Националният тим на България постигна изключително важен успех по пътя си към Световното първенство в ЮАР догодина, побеждавайки с 2:0 тима на Кипър. Възпитаниците на Станимир Стоилов показаха отлична игра и съвсем заслужено стигнаха до крайния успех в мача. Головете за трикольорите бяха дело на Йвелин Попов и Димитър Макриев.

България започна много силно срещата на стадион „Васил Левски” и въодушевени от възгласите на близо 20000-те хиляди зрители по трибуните, футболистите на Мъри Стоилов набързо създадоха няколко опасности пред Антонис Йоргалидис.

Още в 5-ата минута Рангелов получи топката в малкото наказателното поле, но не съумя да отправи опасен удар. Само две минути по-късно обаче нападателят на Литекс Ивелин Попов бе в прегръдките на своите съотборници.

Димитър Рангелов проби отлично отляво и след като преодоля бранител на гостите намери прецизно Попов, който с глава откри резултата. При удара на нападателя, топката срещна левия страничен стълб на вратата преди да се озове в мрежата.

След попадението домакините продължиха да играят силно и да нападат, което доведе до нови положения пред стража на гостите. Капитанът Стилиян Петров имаше отличен шанс за гол в 23-ата минута, когато получи перфектен пас от Телкийски, но изстрелът му с глава бе спасен от кипърския страж.

Най-опасната възможност за гостите през първата част дойде минути преди края, когато след неразбирателство в центъра на отбраната ни Алонефтис се откъсна, но бе спрян непозволен от Манолев, който обаче получи само жълт картон, въпреки че бе последен в отбрана.

През второто полувреме съставът на гостите значително увеличи оборотите и на няколко пъти бе близо до изравняване на резултата, но блестящите намеси на Димитър Иванков и късметът предотвратиха това.

Няколко минути след подновяването на играта Кипър стигна до 100% положение пред вратата на Митко Иванков, който обаче с котешки рефлекс успя да избие отправения удар от близко разстояние, а при добавката верен помощник за него се оказа левия страничен стълб.

При ответната контраатака Попов напредна много добре и с шут от над 30 метра нацели напречната греда и топката излезе в аут. Последваха още няколко интересни ситуации пред вратата на гостите, като Митко Рангелов бе близо до гола, но двадесет минути преди края не успя да стреля опасно от изгодна позиция. В последните десет минути на мача кипърци стигнаха до две мелета пред Иванков, които в крайна сметка не се оказаха решаващи.

Всичко в мача бе решено в даденото от съдията петминутно продължение, когато смяната Макриев сложи точка на спора с второ попадение. Велизар Димитров проби отлично по дясното крило и предостави топката на нападателя, който от близко разстояние не сгреши.

Така след този успех България събра актив от 7 точки след изиграване на пет мача и заема трета позиция във временното подреждане. Втори е отборът на Ейре с 11, а лидер продължава да бъде Италия с 13 точки в актива си.

БЪЛГАРИЯ - КИПЪР 2:0