България U21 и Молдова U21 не излъчиха победител, завършвайки при равнство 0:0 на стадион “Славия” в квалификационен мач от Група “Е” за Евро 2023. В края на първото полувреме гостите останаха в намален състав след червен картон на Денис Йесенау, а в началото на втората част попадение на Мартин Минчев бе отменено заради засада.

По този начин "лъвчетата" до голяма степен изгубиха шанс за класиране на Евро 2023, оставяйки на петата позиция с актив от седем точки, докато Молдова е трета с осем.

Антон Узунов
46 снимки

Домакините овладяха контрола на топката след началния съдийски сигнал и в първите минути опитваха да организират постепенни атаки, които често бяха разгръщани по фланговете.

В първите десет минути на двубоя двата тима много често допускаха грешки при организирането на атаките си, което не носеше опасности пред една от двете врати. България продължи да бъде по-активният отбор и  по-голям период от мача се задържаше в половината на Молдова.

В 14-ата минута Силвестър Джаспар центрира в наказателното поле, след което защитник на съперника игра с глава и можеше да си вкара автогол, но топката излезе в ъглов удар. Крилото центрира от корнер на близката греда, където Мартин Минчев продължи към далечната. Симеон Петров бе оставен непокрит и отблизо стреля. при което на три пъти Юлиан-Себастиан Агачи се намеси решително, за да избие.

"Лъвчетата" продължиха да притискат съперника си, наблягайки на атаките по левия фланг, където много активни бяха Силвестър Джаспър и Виктор Попов.

В 27-ата минута Йоан Стоянов проби отлично по десния фланг и центрира остро по земя успоредно на голлинията, където Силвестър Джаспър не успя да засече. "Лъвчетата" продължиха да бъдат по-активният тим, но не успяваха в последните 30 метра да преодолеят сгъстената отбрана на гостите.

Две минути преди края на първото полувреме Молдова остана в намален състав, след като Денис Йесеану получи втори и съответно червен картон за нарушение срещу Виктор Попов в средата на терена.

На почивката селекционерът на България Александър Димитров направи една промяна, включвайки в игра Мартин Петков на мястото на Велислав Василев.

В 49-ата минута България откри резултата, след като Мартин Минчев реализира с глава, но попадението бе отменено заради засада. Малко след това Станислав Шопов стреля покрай десния страничен стълб.

В 53-ата минута Юлиан-Себастиан Агачи се намеси решително и улови плътен изстрел на Мартин Петков от границата на наказателното поле. Веднага след това Дамян Христов изби опасен удар на Валериу Гаю.

Четири минути по-късно Силвестър Джаспър отлично преодоля двама противници и стреля в горния ляв ъгъл, но отново вратарят бе на мястото си и изби в ъглов удар.

"Лъвчетата" продължиха да притискат съперника си, но не успяваха да преодолеят сгъстената защита на Молдова. В същото време селекционерът Александър Димитров включи в игра Митко Митков и Марин Петков.

В 73-ата минута Виктор Попов стреля от дистанция, но покрай десния страничен стълб. В заключителните минути на двубоя България изцяло се настани в половината на гостите, но защитата пред Юлиан-Себастиан Агачи се справяше с атаките на съперника.

Дълбоко в добавеното време Мартин Петков стреля отблизо с глава, но над вратата, което се оказа и последното по-интересно действие в двубоя.

БЪЛГАРИЯ U21 - МОЛДОВА U21 0:0

Стартови състави:

БЪЛГАРИЯ: 12. Дамян Христов, 3. Йоан Стоянов, 18. Атанас Чернев, 20. Симеон Петров, 2. Виктор Попов, 8. Илия Груев, 6. Валентин Антов, 7. Станислав Шопов, 14. Велислав Василев, 11. Мартин Минчев, 17. Силвестър Джаспър

Селекционер: Александър Димитров

МОЛДОВА: 1. Юлиан-Себастиан Агачи, 10. Серафим Кожокари, 4. Даниел Думбрувану, 3. Михаил Стефан, 5. Денис Йесеану, 2. Георге Бринзанич, 9. Вирджилиу Постолачи, 17. Ничита Мотпан, 8. Даниел Лису, 11. Ники Клешченко, 18. Владислав Блануца

Селекционер: Щефан Стойка

Гл. съдия: Петри Вилянен (Финландия)

Стадион: "Славия", София