Дни след като националния ни отбор по футбол удари Япония – първият отбор, класирал се за Мондиал 2014 – с 2:0, днес играчите на Любослав Пенев постигнаха победа с 2:1 над Казахстан. Мачът в Алмати отбеляза 100-годишния юбилей на местната футболна федерация, но на терена домакините предложиха прекалено малко, за да се противопоставят на нашия отбор.

Много силен мач за „трикольорите“ изигра халфът на Черно море Георги Илиев, който вкара първия гол и даде асистенция на Иван Иванов за втория. Опитният полузащитник започна като титуляр и бе сменен в 75-ата минута, когато обра овациите и на българската агитка по трибуните на „Алмати Арена“.

За гостуването Любо Пенев направи няколко промени в титулярни си състав. Заради контузията на Илия Миланов Александър Александров започва в центъра на отбраната до Иван Иванов, а пък Веселин Минев заигра като краен бранител вместо Радослав Димитров. В атака пък Валери Божинов влезе в ролята на самотен централен нападател, след като срещу „самураите“ на тази позиция игра Спас Делев. Рокада имаше и при вратарите, където Пламен Илиев застана под рамката.

Още от началото стана ясно, че казахстанците ще разчитат преди всичко на статични положения и контраатаки в опитите си да стигнат до гол, поради което лесно овладяхме центъра на терена. След четвърт час игра стигнахме и до гол, който обаче беше отменен заради засада. Добро включване на Йордан Минев отдясно завърши с центриране към Божинов. Нападателят се пребори за топката и някак я отклони към Ивелин Попов, който от ъгъл на вратарското поле му я върна, но точно тогава страничният съдия вдигна флага си.

Нашите продължиха да натискат и в следващите минути Божинов на два пъти опита късмета си с удари извън пеналта, ала и в двата случая топката излезе в аут. Същото стори и Владимир Гаджев в 31-ата, когато шутира от сериозна дистанция, а за късмет на Сиделников, кълбото премина на половин метър от гредата.

На почивката треньорът на домакините Мирослав Беранек направи три промени, включително и на вратаря, но отборът му се оказа неподготвен за активното начало на българите. В 57-ата минута Георги Илиев с красив удар от дистанция не даде никакъв шанс на влезлия Мокин.

Играчите на Любо Пенев се възползваха отлично от шока в лагера на Казахстан и само след три минути мушнаха второ попадение. Илиев центрира от ъглов удар вдясно от вратата, а Иван Иванов бе оставен да засече от воле във вратарското поле – 0:2.

Домакините все пак показаха зъби в заключителния половин час, когато в 69-ата Шомко удари гредата над Пламен Илиев, а Нургаулетов на няколко пъти с глава надскочи отбраната ни при корнери.

Накрая нашият тим понамали оборотите и така казахстанците стигнаха до своя гол на утешението, дело на Шомко в 89-ата минута.

Следващият мач на националите е контрола срещу Македония на 14 август.

Казахстан – България 1:2