Юношеският национален отбор на България до 19 г. загуби от Андора с 1:2 в решителен мач за класиране за елитния кръг за Евро 2024.

"Лъвчетата" откриха резултата в края на първото полувреме след гол на таланта на Славия - Мартин Георгиев.

През втората част обаче всичко се преобърна.

Първо Биел Бора Фонт изравни резултата в 51-та минута, а малко по-късно Кристиян Балов получи директен червен картон.

Последва доминация на андорците и в 65-та минута Алекс Молинс изравни резултата след корнер.

Това се оказва едва втората побеа за Андора от 2007 г. насам.

И двата отбора не успяха да прогресират към следващата фаза, като родните национали завършиха на последно място.

В другия мач от тази група Шотландия се справи със Сърбия и победи с 2:1 за да завърши като лидер. Сърбите също продължават напред въпреки поражението.

Андора започна малко по-добре срещата и в 4-та минута Карау опита удар по диагонал, но Алекс Божев спаси.

За първите 20 минути "лъвчетата" изоставаха във владението на топката и рядко успяваха да достигнат до нещо по-опасно в офанзивен план. Юношите на Андора имаха видимо комбинираха по-добр, но също не съумяваха да застрашат Божев.

След половин част игра Андора пропусна 100 процентов шанс за гол. Карау получи пас на левия фланг и центрира успоредно на гол линията. На границата на наказателното поле се бе включил Линарес Боутарфас, който засече топката с вътрешната част на ходилото, но изпрати топката над вратата.

''Лъвчетата" достигнаха до един от малкото си удари към вратата в 39-та минута. Преслав Бачев опита шут от около 30 метра, но стреля в аут.

България откри резултата в 42-та минута. След разбъркване създало се от изпълнение на ъглов удар топката бе изчистена, но отново достигна до Михаил Цонев. Той центрира по чудесен начин и намери Мартин Георгиев, който с глава прати топката в мрежата.

Второто полувреме не започна добре за нашите момчета. За едва 6 минути игра след почивката Андора успя да изравни. Бора Фонт беше забравен на втора греда и се възползва от добро подаване за да се разпише.

Веднага след гола лошите новини продължиха. Кристиян Балов си извади глупав червен картон след като удари умишлено противников футболист с крак.

25 минути преди края Андора обърна резултата. След изпълнение на ъглов удар Алекс Молинс засече топката и я прати в ъгъла - 2:1.

Макар и с човек по-малко българите натиснаха в последните минути на мача и пропуснаха няколко добри възможности. До гол обаче така и не се стигна и "лъвчетата" загубиха срещата.

FT АНДОРА - БЪЛГАРИЯ 2:1

1:0 Мартин Георгиев 42'

1:1 Бора Фонт 51'

2:1 Алекс Молинс 64'

ЧК Кристиян Балов 54'

Андора: 1. Мейрелеш, 18. Молинс, 8. Акоста, 21. Родригес, 22. Бора Фонт, 15. Обиолс Кампс, 10. Торне, 9. Линарес Боутарфас, 6. Фош Де Ла Роза, 19. Карау, 11. Гума
Селекционер Хесус Лосендо

България: 1. Алекс Божев, 7. Захари Атанасов, 6. Мартин Георгиев, 5. Росен Маринов, 3. Михаил Цонев, 18. Чунг Нгуен До, 8. Антоан Стоянов, 14. Дамян Йорданов, 22. Стефан Трайков, 11. Борислав Маринов, 9. Преслав Бачев