Когато Кристиано Роналдо подписа за Ювентус или Манчестър Юнайтед, версията, че бързо ще се върнат парите от инвестицията след продажба на фланелка бързо започна да циркулира. Освен Кристиано, и другите звезди в световния футбол продават страшно много свои трика, но истината е, че клубовете генерират изключително малък процент от продажбата на една фланелка.
Дори дебитът не достига и 10% от продажната цена.
Самите сметки бяха предоставени от британските медии, които оценяват средно една футболна фланелка на 80 паунда (бел.ред – 93 евро), колкото обикновено струват в клубните магазини на отборите от Премиър лийг. Отправната точка на анализа е цената за производство на самата фланелка, което обичайно се случва в азиатските страни и достига 9,3 евро. Това е 10% от продажната цена.
Оттам най-големият дял от продажбата отива за магазина, който извършва печалбата – 30 евро. Следващият дял отива при марката, която произвежда продукта – 27,3 евро, като това е за всяка една продажба.
Следват данъците, които в Англия възлизат на 15,5 евро. И едва след това идва клубът, който получава пари за правата на символите му – сумата е 5,5 евро на всяка фланелка.
Маркетинговите разходи затварят кръга, като възлизат на 2,8 евро за всяка бройка, а за дистрибуцията остават около 1,86 евро.
Все пак представените стойности са илюстративни и може да има разлики от клуб до клуб в зависимост от споразуменията, сключени с марките, които доставят спортните дрехи, но приходите от всяка фланелка средно са много близки до споменатите 5 евро.