Отборите на Арсенал и Челси изиграха крайно интригуващ мач помежду си в елитния летен турнир Интернешънъл Чемпиънс Къп, като „топчиите” триумфираха драматично с дузпи.  В редовното време мачът приключи при 1:1, като „сините” бяха на косъм от успеха, но късен изравнителен гол на Александър Лаказет промени всичко. При последвалите изстрели от бялата точка „артилеристите” се наложиха с 6:5.

Челси стартира много силно мача и поведе в резултата след по-малко от 5 минути игра. Сеск Фабрегас изпълни корнер отдясно по атаката, а топката прелетя над главата на Алваро Мората, за да дойде безкрайно удобна за Антонио Рюдигер. Германецът я връхлетя от около 7-8 мера и опъна мрежата зад Петр Чех – 0:1.

Събитията продължиха да се развиват зле за Унай Емери и момчетата му. В 14-ата минута младият Калъм Хъдсън-Одой получи чудесен пас зад гърба на защитниците по левия фланг и нахлу в наказателното поле. С един финт той прати Ектор Бейерин на земята, а отчаяният и съвсем ненавременен шпагат на испанеца доведе до дузпа. Алваро Мората се зае да изпълни и го стори много слабо, а Чех плонжира вдясно, за да избие в корнер.

Арсенал постепенно започна да трупа увереност. В 32-ата Месут Йозил стартира контраатака за тима си с пробив през центъра, след което комбинира вдясно с Хенрих Мхитарян. Арменецът разсече защитата на Челси със страхотен диагонален пас по тревата, а при далечната греда непокритият Пиер-Емерик Обамеянг шокиращо не улучи топката.

Челси имаше нов брилянтен шанс в 42-ата минута, когато Хъдсън-Одой отново избяга от засадата и този път се отскубна съвсем сам срещу Чех. Младокът стреля ниско, а опитният страж докосна с крак, като топката се вдигна, но продължи да се движи към мрежата. Шкодран Мустафи дотича навреме и с глава изчисти в корнер.

17-годишният англичанин в редиците на „сините” продължи със силните изяви и през втората част. В 57-ата минута той сервира перфектното ниско центриране пред вратарското поле на Арсенал, където Мората считаше, че ще отбележи без проблем. В последния миг Чех се хвърли самоотвержено напред и изби топката, с което парира опасността.

Чак към края на мача Арсенал подложи съперника си на по-сериозен натиск. Секундите за „топчиите” наглед изтичаха безмилостно, особено предвид класното спасяване, което 18-годишният страж Марчин Булка направи при силния диагонален шут на Лаказет. То доведе до корнера, който предизвика изравняването на резултата. Ъгловият удар бе разигран късо, а впоследтвие Рийс Нелсън се спусна на скорост отдясно, за да центрира успоредно пред вратарското поле. Топката премина покрай двама-трима играчи в сини екипи, а после отиде право у Лаказет, който нямаше как да сбърка.

При последвалите дузпи и двата отбора демонстрираха много класа. Никой от първите петима изпълнители на Арсенал и Челси не сбърка в изстрела си. Така фатален се оказа пропускът на Рубен Лофтъс-Чийк, защото веднага след него Алекс Иуоби се разписа за Арсенал.