Ливърпул загря по най-добрия начин за предстоящия първи осминафинален мач срещу Порто в Шампионската лига. Мърсисайдци се наложиха с 2:0 като гост на Саутхемптън в 27-ия кръг на Висшата лига, а резултатът еднолично ги изстреля на третото място във временното класиране. Победата беше много важна, защото приближи момчетата на Юрген Клоп само на 2 точки зад втория Манчестър Юнайтед.

Роберто Фирмино и Мохамед Салах вкараха головете още преди почивката, като двамата на всичкото отгоре си размениха асистенции един между друг.  Така бразилецът вече има 20 попадения във всички турнири, докато египтянинът е с 22 гола в 26 мача от Висшата лига. Двамата определено объркаха плановете на домакинската публика, която искаше да отправи своето послание към съперника след толкова много трансфери от "Сейнт Мерис" в посока "Анфийлд".

Феновете на домакините може и да се бяха надъхали да посрещнат по подобаващ начин доскорошният играч на тима Върджил ван Дайк, ала настроението им без време беше помрачено. Още в 6-ата минута на срещата „червените” поведоха в резултата след кошмарна изява на централния защитник Уесли Худ. Холандецът се провали с гръм и трясък в опита си да овладее безадресния пас на Алекс Окслейд-Чембърлейн и позволи  на топката да стигне до Мохамед Салах. Последният без забавяне изведе Роберто Фирмино сам срещу вратаря, а бразилецът беше клиничен в изстрела си към долния ляв ъгъл – 1:0.

Почти веднага след попадението Ливърпул реши да приеме играта в собствената си половина, а това позволи на Саутхемптън да диктува събитията. В 18-ата минута вратарят Лорис Кариус спаси сигурен гол, след като Ориол Ромеу опита дълъг диагонален пас в пеналта, а Андрю Робъртсън загуби въздушния двубой с Пиер-Емил Хьойберг. Датчанинът овладя и шутира моментално, ала Кариус парира по чудесен начин.

В 25-ата минута гостите може би трябваше да получат дузпа, след като Дан Стивънс определено използва ръцете си, за да задържи Фирмино в наказателното поле. Бразилецът вдигна ръце към съдията, който обаче даде сигнал играта да продължи.

„Светците” продължиха да нападат настойчиво. В 29-ата минута Джеймс Уърд-Праус центрира чудесно отдясно, а Гуидо Карийо надскочи Трент Александър-Арнолд и стреля с глава. Изстрелът на аржентинецът не бе прецизен и попадна в ръцете на вратаря.

Секунди по-късно Саутхемптън получи правото да изпълни корнер. Хьойберг центрира към далечната греда, където Уърд-Праус бе останал непокрит и стреля силно с глава. Топката щеше да влети под гредата, ако не бе вещата намеса на Кариус.

Именно в периода от срещата, когато домакините изглеждаха вдъхновени в атака, Ливърпул нанесе втория си удар. Три минути преди края на първото полувреме Матип стартира атаката с хубав пас напред към Салах, който овладя пред дъгата, обърна се и комбинира с Фирмино. Бразилецът елегантно с пета продължи комбинацията през гърба си, за да изведе египтянина съвсем сам срещу вратаря Алекс Маккарти. Англичанинът отново нямаше шанс – 2:0 за гостите.

Началото на второто полувреме можеше да доведе до трети гол в мрежата на „светците”. Разсеяните действия на бранителите пред Маккарти дадоха шанс на Салах да шутира на метър-два зад точката на дузпата. Този път с по-слабия си десен крак звездата на Ливърпул изпрати изстрела си високо в трибуните.

Саутхемптън въпреки всичко отказваше да сведе глава. В 59-ата минута Уърд-Праус завъртя топката добре от свободен удар и във вратарското поле Уесл Худ можеше да изкупи грешката си. Холандецът подложи крак да засече, ала се справи ужасяващо – високо и встрани от целта.

Ливърпул продължи да изглежда като по-опасният отбор и бе истинско чудо, че не отбеляза в 71-ата минута. Тогава Садио Мане пресече пас в половината на бившия си отбор и тръгна на марков пробив отляво. Сенегалецът се подигра с един противник, за да напредне в пеналта и комбинира с Фирмино, който шутира силно от няколко метра. Маккарти изби топката право към Салах, който пробва моментална добавка, но бе затворен и не улучи целта.

Пет минути по-късно Фирмино и съотборниците му показаха страхотно разбирателство, за да създадат шанс пред Мане. Бразилецът даде диагонален пас напред към Салах, който пропусна за Вайналдум, а холандецът стори същото. Така Мане догони топката отляво в наказателното поле, след което шутира мощно в аут покрай близката греда.

В 85-ата минута влезлият като смяна в Ливърпул Адам Лалана направи непростим пропуск след чудесно взаимодействие със Салах. Египтянинът завърши по чудесен начин двойното подаване със съотборника си, като го остави на 7-8 метра от вратата. Лалана стреля фалцово от движение, а топката почти облиза външната страна на дясната греда.

Успехът увеличи актива на Ливърпул до 54 точки и вторият Юнайтед (56) вече не изглежда толкова далеч, колкото по-рано през сезона. Дори и Челси да спечели в понеделник срещу Уест Бромич, „сините” максимално биха събрали 53 пункта. Четвъртият Тотнъм пък разполага с 52 пункта.

Саутхемптън от своя страна продължава да се намира в изключително опасна ситуация. Тимът заема 18-ото място с едва 26 точки и си остава сериозно заплашен от изпадане.