Българският национален отбор разби Гибралтар с 5:1 в петия си двубой от Група С4 на Лигата на нациите. Избраниците на новия селекционер Младен Кръстаич взеха аванс в срещата в 23-ата минута, когато Валентин Антов вкара хубав гол с глава след центриране от корнер на Филип Кръстев. Три минути по-късно 39-годишният капитан на гостите Рой Чиполина изравни, като и този гол дойде след ъглов удар.

Десет минути по-късно Кирил Десподов възстанови аванса на „лъвовете“, които в първия четвърт час на второто полувреме предрешиха срещата на „Хювефарма Арена“. Радослав Кирилов с мощен шут вкара третото попадение в 52-ата минута, а 180 секунди по-късно Илиян Стефанов се разписа с глава за 4:1. Играчът на ЦСКА 1948 записа и много красива асистенция за петото попадение на „трикольорите“ в 82-ата минута- то бе дело на Марин Петков.

С победата България остава на трета позиция в групата, като ще има шанс да завърши и на второто място, където в момента са югозападните ни съседи от Северна Македония с пункт повече. Високо на върха и недостижима е Грузия с 13 точки, а Гибралтар е на дъното с 1.

Следващият двубой на нашите е гостуване в Скопие на северномакедонците след 3 дни, докато днешният ни съперник играе с първенеца в групата.

Антон Узунов
100 снимки

България - Гибралтар

източник: Sofascore.com

В първите десетина минути нямаше нищо интересно пред двете врати. Единствено Радослав Кирилов опита изстрел от воле след разбъркване в наказателното поле, но опитът на крилото не бе особено сполучлив. Малко след това Груев можеше да се озове сам срещу Дейл Колинг, но стражът на гостите излезе своевременно и изрита топката напред.

В 19-ата минута България създаде първия си по-опасен шанс. Турицов центрира по много добър начин отдясно, а Илиян Стефанов се измъкна от Чиполина и стреля с глава, но не успя да насочи в някой от ъглите и Колинг улови. 120 секунди след това Кирилов залъга противник и стреля, но право в тялото на бранител в червено. При добавката Стефанов опита изстрел от границата на наказателното, но топката мина над напречната греда.

След 23 минути игра "лъвовете" откриха резултата заслужено. Филип Кръстев центрира отлично от корнер, а Валентин Антов се извиси над всички и прати топката в обратния ъгъл - 1:0.

LAP.bg
52 снимки

Едва три минути след гола на играещия за Монца защитник, резултатът бе изравнен. Капитанът Чиполина се възползва от отклонена топка при ъглов удар и прати топката във вратата на Наумов. Точно преди изравнителното попадение Петко Христов пък изби от голлинията.

Точно 10 минути след попадението на Гибралтар, българският тим си върна преднината. Турицов и Стефанов разиграха отдясно, след което халфът на Левски се пребори с бранител на "червените" и подаде към Десподов с шпагат. Звездата на Лудогорец стреля без забавяне и върна преднината на "трикольорите".

В последната минута от редовоното време на първата част Десподов прехвърли стената от фал, но хубавият му удар бе отразен от Колинг.

68 снимки

Със самия старт на втората част се откри възможност за Десподов. Авторът на втория гол пробва удар с вътрешната част на крака, като опитът му се увенча с ъглов удар.

Малко след това Петко Христов се озова на десния фланг и проби почти до малкия пенал, откъдето насочи към Десподов. След кратко разбъркване и несполучлив завършващ удар на Стефанов, топката попадна на пътя на Ради Кирилов, който с мощен удар направи 3:1.

180 секунди след гола на Кирилов, нова българска офанзива отдясно стигна до Десподов, който с външен фалц качи топката на главата на Стефанов. Първият удар с глава на полузащитника бе отразен, но при добавката нямаше грешка - 4:1.

Селекцията на Младен Кръстаич можеше да стигне и до пети гол само минута след попадението на Стефанов, но на няколко пъти играчи н гостите застанаха самопожертвователно пред удари на български състезатели.

Осем минути преди края, Кирилов си спечели аплодисментите на всички на стадиона в Разград, намирайки със страхотен пас в коридор Марин Петков. Левичарят с едно докосване прати топката в далечния ъгъл на Колинг за 5:1.

Родните национали можеа да стигнат и до шесто попадение в последната минута от редовното време, но стражът на гибралтарците направи две фантастични спасявания, а впоследствие се оказа, че играч в бял спортен екип е бил в нередовоно положение.

FT / България - Гибралтар 5:1

1:0 Валентин Антов 23`

1:1 Рой Чиполина 26`

2:1 Кирил Десподов 36`

3:1 Радослав Кирилов 52`

4:1 Илиян Стефанов 55`

5:1 Марин Петков 82`

България: 1 Даниел Наумов, 2 Иван Турицов(60` - Йоан Стоянов), 15 Петко Христов, 23 Валентин Антов, 14 Антон Недялков, 16 Марин Петков, 20 Филип Кръстев, 22 Илиян Стефанов(72` - Никола Илиев), 4 Илия Груев (72` - Янис Карабельов), 11 Кирил Десподов(60` - Георги Русев), 10 Радослав Кирилов(83` - Мартин Минчев)

Селекционер: Младен Кръстаич

Гибралтар: 23 Дейл Колинг, 14 Рой Чиполина, 22 Граме Тория(63` - Джак Сърджант), 20 Итън Брито(83` - Джоузеф Чиполина), 5 Луи Ансли(63` - Итън Джоли), 10 Лиам Уокър(72` - Николас Поцо), 12 Джайс Оливеро, 7 Лий Кашаро(63` - Рийс Стич), 17 Киан Ронан, 6 Скот Уайсман, 15 Бернардо Лопе