Ливърпул удари с 2:1 като гост Барселона в сблъсъка на последните два европейски шампиона. Двубоят на „Камп Ноу” бе първи осминафинален мач от Шампионската лига. Головете на Белами и Рийзе са на път да изхвърлят от борбата за трофея в най-комерсиалния футболен турнир тима на Франк Рийкард.

След първоначалните минути на взаимно проучване между двата състава, актуалният европейски шампион откри резултата в 12-та минута. Световният шампион с Италия Джанлука Дзамброта проби отляво, центрира и сложи топката на главата на Деко, който от 10 метра я изпрати зад гърба на Рейна. До края на полувремето Барселона владееше повече топката, но не стигаше до някакви сериозни голови положения. Британците стигнаха до гол с първия си удар в очертанията на вратата в 43-та минута. Арбелоа центрира отдясно, Белъми бе оставен непокрит в наказателното поле, стреля с глава, вратарят Валдес улови топката, но премина с нея гол линията – 1:1. След попадението си щурият уелсец имитира удар със стик за голф, напомняйки за скандала, който португалските вестници разкриха в лагера на „мърсисайдци” по време на подготовката им на Пиринейския полуостров. Тогава нападателят посрещна съотборника си Йон Арне Рийзе за „добре дошъл” в стаята им именно с подобен удар.

Началото на втората част наподобяваше много на началото на първата – двата тима се дебнеха, кой ще сгреши първи. В 68-та минута поданиците на Кралицата имаха две възможности да излязат напред в резултата. Първо отново Валдес сгреши хващайки върната от негов съотборник топка. Гръцкият съдия Кирос Васарас отсъди непряк свободен удар в наказателното поле на каталунците, испанският вратар отрази шута на Джерард. След това Рийзе центрира, а Кайт с глава от 2 метра би над вратата. В 74-та минута защитата на европейския шампион направи поредната си вересия – Маркес и Деко не успяха да изчистят топката в наказателното си поле, тя попадна в непокрития Рийзе, който от точката на дузпата я изпрати във вратата на Барса – 1:2. В 87-та минута Деко удари лявата греда на вратата на Ливърпул след прецизно изпълнен пряк свободен удар.

Старши-треньорът на европейския шампион Барселона Франк Рийкард пусна в игра: Валдес – Белети, Маркес, Пуйол, Дзамброта – Шави, Мота, Деко – Меси, Роналдиньо, Савиола

Испанският наствник на „мърсисайдци” Рафа Бенитес заложи на: Рейна – Арбелоа, Карагър, Агер, Рийзе – Финън, Сисоко, Шаби Алонсо, белъми, Джерард – Кайт.

Реваншът е на 6 март на „Анфийлд Роуд” край бреговете на река Мърси.