Националният отбор на България загуби с 1:2 гостуването на Черна гора от квалификациите за UEFA EURO 2024. Над половин час тимът на Кръстаич игра с човек повече, но и това не помогна.  Капитанът на домакините Стефан Савич изведе домакините напред в резултата секунди преди почивката в своя мач №70 за националния отбор на страната си. Резервата Преслав Боруков изравни в 79-ата минута, но Стеван Йоветич ни шокира с попадение в шестата минута на добавеното време. Час след началото на двубоя Кирил Десподов изпусна дузпа, а за нарушението срещу Спас Делев в наказателното поле Игор Вуячич получи втори жълт картон и бе изгонен.

startphoto.bg
100 снимки

В началните минути домакините бяха по-активни и играта се водеше предимно в нашата половина, но до сериозни опасности пред Иван Дюлгеров не се стигна. Първото слизане на "лъвовете" към вратата на черногорците в 5-ата минута завърши с центриране на Виктор Попов, което не затрудни бившия страж на Левски Милан Миятович.  Три минути по-късно Андрия Вукчевич центрира отляво, а Никола Кръстович надскочи Кристиан Димитров и стреля с глава. За наш късмет обаче ударът не беше точен и топката излезе в аут. Секунди след това Адам Марушич надигра Виктор Попов на фланга, но центрирането му по земя не намери никой от неговите съотборници.

Страхотен шанс изпусна България в 19-ата минута, след като Кирил Десподов майсторски с пета изведе Лукас Петков зад отбраната на съперника. Той шутира без забавяне, но ударът му избит от Миятович в корнер. В 24-ата минута пробив на Георги Русев бе спрян доста грубо от Игор Вуячич, който заслужено получи първия жълт картон в мача. Секунди по-късно пък домакините извършиха принудителна смяна - Никола Шипчич напусна контузен, а на негово място влезе Жарко Томашевич. Три минути преди почивката със страхотно спасяване блесна Иван Дюлгеров. Кръстович с хитър пас изведе Бакич очи в очи с българския вратар, който обаче бързо скъси дистанцията и не позволи топката да мине зад гърба му. Домакините имаха претенции за дузпа за нарушение на Дюлгеров срещу Бакич, но след преразглеждане с ВАР реферът даде знак играта да продължи.

В първата от добавените три минути на първото полувреме Черна гора стигна до гол. След центриране от корнер Кристиан Димитров бе надскочен от резервата Жарко Томашевич, но ударът му с глава бе избит от Дюлгеров. Опитният капитан Стефан Савич обаче не сгреши при добавката и въпреки че нашият вратар докосна топката, тя се спря в мрежата - 1:0.

Второто полувреме започна с по една промяна и в двата състава. Спас Делев замени Георги Русев, а звездата на черногорците Стеван Йоветич влезе на мястото на Урош Джорджевич. Тимът на Кръстаич започна добре и това даде резултат. В 59-ата минута Десподов пусна елегантен пас към Спас Делев в наказателното поле, а опитният нападател технично се измъкна от Игор Вуячич, който го спъна. Реферът не се поколеба да посочи бялата точка и да вдигне втори жълт картон за бранителя на Черна гора. Зад бялата точка застана Кирил Десподов, а феновете на домакините се опитаха да го разконцентрират с лазери в лицето му. И успяха, тъй като ударът му в долния десен ъгъл бе спасен от 36-годишния страж Миятович. При изпънението Делев бе ударен без топка в лицето от Янкович, но това остана скрито за рефера, а и ВАР не се намеси.

Веднага след пропуска на Десподов, селекционерът Младен Кръстаич направи две промени - в игра влязоха Йоан Стоянов и Доминик Янков вместо Патрик-Габриел Галчев и Андриан Краев, а десет минути по-късно Преслав Боруков замени Кристиан Димитров. Така България промени системата на игра и заигра с четирима в отбрана и типичен таран. Селекционерът на домакините пък бе принуден да направи втора принудителна смяна четвърт час преди края - с медицинска количка от терена бе изнесен Никола Кръстович, а на негово място влезе Дритон Цамай. Отличен шанс се откри в 77-ата минута пред Лукас Петков, който от добра позиция в наказателното поле не успя да уцели вратата.

Две минути по-късно "лъвовете" изравниха. Спас Делев напредна отляво шутира технично към далечния ъгъл. Топката срещна левия стълб, но дебнещият Преслав Боруков с глава реализира дебютното си попадение с националната фланелка - 1:1.

Напречната греда спаси българския отбор в 85-ата минута, когато отново след корнер Стефан Лончар надскочи бранителите и отправи хубав удар, който само бе изгледан безпомощно от Дюлгеров. Последваха силни минути за "лъвовете" и първо Спас Делев, а след това и Доминик Янков стреляха опасно, но без успех. В първата минута на продължението Димо Кръстев опита шут по земя от дистанция, който принуди Миятович да плонжира и да избие в корнер. Две минути по-късно ювелиран пас на Делев качи топката на главата на Боруков, който свали към Чочев и резервата шутира от въздуха в аут.

В 96-ата минута Дритон Цамай центрира отляво, а опитният Йоветич изпревари Димо Кръстев и с глава прати топката в далечния ъгъл - 2:1. За звездата на Черна гора това бе 32-ри гол за националния отбор, а интересното е, че първото му попадение бе отново срещу България през далечната 2008 г. при равенството 2:2.

А поредната загуба закотви българския национален отбор на последното място в групата.

ЧЕРНА ГОРА - БЪЛГАРИЯ 2:1

Градски стадион в Подгорица, съдия Ханс Осмерс (Германия)

1:0 Стефан Савич (45+1)

1:1 Преслав Боруков (79)

2:1 Стеван Йоветич (90+6)

Черна гора: 1. Милан Миятович, 5. Игор Вуячич, 15. Стефан Савич-к, 22. Никола Шипчич (25 - 6. Жарко Томашевич), 23. Адам Марушич, 8. Марко Янкович, 20. Стефан Лончар, 19. Марко Бакич, 2. Андрия Вукчевич, 11. Никола Кръстович, 21. Урош Джурджевич (46 - 10. Стеван Йоветич)

Резерви: 12. Даниел Петкович, 13. Милош Драгойевич, 3. Ристо Радунович, 4. Марко Вукчевич, 6. Жарко Томашевич, 7. Дритон Цамай, 9. Стефан Мугоша, 10. Стеван Йоветич, 14. Милош Раичкович, 16. Владимир Йовович, 17. Виктор Джуканович, 18. Небойча Косович

Селекционер Миодраг Радулович

България: 25. Иван Дюлгеров, 3. Димо Кръстев, 5. Кристиан Димитров, 6. Валентин Антов, 14. Патрик-Габриел Галчев (63 - 13. Йоан Стоянов), 20. Виктор Попов, 4. Илия Груев, 8. Андриан Краев (63 - 7. Доминик Янков), 19. Лукас Петков, 11. Кирил Десподов-к, 10. Георги Русев (46 - 9. Спас Делев)

Резерви: 1. Даниел Наумов, 12. Димитър Митов, 2. Иван Турицов, 7. Доминик Янков, 9. Спас Делев, 13. Йоан Стоянов, 15. Симеон Петров, 16. Преслав Боруков, 17. Иван Йорданов, 18. Ивайло Чочев, 21. Алекс Петков, 22. Илиан Илиев