България победи като гост с 2:1 Босна и Херцеговина в последната проверка преди началото на квалификациите за Мондиал 2010.

И двата гола за лъвовете пред 12000 зрители на стадион Билино поле в Зеница отбеляза капитанът Димитър Бербатов, а единственото попадение за домакините бе дело на Сенияд Ибричич, който сбърка фатално при първия гол на българите.

Дебют в тима на Пламен Марков направи бранителят на ЦСКА Иван Иванов, а мачът бе първи и за новия помощник треньор Любослав Пенев, и за селекционера на домакините Мирослав Блажевич, извел на Мондиал 1998 родината си Хърватия до третото място в света.

Двубоят започна с фрапантни грешки в нашата отбрана, като още във втората минута Златан Муслимович бе оставен непокрит и стреля сам във външната страна на вратата.

Малко по-късно отново Муслимович бе изведен сам срещу Димитър Иванков, но българският страж спаси блестящо.

В осмата минути вторият футболист с номер 8 в титулярния състав на Босна - изигралият последния си мач в националния отбор на домакините Нермин Шабич бе заменен и бе изпратен с кратка церемония.

В 26-ата минута Ибричич се опита да върне топката към вратаря Брашнич, но Димитър Бербатов отмъкна топката и останал срещу босненския страж с лекота прати топката в долния десен ъгъл на вратата.

Седем минути по-късно домакините можеха да изравнят, когато след центриране от дълбочина играчът на Лион Миралем Пянич бе оставен сам в наказателното поле и стреля от пет метра, но Иванков със завиден рефлекс изби.

Момчетата на Чиро Блажевич имаха нов шанс в последните секунди на първата част, като след поредна грешка на нашата защита Муслимович отново бе изведен сам срещу Иванков, но нападателят стреля високо над вратата.

Второто полувреме започна с нова опасност пред българската врата. Спахич бе оставен непокрит след центриране от фаул отляво, но с глава би в аут от границата на вратарското поле.

В 57-ата минута Мартин Петров центрира отляво към Бербатов, който се извиси над капитана Спахич и с глава за втори път се разписа в мрежата на Горан Брашнич.

Само стотина секунди по-късно сбъркалият при първия гол на България Ибричич намали резултата, вкарвайки с глава във вратата на влезлия току що в игра Стоян Колев след центриране на футболиста на Литекс Джемал Берберович отдясно.

В 63-ата Лусио Вагнер центрира отляво към Бербатов, пред който се откри отличен шанс да запише хеттрик, но вратарят Брашнич с голяма доза късмет изби с крак удара с глава на българския капитан.

До края на двубоя двата тима си размениха по едно добро положение за реализиране. Първо Колев спаси топовен изстрел на Мисимович от 20 метра, а малко по-късно удар на Мартин Петров от 13 метра бе избит от вратаря, като Димитър Рангелов направи добавка, но топката излезе в аут.

Първият двубой на България в световните квалификации е гостуване на Черна гора в Подгорица на 6 септември.

Съставите:

България: 27. Иванков (58 – 12. Колев), 2. Сираков (83 – 20. Манолев), 3. Тунчев (30 – 5. Илиев), 4. Томашич (69 – 15. Иванов), 25. Вагнер, 19. Ст. Петров, 6. Ангелов (45 – 14. Генчев), 7. Димитров, 9. Бербатов, 11. Лазаров (58 – 18. Рангелов), 17. М. Петров

Босна и Херцеговина: 1. Брашнич, 2. Берберович, 4. Спахич, 5. Баич, 8. Дамянович, 8. Шабич, 9. Муслимович, 10. Мисимович, 19. Пянич, 13. Надаревич, 21. Ибричич (3. Юрич, 14. Ибишевич, 15. Хюсеинович, 16. Раделич, 17. Божич, 11. Малетич, 7. Крунич)