лявата греда на Санчес. По-малко от две минути след тази ситуация Кауро Митома направи двойно подаване със свой съотборник в противниковото наказателно поле, но накрая си поведе топката твърде дълго и не успя да стреля. Имаше и контакт между атакуващия футболист на Брайтън и Де Хеа, но съдията предпочете да не показва втори жълт картон на състезателя на "чайките". Попадения нямаше и предстояха дузпи.

Дузпи: Брайтън - Манчестър Юнайтед  6:7

Алексис МакАлистър вкара първата дузпа за Брайтън, като изпрати Де Хеа в грешния ъгъл - 1:0 за Брайтън. Каземиро изпълни първата дузпа за Манчестър Юнайтед и излъга вратаря, като завърши хладнокръвно - 1:1. Паскал Грос изпълни феноменална дузпа, която бе рискова, но не остави шансове на Давид де Хеа - 2:1. Вратарят на Брайтън усети дузпата на Диого Далот, но не успя да достигне до топката и тя влетя в мрежата му - 2:2. Централният нападател на "чайките" Ундав запази самообладание и не срещна трудности да вкара - 3:2. Джейдън Санчо изпълни феноменална дузпа, която влетя между десния страничен стълб и напречната греда - 3:3. Первис Еступинян с интересни дълги крачки изпълни своята дузпа, изпращайки Де Хеа в другия ъгъл - 4:3. Маркъс Рашфорд застана зад топката и също изпълни страхотна дузпа, макар вратарят да усети ъгъла, нямаше как да отрази - 4:4. Люис Дънк се нагърби с петата дузпа, като отново Де Хеа бе изпратен в погрешната страна - 5:4. Марсел Забитцер не изпълни добра дузпа, а Санчес достигна до топката и я отби, но тя въпреки всичко влетя във вратата му - 5:5. Адам Уебстър застана зад бялата точка и хладнокръвно реализира - Де Хеа отново не уцели ъгъла - 6:5. Вут Вегхорст изпълни следващата дузпа за Манчестър Юнайтед и бе категоричен, като Робърт Санчес бе изпратен в обратния ъгъл - 6:6. Соломон Марч изпълни следващата дузпа с левия си крак, но топката прелетя над напречната греда - пропуск за Брайтън! Виктор Линдельоф изпълни дузпата чудесно, а Санчес не усети посоката и Манчестър Юнайтед спечели сблъсъка след 0:0 и 7:6 при дузпите.

Брайтън прави изключителен сезон, като се бори за участие в евротурнирите във Висшата лига, но впечатлява и във ФА Къп, тъй като достигна до полуфиналната фаза на турнира. "Чайките" обичат атакуващия футбол, като използват много преса и изнасят чудесно топката с подавания. Пеп Гуардиола определи Брайтън като най-добрият отбор в света, по отношение на пренасянето на топката от фаза защита във фаза атака.

Манчестър Юнайтед отпадна от Лига Европа, след загуба от Севиля с 0:3. "Червените дяволи" вече спечелиха Карабао Къп и почти със сигурност са си осигурили място в топ 4, но ще преследват и вторият домашен турнир - ФА Къп. Ерик тен Хаг ще иска от играчите си да бъдат фокусирани и да се преборят със самите себе си, тъй като нидерландският специалист сподели, че тимът му има психологически проблем.

Стартови състави:

Брайтън: 1. Роберт Санчес, 30. Первис Еступиниан, 5. Люис Дънк, 4. Адам Уебстър, 13. Паскал Грос, 25. Мойсес Кайседо, 10. Алексис МакАлистър, 7. Соломон Марч, 20. Хулио Енсисо, 22. Каору Митома, 18. Дани Уелбек

Треньор: Роберто Де Дзерби

Манчестър Юнайтед: 1. Давид де Хеа, 20. Диого Далот, 2. Виктор Линдельоф, 23. Люк Шоу, 29. Аарън Уан-Бисака, 14. Кристиан Ериксен, 18. Каземиро, 21. Антони, 8. Бруно Фернандеш, 10. Маркъс Рашфорд, 9. Антони Марсиал

Треньор: Ерик тен Хаг