Двукратният европейски вицешампион Янислав Герчев стана шампион в по-горната за него категория до 66 кг на държавното първенство в Пазарджик. В оспорван финал състезателят на пловдивския „Арена Спорт“ победи завърналия се на татамито след 4-годишна пауза Денислав Иванов (Левски), който е световен и двукратен европейски шампион за кадети и младежи.

В другия оспорван финал Марк Христов се наложи над съотборника си от „Шун джудо “ Явор Михайлов, за да ликува в категория до 73 кг. При най-леките до 60 кг триумфира Любослав Григоров (“Локомотив”, Сф) след успех над Христо Христов (“Хасково”).

При жените в оспорван финал при 52-килограмовите Габриела Димитрова победи съотборничката си от ЦСКА Александра Карабойчева. Лидия Брънчева (СА ЦСКА) не допусна изненада в кат. до 63 кг. На финала призьорката от европейски купи се наложи над Йоана Манова (“Шун Джудо”). При най-леките до 48 кг шампионка стана Алекса Георгиева. В решителната схватка представителката на ЦСКА преодоля Лилия Георгиева от Спортна академия ЦСКА. В кат. до 57 кг първа е Таня Радулова (“Чавдар”, Троян), спечелила на финала срещу Ани Атанасова ("Илинден").

Утре първенството продължава в останалите категории. За призовите места спорят 399 състезатели от 40 клуба.

На татамито в неделния ден ще излязат „тежките“ ни състезатели. Дебют в нова категория ще направи Даниел Дичев, който свали 10 кг, за да има право да излезе при 90-килограмовите. Първото място утре ще преследва и националът Борис Георгиев (100), втори на турнира Голям шлем в Узбекистан през 2021-а.

Първенството бе официално открито от президента на федерацията Румен Стоилов. На церемонията присъства и вицепрезидентът Даме Стойков, първият ни европейски шампион Георги Петров, селекционерът на националите Георги Георгиев, както и членове на управителния съвет.