Юношеският национален отбор на България до 17 години зъвърши при резултат 2:2 в решителна битка от европейските квалификации срещу Република Ирландия.

Попаденията за нашите отбеляза Роберто Райчев в 13-ата и 41-ата минути. Влезлият на почивката за Ейре - Роко Вата, обаче намали в 61-ата отблизо. Четвърт час преди края Сам Къртис направи 2:2. Момчетата на Йордан Петков търсеха задължителен успех срещу Ейре, за да си гарантират на 99% място на финалите в Израел през май тази година.

За да има какъвто и да е шанс юношите ни до 17 години да се класират на ЕВРО 2022, не трябва да бъдат най-слабия втори отбор от всички групи. "Трикольорите" имат актив от 4 пункта.

Драган Иванов, Gong.bg
24 снимки

Гидеон Тете имаше ранна възможност, но стражът на нашите Алекс Божев отрази удара на фланговия футболист.

Малко преди изминаването на четвърт час игра "лъвчетата" поведоха след гол на играещият на десния фланг на атаката Роберто Райчев. "Трикольорите" се възползваха от грешка при изнасянето на ирландците, като голмайсторът Райчев пресече подаване и от чиста позиция само насочи топката покрай Дохърти с левия си крак.

Митков опита два идентични изстрела отдалеч в средата на полувремето, но не улучи. В 33-ата минута десният бек на "зелените" Савшак също опита удар, но и той бе неточен.

Четири минути преди почивката Райчев на десния фланг развинти цялата отбрана на Ирландия и стреля опасно, но Дохърти показа страхотен рефлекс.

Няма и 60 секунди по-късно Кирев засече добро подаване, но отново ирландският страж бе на ниво. Топката обаче се върна в Чунг, който подаде към Райчев и нападателят наказа за втори път символичните домакини с много хубав фалцов удар в горния десен ъгъл на Финтън Дохърти.

В началото на втората част личеше сериозно надлъгване между двата отбора, като ирландците опитваха по-директен подход, но не успяха да стигнат до никаква голова ситуация. В 56-ата минута Маринов проби добре отляво и отправи диагонален удар с левия крак, но ирландският вратар направи поредното си хубаво спасяване.

В 61-ата минута след центиране от фал, извършен от Мартин Георгиев, ирландците се възползваха от неориентираните действия на българската отбрана и резервата Роко Вата отблизо намали.

Четвърт час преди края на срещата централният защитник на домакините Сам Къртис направи 2:2.

Около 10 минути преди края на срещата молдовският арбитър отсъди фал срещу Кирев при чудесна възможност за авантаж. Само 3-4 секунди по-късно топката се озова в Асен Митков на левия фланг, където футболистът на Левски бе посечен с жестоко влизане от автора на втория гол Къртис. В продължение на няколко минути капитанът на националите ни лежеше на тревата, очевидно изпитвайки огромна болка в коляното.

В добавеното време Петър Кирев с глава изведе Симеон Василев сам срещу вратаря Дохърти, но влезлият като резерва играч направи фрапантен пропуск, стреляйки изключително слабо.

FT / Ирландия - България 2:2

0:1 Роберто Райчев 13`

​0:2 Роберто Райчев 41`

1:2 Роко Вата 61`

2:2 Сам Къртис 75`

Ирландия(4-4-2): 16. Финтън Дохърти, 13. Мартин Мак Хейл(59` - Люк О`Брайън(жк)), 2. Сам Къртис, 5. Кетъл Хеферман, 4. Иван Савшак(46` - Роко Вата(жк)), 7. Кевин Зефи, 8. Джейм Мак Манъс, 6. Джъстин Феризай(жк), 20. Гидеон Тете(59`  - Франко Ум), 9. Марк О`Махъни(46` - Кейдън МакЛафлин), 14. Томас Блохам

Селекционер: Колин О`Брайън

България(4-3-3): 1. Алекс Божев, 3. Михаил Цонев, 5. Росен Маринов, 6. Мартин Георгиев(жк), 7. Захари Атанасов, 18. Чунг До, 8. Антоан Стоянов(жк), 10. Асен Митков(80` - Недим Хаджа), 11. Борислав Маринов(жк)(70` - Константин Павлов), 19. Петър Кирев, 9. Роберто Райчев(87`  - Симеон Василев)