Отборът на България направи разочароващ двубой срещу Литва във Вилнюс и записа трета загуба в квалификационна Група C за Мондиал 2022. Футболистите на селекционера Ясен Петров отстъпиха с 1:3 пред близо 3000 зрители в литовската столица. Това е първа победа за Литва през 2021 година след девет поредни поражения.

Домакините откриха резултата в 18-ата минута, но преди това националите ни имаха възможност да поведат от дузпа, която Димитър Илиев обаче пропусна. Все пак статуквото бе възстановено през второто полувреме, когато Кирил Десподов вкара красив гол от свободен удар. В заключителните минути на срещата обаче, домакините вдигнаха оборотите и вкараха нови два гола, които решиха и крайния изход от мача.

След загубата България остава на четвърта позиция във временното класиране с актив от 5 точки, само две повече от последния Литва. Следващият мач на „трикольорите” е във вторник срещу Северна Ирландия в София.

БТА/BTA
17 снимки

Мачът започна динамично и още в първите три минути двата тима имаха възможност да открият резултата. Първо Васил Божиков се озова на стрелкова позиция след центриране на Десподов от фал, но ударът му от малък ъгъл не попадна в целта.

Веднага след това домакините отговориха с удар на Каролис Лаукжемис, който стреля по диагонала, но топката профуча покрай левия страничен стълб на вратата на Мартин Луков.

В 9-ата минута възпитаниците на Ясен Петров сътвориха красива атака. Кирил Десподов проби добре по лявото крило и центрира пред пеналта, където Тодор Неделев бе оставен абсолютно непокрит. Футболистът на Ботев Пловдив остави топката да тупне, а след това стреля от въздуха, но твърде високо над вратата.

Литва - България 3:1

източник: SofaScore.com

В 12-ата минута България стигна до изненадваща дузпа. След центриране от корнер Вайткунас дръпна в наказателното поле български футболист, а главният рефер посочи бялата точка, въпреки че играчите на двата тима продължиха да играя. Защитникът на Литва получи жълт картон за провинението си.

С изпълнението на наказателния удар се нагърби Димитър Илиев, който обаче не успя да преодолее страж на домакините. Нападателят на Локо Пд стреля твърде слабо и в обсега на вратаря, който без особени проблеми улови.

Кошмарът за България стана пълен в 18-ата минута. След атака на домакините Новиковас бе изведен по лявото крило и намери включилия се около точката на дузпата Юстас Ласицкас, който не срещна затруднения да реализира в българската врата.

Няколко минути по-късно Тодор Неделев пробва нещо интересно и бе много близо до това да изненада вратаря Шеткус. Почти от тъчлинията отляво, Неделев пробва да прехвърли стража на домакините. Той обаче реагира в последния момент и с върха на пръстите си успя да изчисти в ъглов удар.

Няколко минути преди почивката Десподов също имаше добра възможност. След продължителна атака за България, топката все пак стигна до наказателното поле, където попадна в Десподов, който преодоля един бранител на домакините и стреля силно. След рикошет, Шеткус успя да избие с крак и да спаси вратата си. Йомов също обстрелва вратата на Литва, но и той стреля неточно.

Второто полувреме не започна добре за България. Още в 52-ата минута домакините бяха много близо до нов гол, но късметът покри родните национали. След атака отдясно, топката бе центрирана в наказателното поле, където Сливка бе оставен абсолютно сам. Той стреля от въздуха, а топката срещна коляното на Антов и излезе в ъглов удар. Веднага след това Ласицкас отново имаше шанс да обстрелва българската врата, но този път Луков бе на мястото си и спаси.

България все пак успя да отговори на предизвикателството и изравни резултата в 64-ата минута. Попадението за родния тим вкара Кирил Десподов, който реализира след отлично изпълнен пряк свободен удар. Нападателят на Лудогорец се разписа от близо 20 метра, пращайки топката прецизно в десния ъгъл на вратата. Стражът на домакините докосна топката, но така и не успя да предотврати попадението.

Десет минути преди последния съдийски сигнал късметът отново се усмихна на България. След центриране от свободен удар, топката бе пратена на далечната греда, където Лукас Климавичус  бе оставен непокрит и стреля с глава, но топката срещна напречната греда.

Секунди по- късно обаче нищо не помогна на Мартин Луков. Домакините атакуваха през центъра, като Ласицкас свали с гърди към Федор Черних, който с мощен шут в горния десен ъгъл разстреля родния страж.

В 84-ата минута България инкасира нов гол. Вербицкас получи отляво и веднага центрира пред малкото наказателно поле, където Черних връхлетя Валентин Антов и с глава се разписа за втори път в мача, за да направи 3:1.

FT / ЛИТВА - БЪЛГАРИЯ 3:1

1:0 Ласицкас 18', 1:1 Десподов 64', 2:1 Черних 81', 3:1 Черних 84'

Стадион: ЛФФ, Вилнюс, 3000 зрители

Рефер: Йевхений Арановски, Украйна

Литва: 16. Шеткус, 8. Вайткунас (жк), 6. Шаткус, 2. Климавичус,  23. Баравикас, 14. Сливка, 13. Мегелатис (18. Вербицкас), 11. Новиковас (жк), 10. Черних (5 Дапкус), 17. Ласикас (жк), 9. Лаукжемис (19 Казлаускас)

Селекционер: Валадс-Аугустинас Иванаускас (жк)

България: 1. Луков, 15. Божиков, 5. П. Христов, 3. А. Христов, 4. Антов (жк), 12. Витанов (жк) (18. Чочев), 16. Малинов (22. Илиев), 8. Неделев, 11. Десподов, 17. Йомов (жк) (9. Делев), 20. Илиев

Селекционер: Ясен Петров.