Изключително ефективен и тактически перфектен Ливърпул почти сигурно е на полуфинал в Шампионската лига, след като в първия епизод на английското дерби в четвъртфиналите победи Манчестър Сити с 3:0!

Тимът на Юрген Клоп изигра мечтано първо полувреме, в което с наистина впечатляваща ефективност реализираше положенията си и след голове на Мохамед Салах, Алекс Окслейд-Чембърлейн и Садио Мане си осигури комфортната преднина. След почивката пък мърсисайдци демонстрираха много добра тактическа игра и внимателни действия в отбрана, с които си осигуриха мечтания завършек на първия двубой. Манчестър Сити владееше топката в големи периоди от двубоя, но липсата на идеи в атака се оказа фатална и тимът на Пеп Гуардиола ще трябва да прави истински подвиг на реванша следващия вторник, ако иска да продължи към полуфиналите. За немощта в атака говори и фактът, че за целия двубой Сити не успя да отправи нито един удар в очертанията на противниковата врата.

След като гостите от Манчестър започнаха мача по-добре от своя съперник, Ливърпул нанесе своя удар при първата си по-опасна атака. Мърсисайдци демонстрираха страхотната си бързина в атака, голмайсторът Мохамед Салах получи пас от отбраната на тима и се втурна в мощен рейд. При паса към него обаче останаха сериозни съмнения за засада. Това обаче нямаше значение за египтянина, който подаде към Роберто Фирмино. Бразилецът си осигури позиция за стрелба, Едерсон изби, а Кайл Уолкър не действа умело при изчистването. Така топката отново стигна до Салах, който отблизо нямаше проблеми да реализира за 1:0.

2 минути по-късно Лерой Сане направи чудесен пробив, но изстрелът му след това мина покрай гредата. Още една добра акция на Сане бе прекратена от добрата игра в защита на Ливърпул и така се стигна до 21-ата минута, в която Ливърпул отново показа убийствена ефективност в атака. Голът този път обаче бе дело на блестящо индивидуално изпълнение на Алекс Окслейд-Чембърлейн. Бившият играч на Арсенал получи топката на около 20 метра от вратата и без да се колебае стреля великолепно, изпращайки топката със снаряд в горния ъгъл на вратата.

Вторият гол вече сериозно разколеба "гражданите" и Ливърпул започна да има и териториално преимущество на терена. И така се стигна до 31-ата минута и трети гол във вратата на Сити. Този път Салах бе асистентът, след като центрира отлично към наказателното поле, там Садио Мане действа най-съобразително и с глава реализира за 3:0.

След този гол играта на гостите съвсем се разпадна и продължаващите атаки на Ливърпул бяха спирани с много усилия. Окслейд-Чембърлейн, Джеймс Милнър и Фирмино не бяха много далеч дори от четвърти гол, а до края на полувремето Сити се задоволи с удари покрай вратата на Върджил Ван Дайк и Сане.

Въпреки резултата, Пеп Гуардиола не направи нито една смяна на почивката. Неговите избраници обаче стартираха втората част по съвсем различен начин - с много темпо и скоростни атаки. В 50-ата минута Лерой Сане стреля прекрасно, на сантиметри встрани от гредата, а изстрели отправиха още Илкай Гюндоган и Николас Отаменди. Мърсисайдци трябваше да направят принудителна смяна като на мястото на голмайстора Салах влезе Жоржиньо Вайналдум. В 57-ата минута и Гуардиола направи първа смяна като Рахийм Стърлинг замени Гюндоган.

Само че с тази смяна и натискът на Сити се притъпи. В следващите минути "гражданите" продължиха да владеят топката, но завършекът на атаките или липсваше, или бе крайно неубедителен. Така опасности на практика нямаше до 84-ата минута, в която попадение на Сити не бе зачетено заради засада. Секунди по-късно Джордан Хендерсън получи жълт картон за нарушение срещу Стърлинг и ще пропусне реванша. В оставащите минути Сити така и не успя да стигне до гол, което прави задачата на "гражданите" за реванша във вторник почти невъзможна.

Ето съставите на двата отбора:

Ливърпул: Лорис Кариус - Анди Робъртсън, Върджил Ван Дайк, Деян Ловрен, Трент Алекзандър-Арнолд - Алекс Окслейд-Чембърлейн (85' Алберто Морено), Джордан Хендерсън, Джеймс Милнър - Садио Мане, Роберто Фирмино (71' Доминик Соланке), Мохамед Салах (52' Жоржиньо Вайналдум)

Манчестър Сити: Едерсон - Аймерик Лапорт, Венсан Компани, Николас Отаменди, Кайл Уолкър - Давид Силва, Фернандиньо, Илкай Гюндоган (57' Рахийм Стърлинг) - Лерой Сане, Габриел Жезус, Кевин де Брюин