България загуби с 0:1 от Уелс при повторния дебют на Димитър Пенев начело на националния отбор.

Единственото попадение в приятелската среща на стадион Лазур в Бургас падна в добавеното време на първото полувреме, а негов автор бе Фреди Ийстууд.

Лъвовете започнаха по-амбицирано, оказвайки домакински натиск в първите минути на двубоя, довел до опасен изстрел извън наказателното поле на Стилиян Петров минал покрай вратата.

В 12-тата минута Мартин Петров стреля от пряк свободен удар от 25 метра, но Хенеси изби изстрела в горния десен ъгъл на вратата.

В следващата минута Лусио Вагнер направи нелепа грешка, довела до центриране на уелсците и изстрел с глава, след който Димитър Иванков самоотвержено трябваше да спасява българската врата.

В 20-тата минута лъвовете създадоха най-чистото си положение за първата част. Станислав Ангелов открадна топката в центъра на терена, Мартин Петров подаде вдясно на Христо Йовов, който влезе в наказателното поле и от 15 метра шутира, но ударът му мина над вратата.

Към края на полувремето темпото спадна заради високата температура и влажния климат на намиращия се на метри от брега на Черно море стадион Лазур.

Българите отправиха два опасни изстрела чрез Мартин Петров на два пъти и чрез Георги Чиликов, но не успяха да застрашат сериозно вратаря Хенеси.

В добавеното време на първата част Уелс поведе с гол на Фреди Ийстууд, който от границата на наказателното поле шутира неспасяемо в долния ляв ъгъл на Иванков.

На почивката Димитър Пенев извади Георги Чиликов и България започна второто полувреме без чист централен нападател, което даде възможност на гостите да заиграят по-спокойно.

Мартин Петров и влезлият като резерва Велизар Димитров отправиха опасни далечни изстрели в началото на втората част, но не успяха да поразят уелската врата.

В 71-вата минута Димитров направи най-сериозния пропуск в мача, след като бе изведен от Чавдар Янков очи в очи с Хенеси, перничанинът стреля близо до вратаря, който с крак успя да избие в ъглов удар.

Четвърт час преди края дебютантът Ивелин Попов центрира отдясно, капитанът Дани Габидон неориентирано изчисти топката право в гредата на Хенеси, коженото кълбо се разходи по голлинията, но не пожела да влезе във вратата.

В 84-тата минута Велизар Димитров подаде към Станислав Ангелов, който падна в наказателното поле след съприкосновение с бранител на островитяните, но гръцкият съдия Германакос не отсъди дузпа.

В последните минути на мача българите заиграха по-агресивно, но натискът не доведе до чисти голови положения. В края на четириминутното продължение Стилиян Петров опита отчаян изстрел от 35 метра, но той мина твърде далеч от целта.

На 8 септември България гостува на Холандия в решителна евроквалификация, от която до голяма степен зависи дали ще се класираме за Евро 2008.

Състави:

България: 27. Иванков (46’ – 1. Петков), 2. Кишишев ( 51‘ - 8. Янков), 4. Томашич, 3. Тунчев, 25. Вагнер (53’ - 14. Занев), 19. Ст. Петров, 6. Ангелов, 22. Телкийски (46’ – 20.Попов), 18. Йовов (66’ – 15. Генков), 17. М. Петров, 16. Чиликов (46’ – 7. Димитров)

Уелс: 1. Хенеси, 3. Бейл, 4. Габидон, 5. Морган, 6. Нятанга, 2. Рикетс, 7. Крофтс, 8. Дейвис, 18. Вон, 9. Ийстууд, 11. Ледли (14. Колинс, 16. Евънс, 18. Джоунс, 15. Иърдли, 12. Ърншоу, 17. Нардиело)