Историята на мачовете ни със Словакия започва преди повече от 80 години, а днес ги срещаме за 8-и път, като любопитното е, че няма друга страна, с която да имаме толкова или повече двубои, и всички да са приятелски.

На 6 юни 1940 посрещаме за първи път словаците на стадион „Юнак“ в София. Губим катастрофално с 1:4 въпреки че повеждаме с гол на Янко Стоянов. След края на втората световна война Словакия не е самостоятелна държава и част от обединената Чехословакия. След като Чехия и Словакия се отделиха в началото на 90-те години изиграхме още 6 контроли с днешния съперник. Цялостният ни баланс е отрицателен – 2 победи, 1 равенство, 4 загуби. Първата победа бе на Националния празник – 3 март през 1999-а година в Стара Загора с 2:0. Точни тогава бяха Христо Йовов и Илиан Илиев. Година по-късно победихме словаците с 2:0 в чилийския град Валпараисо. Двубоят бе част от четиристранния приятелски турнир, в който участваха още домакините от Чили и Австралия.

Последният ни сблъсък със словаците бе преди почти 15 години. На 15 ноември 2006 година загубихме с 1:3 на стадион „Под Дубном“ в Жилина. Почетния гол за нас вкара Калоян Караджинов. За него това бе първо и последно попадение с националната фланелка./Мач Телеграф

15.11.2006 Словакия – България 3:1

Баланс: 7 мача, 2 победи, 1 равенства, 4 загуби, голова разлика 5-10 за Словакия