Националният ни отбор записа четвъртата си загуба във второто издание на Лигата на нациите. Това се случи, след като Финландия  ни победи като гост с 2:1 и така скандинавците записаха втория си успех срещу нас в историята на мачовете между двата тима. И двете попадения на гостите дойдоха след кошмарни грешки в защита на родните „трикольори”, като първо Теему Пуки наказа колективно безхаберие в отбраната ни в седмата минута, а в 45-ата Робин Лод удвои актива, след като Страхил Попов подаде топката за Пуки вляво, след което дойде гола за Суоми.

Антон Узунов
100 снимки

Влезлият като резерва в 66-ата минута Димитър Илиев върна един гол за българите от дузпа само две след влизането си, а в 62-ата минута Галин Иванов би много слабо друг наказателен удар и Лукаш Храдецки не позволи да получи гол. Като цяло, българите разочароваха с представянето си на „Васил Левски”, след като единствено Доминик Янков и Димитър Илиев за своите 25 минути на терена показаха нещо по-стойностно.

Така „лъвовете” нямат победа в официален мач в шест поредни двубоя, като последният ни успех е срещу Чехия в последния мач от квалификациите за UEFA EURO 2020.

Дерменджиев подреди българите в схема 4-2-3-1. На вратата застана Мартин Луков, а карето пред него бе изградено от Страхил Попов, Кристиян Димитров, Васил Божиков и Димитър Велковски. Двамата дефанзивни халфа бяха Кристиян Малинов и Янис Карабельов, а за завършека на нападенията от Божидар Краев трябваше да помагат Доминик Янков, Спас Делев и Галин Иванов.

Марку Канерва изведе Финландия в 4-4-2. Храдецки бе на вратата, а пред него бяха Уронен, Араюри, Тойвио и Алхо. Капитанът Спарв беше в средата на терена с Глен Камара, а по крилата ни тормозеха Робин Лод и Тейлър. В нападение бяха звездата Теему Пуки и Поянпало.

Мачът стартира в добро темпо, но в седмата минута кошмарна грешка от родната защита позволи на Теему Пуки да вкара 26-ия си гол с екипа на страната си, прокарвайки елегантно топката край Луков - 0:1 за гостите. В десетата минута дойде първият точен удар за България. Янис Карабельов отправи удар с глава, но Храдецки улови без особени затруднения.

Финландците създадоха ново скоростно нападение в 12-ата минута, а Пуки влезе в наказателното поле. Звездата на гостите стреля с десния крак, но Божиков блокира пътя на топката и не дойде нов шут към вратата на Луков. След четвърт час игра капитанът им Спарв с шпагат открадна топката от Спас Делев и намери Поянпало. Той отправи мощен удар от дистанция, но топката не намери очертанията на вратата на България.

В 23-ата минута Доминик Янков се освободи от двама бранители на гостите и отправи удар, но той не се получи добре и играта продължи с аут на Финландия. Четири по-късно България направи анй-доброто си нападение в мача. Топката бе разпределена вдясно за Страхил Попов, който достави страхоно центриране за Галин Иванов. Той изпревари Камара и стреля с глава, но топката премина встрани от вратата. При изпълнението на аута българите пресираха солидно и откраднаха топката в близост до полето на Финландия. Спас Делев шутира от средна дистанция с десния крак, но Храдецки спаси.

В 36-ата минута капитанът ни Божиков парира центриране отляво на Финландия, като топката опасно отиваше към Пуки, който щеше да удвои, но намесата на Божиков предотврати втори гол в българската врата. Три по-късно дойде мощен шут на Янков по диагонала, но той беше доста неточен. Малко преди края на първата част Краев комбинира добре с Янков и шутира с десния крак, но доста неточно - аут.

Гостите реализираха втори гол в самия край на първото полувреме. Страхил Попов допусна груба неточност вдясно, а Пуки шутира мощно, но Луков изби напред. За съжаление на българския вратар топката дойде в Робин Лод, който отблизо с левия крак удвои актива за гостите - 0:2.

Последното действие за първата част бе слаб удар на Галин Иванов от фаул, който по никакъв начин не затрудни Храдецки.

В началото на второто полувреме зрителите не видяха много интересни ситуации, като впечатление направи как Марку Канерва върна своите футболисти, които не пресираха така умело. В 57-ата минута Краев направи циничен шпагат в краката на Лод и логично видя жълти картон от рефера. В 59-ата минута капитанът Спарв фаулира Доминик Янков в наказателното поле на гостите и логично реферът посочи бялата точка за нашите. Галин Иванов стреля от дузпата, но вратарят Храдецки изби топката. Последва удар от диагонала на Краев на празна врата, но топката спря във външната страна на мрежата.

В 67-ата минута Араюри игра с ръка в наказателното поле на гостите и получихме втора дузпа. Резервата Митко Илиев се нагърби този път и успя да вкара, реализирайки хладнокръвно в долния десен ъгъл на Храдецки - 1:2.

Шест по-късно пък Алхо нахлу вдясно на наказателното ни поле и центрира остро за Пуки, но Луков умело предогади хода на атаката и изби топката напред, за да не видим трети гол за финландците. Последвалите минути със сигурност не бяха вълнуващи, макар българите да имаха желание да атакуват. В 87-ата Митко Илиев пробва удар от сериозно разстояние, но без особен успех.

БЪЛГАРИЯ - ФИНЛАНДИЯ 1:2

0:1 Теему Пуки (7)

0:2 Робин Лод (45)

1:2 Димитър Илиев (68 - дузпа)

Рефер: Донатас Рушмас (Литва)

Стадион: „Васил Левски” (София)

България (4-2-3-1): 1 Мартин Луков – 2 Страхил Попов, 5 Кристиян Димитров, 15 Васил Божиков /к/    , 19 Димитър Велковски – 16 Кристиян Малинов   , 11 Янис Карабельов (85' - 22 Александър Цветков), 9 Спас Делев (78' - Светослав Ковачев), 7 Доминик Янков (66' - Димитър Илиев), 18 Галин Иванов    (78' - Бирсент Карагарен) – 10 Божидар Краев

Резерви: 4 Александър Василев, 6 Сисиньо, 8 Серкан Юсеин, 12 Денислав Александров, 13 Християн Василев, 17 Бирсент Карагарен, 20 Димитър Илиев, 21 Светослав Ковачев, 22 Александър Цветков, 23 Иван Караджов

Селекционер: Георги Дерменджиев

Финландия (4-4-2): 1 Лукаш Храдецки – 18 Йере Уронен, 2 Паулус Араюри, 4 Йоона Тойвио, 17 Николай Алхо    – 16 Робърт Тейлър (69' - Пири Сойри), 14 Тим Спарв /к/    (69' - Расмус Шюлер   ) , 6 Глен Камара, 8 Робин Лод – 20 Йоел Поянпало (34' - Маркус Форс), 10 Теему Пуки (88' - 10 Нисканен)