Литекс се класира за полуфинал в турнира за Купата на България, след като се наложи с 2:0 над Миньор Перник. Това ще е второ поредно участие на „оранжевите” в първата четворка в надпреварата, като миналата година те бяха отстранени на този етап от ЦСКА.

При скромен интерес на Градския стадион в Ловеч, двата отбора хвърлиха повече сили в здрави единоборства по терена, отколкото в творене на технични изпълнения.

Чистите голови положения и пред двете врати се брояха на пръсти, макар че шампионът имаше определено надмощие в това отношение. Миньор залагаше на контраатаки на скорост, минаващи задължително през Том и бившият играч на Литекс Крум Бибишков.

СНИМКИ: Литекс показа здрави нерви в здрав мач с Миньор, стигна до полуфинал

източник: pfclitex.com

По-голяма част от интересните ситуации идваха след статични положения, а именно така падна и първият гол в мача. Въпреки че Миньор бе по-активен в последните минути на първото полувреме, в даденото от рефера Ахмед Ахмед продължение, Литекс поведе. Сандриньо бе изведен от Георги Миланов и точно на първата си крачка в пеналта бе спънат от Сабри Бумела. Въпреки протестите на гостите, че фаулът е бил извън границите на наказателното поле, арбитърът бе категоричен, че ще има единайсетметров удар. Никасио изпълни технично в центъра на вратата, и с шестия си гол за Литекс в четири мача, направи 1:0 от бялата точка.

Домакините стартираха по-добре второто полувреме, и още в 50-та минута Бодуров имаше отлична възможност да усвои преднината. Това обаче се случи в 55-та минута, след като Борислав Стойчев фаулира Христо Янев на границата на наказателното поле, и оттам Янев с перфектно изпълнение нямаше проблем да покачи на 2:0.

След второто попадение, Литекс се прибра малко назад, а Христо Стоичков пусна футболист със свежи сили в дефанзивната си зона. Миньор получи шанс да поразгърне малко атаките си, и в 60-та минута пропиля една от най-чистите си възможности. След центриране в наказателното поле, резервният страж на ловчанлии Евгени Александров се размина с топката, но в купа от играчи, нямаше такъв от Миньор, който да успее да я прати в опразнената врата.

В следващите 15 минути двамата треньори направиха почти всичките си смени, Стойчо Стоев се опита да промени нещо в играта на своите, за да се търси поне едно попадение, което да направи финалните минути интересни. Миньор обаче се ограничаваше до изсипани топки към Том и Венци Иванов в наказателното поле, блокирани неизменно от сигурната в този мач защита на Литекс.

В последните минути влезлият като резерва Светослав Тодоров успя да покаже класа, като отигра технично една топка в наказателното поле, и стреля, право в дясната греда на вратата, пазена от Иван Чворович.

Така Литекс се поздрави с чиста победа и в турнира за Купата, и има само един допуснат гол във футболната пролет в България. Миньор вече може да съсредоточи сили в първенството, и да се бори за по-предни позиции там.