Манчестър Сити постигна победа с 3:1 над Брайтън в отложен мач от 31-ия кръг на Висшата лига, с което постави няколко рекорда. „Гражданите” на Пеп подобриха цели три рекорда на Висшата лига в последния домакински мач на Яя Туре. Докато феновете на „Етихад” се постараха да изпратят по специален начин ветерана, неговият тим вече лидер по брой победи в една кампания (31), по отбелязани голове (105) и отбелязани точки (97). И всичко това при оставащ още един кръг.

До днес Челси притежаваше първенството по трите показателя – „сините” отбелязаха 103 гола през сезон 2008/2009, постигнаха 95 точки през 2004/2005 и записаха 30 победи през сезон 2016/2017.

Страхотен мач за Сити направи крилото Лерой Сане, който асистира за всичките попадения на своя тим. Шоуто му стартира в 16-ата минута, когато домакините организираха бърза контраатака, а германският национал с пас в коридор изведе десния бек Данило. Бразилецат остана сам срещу вратаря и хладнокръвно откри за 1:0.

Само четири минути по-късно Брайтън изненадващо изравни, като голът донякъде ще тежи на съвестта на вратаря Клаудио Браво. Чилиецът излезе малко неразчетено, за да посрещне Дейви Прьопер почти до аутлинията в наказателното си поле. Първоначално изглеждаше, че стражът се ще справи, но холандецът задържа кълбото в игра и центрира към Леонардо Уйоа, който отблизо нямаше проблем да реализира с глава.

Оттам нататък мачът мина изцяло под диктовката на Сити. В 29-ата минута Габриел Жезус изтърва златен шанс, като стреля силно от воле. Изстрелът от вътрешността на наказателното поле премина встрани от левия стълб.

В 34-ата минута все пак домакините възстановиха аванса си. Вратарят Матю Райън спаси първоначалния шут на Сане, а топката се върна отново при германеца, който я предостави на Бернардо Силва около точката на дузпата. Португалецът беше докрай клиничен, стреляйки в долния ляв ъгъл – 2:1.

В началото на втората част си пролича явния стремеж на Сити да приключи интригата рано-рано. В 55-ата минута Фернандиньо предизвика още едно спасяване от Матю Райън с мощен шут, насочен под гредата.

Четири по-късно Брайтън можеше изненадващо да изравни в 59-ата минута, когато Хосе Искиердо нанесе свиреп шут от 20-ина метра. Клаудио Браво изби в корнер, който доведе до още един шанс. След центрирането настъпи голямо разбъркване и Антони Нокер беше човекът, който стреля с цялата си сила и изпрати топката над вратата.

Сити приключи всичко в 72-ата минута със заучено изпълнение на ъглов удар. Илкай Гюндоган даде бърз пас по тревата за намиращия се в наказателнот поле Сане, а той моментално продължи към Фернандиньо, който нямаше как да сбърка – 3:1.

Загубата не се оказа фатална за Брайтън, който е на 14-и с 40 пункта и вече си осигурил участие във Висшата лига през следващия сезон.