България завърши наравно 1:1 в гостуването си на Унгария, което бе дебют на Любослав Пенев начело на националния отбор. „Лъвовете“ показаха добра игра в Гьор и дори можеха да си тръгнат с победата, ако не бяха няколкото стопроцентови пропуски. „Маджарите“ откриха резултата в 42-а минута чрез Адам Салай, а влезлият като резерва Валери Божинов изравни в 87-а минута.

Новият селекционер на „трикольорите“ заложи на титулярен състав: Николай Михайлов, Петър Занев, Иван Иванов, Николай Бодуров, Иван Бандаловски, Владимир Гаджев, Светослав Дяков, Христо Златински, Владимир Гаджев, Ивелин Попов, Станислав Манолев и Емил Гъргоров.

През първото полувреме на двубоя двата отбора играха равностойно, но почти всяка унгарска атака завършваше с опасен удар, докато българските футболисти често не знаеха, какво да направят във финалната фаза на своята атака. Играещият в най-предни позиции Емил Гъргоров пък остана изолиран в нападение и не успяваше да застраши вратата на Адам Богдан.

Втората част обаче премина при тотално превъзходство на българите, а голът на Божинов бе най-малкото, с което домакините можеха да се разминат. Ивелин Попов и Александър Тонев пропуснаха да реализират, останали очи в очи с Адам Богдан и по този начин лишиха Любослав Пенев от победен дебют.

Двубоят на „ЕТО Парк“ в Гьор започна с натиск на домакините, за радост на 15-те хиляди зрители, изпълнили стадиона.

Още в 5-а минута нападателят на Майнц Адам Салай нацели гредата, след като засече с глава от близо центриране на Балаш Джуджак. Ники Михайлов нямаше шанс за реакция, но страничният стълб спаси българската врата от ранен гол. След Салай и капитанът Роланд Юхас пробва опасен изстрел, който мина над напречната греда.

СНИМКИ: Добра игра и хикс срещу Унгария в дебюта на Любо Пенев

източник: Reuters

Постепенно българите изравниха играта и започнаха по-често да владеят топката, но не сътворяваха особени опасности за отбраната на „маджарите“. Първият шанс за гол пред „лъвовете“ се откри пред Иван Иванов в 21-а минута. След центриране от корнер, защитникът на Партизан засече топката с глава от около 5 метра, но ударът му мина над вратата.

Най-голямата заплаха за българската отбрана пък идваше от Балаш Джуджак, който постоянно тормозеше българските футболисти с пробивите си по дясното крило. След негови атаки се стигна до удари на Салай и Пинтер, които обаче бяха неточни.

В 42-а минута по-активната игра на домакините доведе до първи гол в мача. След шут на Адам Пинтер топката случайно се спря с Салай. Нападателят се възползва и отправи шут между централните бранители на България, а топката попадна в долния десен ъгъл на Михайлов за 1:0.

На почивката в игра влязоха Георги Миланов и Александър Тонев съответно на местата на Христо Златински и Иван Бандаловски, а това явно даде своя резултат, защото второто полувреме започна със сериозен натиск на гостите.

В 58-а минута Ивелин Попов изпусна първото стопроцентово положение за българите. Той получи топката перфектно пред наказателното поле от направилия страхотен мач Светослав Дяков, измъкна се от Юхас и остана очи в очи срещу Богдан. От 15 метра обаче Попов стреля във външната страна на мрежата.

В 63-а минута Любо Пенев направи нови три смени, а в игра се появиха Стоян Колев, Веселин Минев и Валери Божинов.

В 70-а минута Александър Тонев също пропусна да изравни резултата. Младокът бе изведен по прекрасен начин абсолютно сам срещу Богдан, но ударът му бе отразен със сетни усилия от вратаря на Унгария.

Само минута по-късно пък Попов направи втори непростим пропуск. Гаджев намери капитана в отлична позиция и играчът на Газиантеп отново остана очи в очи с Богдан, но стреля встрани от вратата.

Българите продължиха да творят атака след атака и усилията им в крайна сметка бяха възнаградени в 87-а минута. Дяков направи поредния си извеждащ пас, с който намери Божинов. Нападателят хладнокръвно стреля покрай тялото на резервния вратар Габор Кирай и вкара в ъгъла, с което изравни резултата и оформи крайното 1:1.

Съставът на България: Николай Михайлов (62' Стоян Колев), Иван Бандаловски (46' Александър Тонев), Николай Бодуров, Иван Иванов, Петър Занев (63' Веселин Минев), Владимир Гаджев (85' Иван Стоянов), Светослав Дяков, Христо Златински (46' Георги Миланов), Станислав Манолев, Ивелин Попов, Емил Гъргоров (63' Валери Божинов).