Младежкият национален отбор на България по футбол се наложи с 2:0 над Армения в 4-я си мач от квалификациите за Евро 2017. Предвожданият от Антони Здравков тим постигна трети пореден успех, след като преди това победи Румъния с 2:0 и Люксембург с 3:0. Така след чудесната серия „младите лъвчета“ оглавиха Група 5 с 9 точки в актива си. Армения e 5-и с нулев актив.

България започна по-добре мача. Възпитаниците на Антони Здравков установиха траен контрол върху топката и така цялото първо полувреме премина под тяхната доминация. Още в 10-ата секунда на срещата българите стигнаха до ъглов удар. Радослав Цонев центрира, но топката бе изчистена от отбраната на гостите напред. В 5-ата минута Кристиан Малинов подаде към Антонио Вутов. Бившият играч на Левски обаче не успя да прати топката във вратата. В 11-ата минута „трикольорите“ изпълниха фаул. Вутов центрира, но Анатолий Айвазов улови.

След малко повече от четвърт час арменците получиха право да изпълнят фаул. Роберт Хакубян центрира, но след това топката бе изчистена от отбраната на България. Малко след това Милен Гамаков опита късмета си, но топката излезе в аут. Именно след този епизод, дойдоха и едни от най-силните минути за България през първата част. В 26-ата минута момчетата на Здравков проведоха добра атака. Вутов комбинира с Александър Василев, който опита пас към Георги Минчев, но топката не стигна до него. Минута след това дойде едно от най-добрите положения за България през първата част. Минчев остана сам срещу вратаря, но се засуети и топката му бе отнета.

Развитието на мача минута по минута може да намерите ТУК!

След половин час игра Антонио Вутов застраши в значителна степен вратата на Айвазов. Юношата на Левски стреля от около 30 метра, но стражът на гостите изби. Минута след това Мики Орачев центрира с левия крак, Айвазов плонжира, получи се рикошет в тялото на Минчев и топката излезе в аут.

Две минути преди края на редовното време на първата част „малките лъвчета“ проведоха хубава акция. Христо Попадийн поде атаката от дясно, последва хубава двойна комбинация между него и Кристиан Малинов, след това топката бе центрирана в наказателното поле, а Минчев игра с глава, но топката бе изкарана в аут.

България започна добре и второто полувреме. В 51-ата минута Мики Орачев направи прекрасен рейд, след това това топката бе центрирана в наказателното поле, но Георги Минчев бе изпреварен от противников играч.

В 54-ата минута дойде и първото опасно положение за Армения. Гор Малакян излезе на добра позиция, но стреля над вратата. Последваха нови силни минути за „лъвчетата“, а в 67-ата минута влезлият като резерва Петрос Аветисян стреля от огромна дистанция, а топката мина на половин метър на вратата.

Минута по-късно България нанесе своя удар. Кирил Десподов центрира от дясно, топката бе изчистена от бранител на гостите, а Кристиан Малинов я засече и така изведе България напред за 1:0.

9 минути преди края на редовните 90 минути България увеличи аванса си. След една центрирана топка в наказателното поле на Армения и грешка на стража на гостите Анатолий Айвазов, Георги Минчев успя да прати топката в противниковата мрежа за крайното 2:0.

Мнението на Антони Здравков може да намерите ТУК!

Същевременно в друг мач от Група 5 Румъния се наложи с 1:0 при гостуването си на Люксембург. Така Румъния събра актив от 9 пункта, колко има и България, но заема второто място, тъй като родната селекция има има по-добри показатели. Люксембург е последен без точка.

Стартови състави на България - Армения:

България: 1. Георги Китанов, 6. Христо Попадийн, 5. Пламен Гълъбов, 14. Радослав Терзиев, 4. Мики Орачев, 18. Милен Гамаков /к/, 21. Радослав Цонев /73' Никола Колев/, 20. Антонио Вутов /65' Кирил Десподов/, 15. Кристиан Малинов, 19. Александър Василев, 10. Георги Минчев

Резерви: 12. Красимир Костов, 3. Христофор Хубчев, 8. Никола Колев, 13. Стефан Велков, 22. Янис Карабельов, 7. Кирил Десподов, 9. Ахмед Ахмедов

Треньор: Антони Здравков

Армения: 1. Анатоли Айвазов, 6. Армен Манутчарян, 5. Артур Карпасян /71' Размик Хакубян/, 4. Аран Шахназарян, 9. Гор Малакян, 7. Карен Харупунян /79' Таргис Шахинян/, 16. Роберт Накубян, 23. Артен Симонян /к/, 18. Алик Аракерян, 10. Гукас Погосян /61' Петрос Аветисян/, 22. Артур Миранян

Резерви: 12. Артем Карапетян, 2. Васпурак Минасян, 8. Петрос Аветисян, 11. Наири Минасян, 15. Иван Маканов, 19. Таргис Шахинян, 20. Размик Хакубян

Треньор: Ардак Осеян