Ботев Пловдив победи Етър с 4:2 на „Ивайло“ в последният осминафинал за Sesame Купа на България.

Всички шест гола във Велико Търново паднаха през втората част на мача. Първо Мартин Секулич откри, а седем минути по-късно Джеймс Ето`о удвои. Етър обаче отказа да се предаде и в 86-ата минута Ловре Кнежевич намали.

В последната от редовните 90 минути Емануел Уме изглежда реши всичко с гол за 1:3, но „болярите“ бързо намалиха с попадение на Ивайло Димитров. Дълбоко в добавеното време Самуел Акере оформи крайното 2:4, въпреки че останаха сериозни съмнения за засада при това попадение на „жълто-черните“.

Така Ботев Пловдив намери място при ЦСКА, Лудогорец, Хебър, Арда, Спартак Варна, Пирин и ЦСКА 1948 на 1/4-финалите за Купата.

start-photo.bg
28 снимки

Мачът започна в сравнително високо темпо и не мина особено много време до първия нелош шанс за гол. Николай Минков стреля по земя, но Гуарноне улови без проблеми. В следващите минути отново "жълто-черните" бяха по-активни, но ударите им пред вратата на "болярите" бяха доста анемични и завършваха в ръцете на Гуарноне.

В 12-ата минута дойде най-добрият шанс за гостите - Секулич поднесе топката на тепсия за Минков, който стреля силно, ала Мариян Иванов със самопожертвователна намеса спаси вратата си. При последвалия корнер Чернев прати топката над вратата на Етър.

Етър отвърна с опасна ситуация в 19-ата минута. Тогава Шано изведе добре Владислав Найденов, който бе леко в диагонална позиция спрямо вратата и под натиска на бранител в жълто не нанесе добър завършващ удар.

В средата на първото полувреме Шано се оказа непокрит в противниковото наказателно поле, но ударът му с глава мина над целта.

Осем минути преди полувремето Ивелин Попов намери по страхотен начин Уме Емануел, който напредна с топката в наказателното поле на Етър, след което стреля в близкия ъгъл, но Гуарноне се отличи с блестяща намеса.

Втората част също не започна безинтересно. Ханкич отрази опасен удар на Николай Янков в самото начало на полувремето. Ботев отговори в 58-ата минута. Тогава Попов засече с глава центриране, но Гуарноне отново прояви блестящ рефлекс. Ветеранът имаше шанс и за добавка, ала топката се оплете в краката му и излезе в аут.

Минути по-късно Секулич надскочи Пламен Димов и излезлия неразчетено Алесандро Гуарноне, но ударът му с глава не бе точен.

В 65-ата минута "канарчетата" най-сетне откриха, а голмайстор бе Мартин Секулич. Влезлият от пейката Самуел Акере центрира към хърватина, а Димов се намеси изключително нескопосано, за да предостави възможност на Секулич да вкара един от най-лесните голове в кариерата си от непосредствена близост.

Седем минути след откриващото попадение дойде и второто. Попов направи поредната си магична асистенция, след като премина в Ботев. Опитният халф прехвърли цялата защита на "виолетовите" с дълго подаване, което Джеймс Етоо завърши от въздуха във вратата на Гуарноне - 0:2.

Четири минути преди изтичането на редовното време Етър се върна в мача и съживи надеждите си за продължаване напред към 1/4-финалите. Ловре Кнежевич намали на 1:2 с хубав удар в десния ъгъл на вратата на Ханкич.

В началото на продължението Ботев изглежда си гарантира продължаването към 1/4-финалите. Степонавичюс излезе сам срещу Гуарноне и го прехвърли технично, но тъй като топката нямаше да влезе във вратата, Уме Емануел я прати в мрежата от около 15 сантиметра за 1:3.

Етър обаче не се предаде и с ответната атака съживи за втори път надеждите си. Крум Стоянов проби до аутлинията, откъдето върна топката към малкия пеналт, а там Ивайло Димитров не сбърка за 2:3.

Дълбоко, дълбоко в добавеното време Ботев отбеляза и четвърти гол на опразнената от Алесандро Гуарноне врата. Акере се оказа на върха на атаката на "канарчетата" и след като се пребори с бранител във виолетови, от метри отбеляза за 2:4, с което оформи крайния резултат.

FT / ЕТЪР - БОТЕВ ПД 2:4

0:1 Мартин Секулич 65`

0:2 Джеймс Етоо 72`

1:2 Ловре Кнежевич 86`

1:3 Уме Емануел 90`

2:3 Ивайло Димитров 90+3`

2:4 Самуел Акере 90+5`

Етър: 12 Алесандро Гуарноне 2 Валери Христов 6 Пламен Димов 26 Мариян Иванов 77 Мартин Николов 28 Николай Янков 29 Янко Ангелов 70 Димо Бакалов 24 Шахредин Букхолда 9 Мартин Тошев 38 Владислав Найденов

Треньор: Светослав Петров

Ботев Пд: 1 Хидайет Ханкич 9 Мартин Секулич 10 Ивелин Попов 15 Джеймс Етоо 17 Николай Минков 19 Антоан Конте 21 Точукву Ннади 30 Лъчезар Балтанов 31 Уме Емануел 38 Константинос Балогианис 79 Атанас Чернев