Аматьорският национален отбор на България, обединен под името Югоизточен регион, се класира за финалите на Купата на Регионите след победа с 2:0 над Женева (Швейцария). В същото време в другия мач от групата Прахова Мунтения (Румъния) и Риека (Хърватия) завършиха 0:0. По този начин „лъвовете” станаха недостижими на първото място кръг преди края на квалификациите, като имат актив от 6 точки, а вторият Риека е с 2.

Купата на регионите е със статут на европейско първенство за аматьори, а за финалната фаза се класират общо 8 отбора. Домакинът ще бъде избран сред някой от финалистите, като България има своите шансове да организира форума. Нашата страна вече веднъж е била домакин на финалния етап на Купата на регионите – през 2007 година, когато тимът ни финишира на второ място.

СНИМКИ: Националният тим за аматьори се класира за Евро 2013

източник: Снимки: БФС

Българите можеха да поведат още в 5-та минута срещу Женева, когато след центриране отдясно Ангел Стоянов бе изпреварен в последния миг от вратаря на гостите. 180 секунди по-късно капитанът Стоянов пропусна да отбележи с глава точно пред голлинията, като в тази ситуация Йоан Петков достави подаването. В 14-та минута резултатът бе открит. Страхотна триходова комбинация с по едно докосване изведе Красимир Иванов и полузащитникът плъзна елегатно топката покрай Кристоф Пиетрини.

В 36-та минута десният бек на швейцарците Хамиду Демба получи втори жълт картон за нарушение срещу нашия вратар Мартин Луков. Две минути по-късно Ангел Стоянов проби отляво и центрира остро към далечната греда, където дебнеше Христо Бангеев. Нападателят отклони топката с десния крак, за да покачи на 2:0.

След почивката България видимо намали темпото. Дамиен Пребние и Медим Арфи имаха положения да намалят резултата, а в 72-та минута и „лъвовете” изпуснаха шанс – Теодор Стефанов центрира от корнер, а Георги Павлов стреля в аут.

В последния си мач в групата българите се изправят срещу хърватите. Срещата е на 7 април в Ловеч с начален час 15:30. Финалната фаза на Купата на регионите ще бъде от 15-ти до 22-ри юни.