Българският национален отбор по футбол продължава с повече от убедителните си игри, и записа победа с 2:0 при гостуването си на Япония за приятелски мач, за Кирин Къп.

Момчетата на Любослав Пенев имат една загуба в последните си девет срещи и общо две, откакто той пое ръководството на държавния ни тим, при това и двете в контролни срещи.

СНИМКИ: България се справи и с японската загадка

източник: bfunion.bg

Срещу Япония активът на българите е повече от добър – четвърта победа от пет срещи, и само едно равенство досега.

На стадиона в Тойота, пред около 45 хиляди зрители, България нямаше особени проблеми, въпреки раздвижената и интересна игра от двете страни. Въпреки че допускаше в големи периоди от двубоя домакините да владеят топката, родният състав държеше контрола върху нещата на терена.

Българският топ сумист Котоошу бе на стадиона, заедно със съпругата си Асако и малкият им наследник.

Станислав Манолев вкара четвъртия си гол за националния отбор на България в последните девет месеца, и откри резултата срещу Япония. Защитникът се разписа в третата минута на приятелския мач, от пряк свободен удар, и много нелепа намеса на вратаря на домакините Ейджи Кавашима.

Владислав Стоянов имаше стабилни изяви в рамката на българската врата, и спаси доста удари на японските футболисти като Кагава, Инуй и Комано.

Заради травма в 40-та минута принудително терена напусна Илия Миланов.

След почивката България пое нещата с свои ръце, и изравни играта, но предоставяше шансове на японците от свои грешки в защита, лоши изчиствания и други подобни неразбирателства.

В 70-та минута дойде и вторият гол за България, който да успокои вече момчетата на Любо Пенев. След центриране на Златински, Хасебе си отбеляза автогол, за да направи 0:2.

Пенев насити второто полувреме с шест смени, докато Алберто Дзакерони направи повечето си промени на почивката.

Последните 15-тина минути преминаха под лек натиск за Япония, който обаче не доведе до нищо. В последната минута от добавените четири към редовните 90, Нагатомо успя да прати топката във вратата на Влади Стоянов, но бе в положение на засада, маркирано от корейския арбитър, и попадение не бе зачетено.

На България предстои още една проверка, срещу Казахстан във вторник. Следващите мачове от световните квалификации за „лъвовете“ са през септември.

България: Стоянов, Манолев (Христов 79), Й.Минев, Р.Димитров, Иван Иванов, Илия Миланов (Александров 40), Гаджев (Златински 55), Дяков, Илиев (Велев 68), Попов (Миланов 65), Делев (Мицански 59).