Отборът на Манчестър Сити надигра Евертън с 2:в среща от 21-я кръг на Висшата лига. Габриел Жезус даде аванс на домакините в 51-ата, а 58-ата минута удвои. Ричарлисон върна едно попадение в 71-ата минута, но за повече играчите на Карло Анчелоти нямаха сили. Първото полувреме не донесе попадения, но през втората част двата тима се разиграха. Играчите на Пеп Гуардиола играха страхотно и заслужено поведоха с два гола. Една грешка на вратаря Клаудио Браво обаче даде импулс на "карамелите", които се опитаха да стигнат до равенството, но "гражданите" не оставиха шанс за това.

Това бе и първа загуба за Карло Анчелоти начело на Евертън след двете победи в първите си два мача. Въпреки поражението ливърпулци остават на десетата позиция с 25 точки. Сити са трети с 44 точки, на 11 от лидера Ливърпул, който обаче е с два мача по-малко. В следващия кръг футболистите на Гуардиола гостуват на Астън Вила, но преди това имат среща с Порт Вейл за ФА Къп и първата полуфинална среща с Манчестър Юнайтед в Купата на лигата. Евертън също ще имат градско дерби през уикенда - срещу Ливърпул в ФА Къп, а в следващия кръг приемат Брайтън.

Давид Силва, Джон Стоунс, Лерой Сане и Аймерик Лапорт продължават да лекуват контузии и не взеха участие в срещата. Анчелоти пък не можеше да разчита на Морган Шнайдерлен, Алекс Иуоби, Андре Гомеш и Жан-Филип Гбамин.

МАНЧЕСТЪР СИТИ - ЕВЕРТЪН 2:1

1:0 Габриел Жезус 51'

2:0 Габриел Жезус 58'

2:1 Ричарлисон 71'

Срещата стартира спокойно. Първата опасна ситуация дойде в 9-ата минута, когато Люка Дин изведе с прехвърлящо подаване капитана Шеймъс Коулвън отдясно в наказателното поле и ирландецът опита да намери вратата на домакините, но Клаудио Браво успя да избие над гредата в ъглов удар.

В 13-ата минута домакините отбелязаха попадение, което обаче беше отменено заради засада след проверка със системата ВАР. Жоао Кансело и Рияд Марез направиха двойно паване и португалецът отправи успоредно подаване на голлинията отдясно на атаката, а Фил Фоудън засече на далечната греда. Попадението беше отменено заради засада на алжиреца.

В 18-ата минута Марез падна в наказателното поле, но главният съдия Андре Маринър показа играта да продължи. Малко след това ситуацията бе проверена и с ВАР, но първоначалното решение на арбитъра остана.

Габриел Жезус опита удар от границата на наказателното поле в 24-ата минута, който обаче премина над вратата на Джордан Пикфорд.

Малко преди да изтече половин час игра Пикфорд спаси опасен изстрел на Марез. Последваха два поредни корнера за домакините, но действията приключиха с топка във вратаря.

"Гражданите" продължиха да налагат своето темпо и имаха две хубави ситуации да стигнат до гол. Първо, в 36-ата минута, Пикфорд спаси силен ударна Фил Фодън, а три по-късно Жезус стреля покрай гредата.

В 42-ата минута Марез си освободи пространство за изстрел след подаване на Жезус, но и той не бе точен.

Минута преди края на първата част още веднъж Марез имаше шанс да отбележи, но неговия шут попадна в обсега на Пикфорд.

В добавеното време на първите 45 минути Йери Мина засече с глава центриране от ъглов удар на Гилфи Сигурдсон, но я прати над вратата на Клаудио Браво.

Второто полувреме започна чудесно за домакините, които откриха резултата в 51-ата минута. Илкай Гюндоган изведе Жезус между двамата бранители на Евертън Йери Мина и Мейсън Холгейт в наказателното поле, за да може бразилецът да прибере топката и с чудесно изпълнение намери горния ляв ъгъл на Пикфорд - 1:0.

Две минути след попадението за Сити гостите имаха шанс да изравнят. Доминик Калвърт-Люин нанесе удар с глава след корнер, но топката премина близо до гредата.

В 58-ата минута "гражданите" стигнаха и до второ попадение. Шампионите разиграха добре пред наказателното поле на "карамелите", като Марез изведе Жезус отляво в пеналтерията, който без забавяне нанесе удар по земята и реализира за 2:0.

Мениджърът на Евертън Карло Анчелоти реагира веднага след второто попадение за Сити и пусна в игра Тио Уолкот, който замени Шеймъс Колман. В 67-ата минута на терена се появи и Мойс Кийн, който смени Гилфи Сигурдсон.

В 71-ата минута "карамелите" успяха да се върнат в двубоя. Вратарят на "гражданите" Клаудио Браво сгреши едно подаване, допускайки топката да стигне до Мойс Кийн, който напредна, получи се рикошет при удара и Ричарлисон добави отблизо за 2:1.

Три минути по-късно Кийн нанесе удар, но встрани от вратата.

В 76-ата минута домакините поискаха дузпа, но повторенията показаха, че Джибрил Сидибе успява да играе с топката.

120 секунди след това Жезус можеше отбележи хеттрик, но нацели близката греда с мощен удар.

В 83-ата минута в игра се появи Давид Силва, който замени Фил Фоден.

В добавеното време на срещата Рахийм Стърлниг замени Риад Марез.

Стартови състави на двата отбора:

МАНЧЕСТЪР СИТИ (4-2-3-1): 1. Клаудио Браво - 27. Жоао Кансело, 50. Ерик Гарсия, 25. Фернандиньо (к), 22. Бенджамин Менди - 8. Илкай Гюндоган, 16. Родри - 26. Рияд Марез, 17. Кевин де Бройне, 47. Фил Фоден - 9 Габриел Жезус

Старши треньор: Пеп Гуардиола

ЕВЕРТЪН (4-4-2): 1. Джордан Пикфорд - 12. Люка Дин, 13. Йери Мина, 2. Мейсън Холгейт, 23. Шеймъс Коулман (к) - 20. Бернард, 8. Фабиан Делф, 10. Гилфи Сигурдсон, 19. Джибрил Сидибе - 9. Доминик Калвърт-Люин, 7. Ричарлисон

Старши треньор: Карло Анчелоти

Главен съдия: Андре Маринър, Англия

Стадион: "Етихад Стейдиъм", Манчестър, Англия