Националният тим на България до 19 години направи разочароващо равенство 1:1 с Турция във Варна в последен мач от Група 2 на първите квалификации за Евро 2023. Възпитаниците на Ангел Стойков имаха нужда от задължителна победа, за да си осигурят място в следващата фаза на квалификационния турнир.

Въпреки че „лъвовете” поведоха в резултата, те не успяха да запазят крехката си преднина и в крайна сметка стигнаха само до точката.

И двете попадения в мача бяха автоголове. Първо България поведе, след като бранителят Карпо засече центриране отдясно в собствената си врата, но само три минути по-късно същото направи и Тодор Павлов. Четвърт час преди края на срещата резервата Мирослав Маринов получи директен червен картон за реплика по адрес на съдията. С равенството днес България събира актив от 5 точки. Толкова имат Турция и Люксембург. Заради по-лошата си голова разлика обаче и заради по-малкото си вкарани голове, “лъвовете” остават на третата позиция.

Напред в турнира се класират само първите два отбора от всяка група, както и най-добрият тим, заел трето място от всички групи. Това може да се окаже и тимът на България, но вече всичко зависи от резултатите в останалите квалификации.

В актива си България има една победа и две равенства.

startphoto.bg
16 снимки

Още в първата минута Златев обстрелва вратата на противника, но не намери целта. Възпитаниците на Ангел Стойков продължиха да бъдат по-настоятелния тим. В следващите минути домакините имаха още няколко удара към противниковата врата, но без особен успех.

Единствената по-добра ситуация за турския тим дойде в 29-ата минута, когато Бурак Инце получи правото да изпълни пряк свободен удар, но и той не успя да притесни български страж.

Постепенно гостите изравниха играта и събитията се пренесоха предимно в центъра на терена.

Няколко минути преди края на първата част Буюкшар имаше страхотна ситуация пред себе си, за да открие резултата, но останал сам срещу Пламен Андреев, стреля над вратата.

Красиан Колев също имаше шанс, стреляйки от далечна дистанция, но вратарят на Турция не срещна трудности да услови топката.

България поведе в резултата доста щастливо след автогол на бранителя Айберк Карапо. Мирослав Маринов получи отдясно и центрира остро в наказателното поле, където Карапо пробва да изчисти топката, но вместо това я насочи в левия страничен стълб, а след рикошет тя влетя в собствената му мрежа.

Само три минути по-късно обаче късметът обърна гръб на „лъвовете”. След безобидно центриране отдясно, Пламен Андреев и защитниците пред него не се разбраха, Тодор Павлов подложи крак, за да отклони неспасяемо топката в опразнената врата за 1:1.Кошмарът за възпитаниците на Ангел Стойков стана пълен четвърт час преди края на срещата, след като появилият се като резерва Мирослав Маринов изпусна нервите си и получи директен червен картон.

До края на срещата във Варна, Пламен Андреев се превърна в герой за „лъвовете”. Вратарят на Левски имаше няколко решителни намеси, които спасиха точката за националите ни.

FT / БЪЛГАРИЯ U19 - ТУРЦИЯ U19 1:1

1:0 Айберк Карапо 67', 1:1 Тодор Павлов 70'

България: 12. Пламен Андреев, 6. Мартин Георгиев, 3. Тодор Павлов, 4. Росен Маринов, 14. Теодор Иванов, 22. Антоан Стоянов, 18. Нгуен До, 8. Асен Митков, 10. Крисиан Колев, 9. Борис Димитров, 7. Николай Златев

Селекционер: Ангел Стойков

Турция: 1. Йълмаз, 14. Ердем, 19. Ортакая, 18. Карапо, 2. Дагашан, 8. Сатимиш, 6. Акман, 3. Тинтиш, 10. Инце, 7. Бююкшаяр, 9. Йонал.

Селекционер: Али Надир Башкан