Юношеският национален отбор на България до 19 години загуби с 0:3 от Германия в първия си мач от Европейското първенство. В Дьор момчетата на Александър Димитров не успяха да се противопоставят на ефективните немци и ще трябва да се надяват на успех в следващите два мача срещу Украйна и Сърбия, които пък завършиха наравно 1:1 помежду си.

Младите български надежди получиха гол още в 1-ата минута чрез Зелке. Сире вкара за 2:0 в 28-ата минута, а отново Зелке в началото на втората част оформи крайния резултат. През второто полувреме българите показаха добри комбинации, но така и не реализираха почетен гол.

Във вторник „лъвовете“ излизат срещу Украйна, докато в другия двубой от групата Германия ще се изправи срещу Сърбия.

Мачът започна много лошо за българите. Още преди да е изминала и една минута Германия откри резултата. Бенямин Трюмнер проби по дясното крило и подаде към Дейви Зелке, който се възползва от подхлъзването на пазача си Пламен Гълъбов и с перфектен удар от около 12 метра вкара в долния десен ъгъл на вратата на Александър Любенов.

Голът видимо смути българите, които в следващите минути действаха объркано, а германците направиха няколко опасни атаки. Момчетата на Александър Димитров постепенно се съвзеха и също показаха няколко интересни неща. В 15-ата минута Кирил Десподов направи двойно подаване с Радослав Цонев, след което обаче потърси подаване и сбърка. Малко след това пък Никола Колев стреля мощно, но не в очертанията на вратата.

Германия обаче продължи да доминира случващото се на терена и да гледа честно към вратата на Любенов. Българският вратар трябваше да се намесва след опасен удар на Трюмнер. Той обаче нямаше какво да направи в 28-ата минута, в която Бундестима удвои аванса си. След центриране от корнер, на близката греда капитанът Никлас Щарк отклони с глава към наказателното поле, където Антони Сире бе оставен сам и с крак засече в българската врата.

До края на полувремето ситуацията не се промени и двата отбора се оттеглиха на почивка при аванс от 2:0 за Германия.

Българският селекционер Александър Димитров направи две промени, пускайки в игра Георги Минчев и Мики Орачев на местата на Преслав Петров и Христофор Хубчев.

Антонио Вутов отправи удар в ръцете на Шнитцлер в началото на втората част, но за съжаление Германия стигна до трети гол. В 56-ата минута Зелке реализира втория си гол в двубоя.

Той бе дело на страхотна отборна комбинация. Щендера проби отдясно и подаде в наказателното поле към Мукхтар, който от своя страна пусна леко до себе си на Зелке, който от точката на дузпата вкара в долния ляв ъгъл за 3:0.

Малко след това България стигна до първата си по-сериозна опасност. С висок пас Кирил Десподов бе изведен очи в очи с вратаря Шнитцлер. Стражът излезе извън наказателното поле и стигна пръв до топката, след което блъсна българина. Топката стигна до Георги Минчев, който обаче не успя да преодолее Шнитцлер, въпреки че немският вратар бе извън своето поле.

Последваха добри минути за „лъвовете“, които направиха някои добри комбинации, завършили с опасни удари на Кирил Десподо, Ради Цонев и Георги Минчев.

Нашите момчета обаче не успяха да стигнат до почетен гол, а в същото време немците пестяха сили и така мачът завърши с успех от 3:0 за юношите на световните шампиони.

Съставите на двата отбора:

България: Александър Любенов, Преслав Петров (46' Мики Орачев), Пламен Гълъбов, Стефан Велков, Христофор Хубчев (46' Георги Минчев), Никола Колев, Антонио Вутов, Петър Витанов, Радослав Цонев (78' Димитър Велковски), Кирил Десподов, Александър Василев.

Германия: Шницлер, Акпогума, Холтхаус, Кемпф (73' Фридрих), Сире, Щарк (85' Локембер), Мукхтар, Щендера, Дудзиак (65' Итер), Трюмер, Зелке.