Отборът на Ливърпул победи големия си опонент за титлата Манчестър Сити с 3:1 в голямото дерби на Висшата лига. Фабиньо изведе домакините напред в 6-ата минута. Мохамед Салах удвои в 13-ата минута. Садио Мане направи резултата класически в 51-ата минута. Бернардо Силва върна едно попадение за "гражданите" в 78-ата минута. Отборът на Юрген Клоп изигра един много добър тактически подреден мач, в който не оставяха много свободни пространства на съперника си, макар че "небесно-сините" владееха топката през повечето време. "Мърсисайдци" бяха убийствени на контраатака и отбелязаха първите си два гола по подобен начин с два точни удара до този момент. След третия гол темпото на игра спадна драстично до попадението на Бернардо Силва. След него тимът на Пеп Гуардиола се хвълри в предни позиции, но не успя да стигне до нещо повече в този двубой. Серхио Агуеро продължавада няма гол на "Анфийлд", след като и днес не се разписа, въпреки добрите ситуаиции, които имаше. "Гражданите" удариха греда през първата част и на три пъти имаха претенции за дузпа.

С тази победа Ливърпул остава на върха и събира актив от 34 точки. Така "мърсисайдци" вече имат преднина от осем точки пред втория Лестър Сити и третия Челси. Манчестър Сити остава четвърти с 25 точки, на девет от "червените". В следващия кръг, който е след паузата за националните отбори, футболистите на Юрген Клоп ще гостуват на Кристъл Палас, докато за Сити предстои дерби с Челси на  "Етихад".

3:1 Бернардо Силва 78'

Първата по-интересна ситуация дойде шестата минута, когато Бернардо Силва центрира в наказателното поле, но топката срещна ръката на Трент Александър-Арнолд и гостите поискаха дузпа, но главният съдия Майкъл Оливър не отсъди нищо и даде сигнал играта да продължи.

Ливърпул Сити

източник: GettyImages/Gulliver

Точно в следващата атака Ливърпул излезе напред в резултата. Садио Мане напредна отляво и и стигна до наказателното поле, където опита пас по земя. Топката бе изчистена, но тя попадна във Фабиньо и със страхотен удар от 30-тина метра препарира вратаря Клаудио Браво. След попадението беше разгледана ситуацията с Александър-Арнолд чрез ВАР. Гостите искаха попадението да бъде отменено и да бъде отсъдена дузпа в тяхна полза, но това не се случи.„

Манчестър Сити вдигна оборотите след попадението, което получи. Гостите имаха две чудесни ситуации след статични положения, но в първия случай Серихо Агуеро отправи удар с глава над вратата, а малко след това не успя да засече от добра позиция центриране на Кевин Де Бройне.

„Мърсисайдци“ отговориха с втори гол след втория си точен удар във вратата. Трент Александър-Арнолд изведе Андрю Робъртсън, който центрира отляво, а Мохамед Салах засече с глава, пращайки топката в ответния ъгъл на вратаря Браво за 2:0.

В 24-тата минута Агуеро отправи първия точен удар към вратата на Алисон, но бразилският страж спаси.

Четири минути след това Анхелиньо удари греда. Испанецът и Де Бройне комбинираха добре, след което крайният защитник стреля, но топката чукна се удари в гредата.

В 35-ата минута Фирмино получи топката на добра позиция пред наказателното поле, но стреля високо над вратата.

Две минути след това отново бразилецът опита изстрел, но Браво спаси удара му.

В 42-ата минута Агуеро бе изведен от Де Бройне, но аржентинецът шутира близо до гредата.

В последната минута на първото полувреме Салах стреля от над 20 метра, но отново Браво спаси отбора си.

Сити започна по-активно втората част, но за сметка на това Ливърпул отбеляза трети гол в 51-ата минута. Джордан Хендерсън центрира в наказателното поле, а Садио Мане засече топката с глава на далечната греда за 3:0. Вратарят Клаудио Браво игра с топката, но не успя да я изчисти и тя попадна за трети път във вратата му.

Въпреки резултата Юрген Клоп първи посегна към промените. Джеймс Милнър замени капитана Джордан Хендерсън в 61-ата минута.

Гостите имаха претенции за нова дузпа в 65-ата минута, когато Раийм Стърлинг падна в наказателното поле, след като бе съборен от Мане. Майкъл Оливър обаче не отсъди нарушение, дори след проверка с ВАР. Малко след това Агуеро не успя да засече добро подаване на Де Бройне.

Гуардиола направи първата си смяна в двубоя чак в 71-ата минута, когато извади Серхио Агуеро, който продължава да няма гол на "Анфийлд". На терена се появи Габриел Жезус.

Бернардо Силва

Манчестър Сити все пак стигна върна интригата в двубоя в 78-ата минута. Фабиньо загуби топката в центъра от Де Бройне и центрира в наказателното поле. Топката бе изчистена първоначално, но тя стигна до Анхелиньо, който подаде на Бернардо Силва и португалецът нанесе удар от границата на наказателното поле, който влетя във вратата на Алисон – 3:1.

Алекс Окслейд-Чембърлейн замени Роберто Фирмино веднага след гола.

След гола „небесно-сините“ се хвърлиха в атака и имаха добри положения да завържат интригата още повече.

В 83-тата минута те поискаха отново дузпа след на Стърлинг, което се удари в ръката на Александър-Арнолд. Съдията отново подмина ситуацията. Това накара мениджърът на Сити Гуардиола да се изнерви край тъчлинията.

Три минути преди края и Джо Гомес се появи в игра на мястото на Мохамед Салах.

След последния съдийски сигнал Пеп Гуардиола навлезе на терена, за да поздрави всички играчи - и на Ливърпул, и на Манчестър Сити. Стигайки до Майкъл Оливър и неговите помощници той красноречиво започна да им стиска ръцете и да изразява с езика на тялото си своето несъгласие с част от техните решения.

Стартови състави на двата отбора:

Ливърпул (4-3-3): 1. Алисон – 66. Трент Александър-Арнолд, 6. Деян Ловрен, 4. Върджил ван Дайк, 26. Андрю Робъртсън – 14. Джордан Хендерсън (к) (7. Джеймс Милнър 61'), 3. Фабиньо, 5. Джорджиньо Вайналдум – 11. Мохамед Салах, 9. Роберто Фирмино, 10. Садио Мане

Резерви: 13. Адриан (в), 12. Джо Гомес, 8. Наби Кейта, 15. Алекс Окслейд-Чембърлейн, 7. Джеймс Милнър (14. Джордан Хенедерсън 61'), 20. Адам Лалана, 27. Дивок Ориги

Старши треньор: Юрген Клоп

Манчестър Сити (4-3-3): 1. Клаудио Браво – 12. Анхелиньо, 25. Фернандиньо (к), 5. Джон Стоунс, 2. Кайл Уокър – 8. Илкай Гюндоган, 16. Родри, 17. Кевин Де Бройне, 7. Рахийм Стърлинг, 10. Серхио Агуеро, 20. Бернардо Силва

Резерви: 33. Скот Карсън (в), 30. Николас Отаменди, 27. Жоао Кансело, 21. Давид Силва, 47. Фил Фоудън, 9. Габриел Жезус, 26. Рияд Марез

Старши треньор: Пеп Гуардиола

Главен съдия: Майкъл Оливър

Стадион: „Анфийлд“, Ливърпул, Англия