Литекс се класира за полуфиналите в турнира за Купата на България след домакинска победа с 4:3 над Левски след изпълнение на дузпи. В редовното време срещата завърши при резултат 0:0, а победителят бе определен чрез изпълнение на дузпи.

При първите пет удара резултатът бе равен - 3:3, но в последното изпълнение Литекс се оказа по-съобразителният отбор, като в герой за домакините се превърна вратарят на оранжевите Тодор Тодоров, който спаси последния удар от бялата точка на Георги Сърмов.

До почивката двата отбора демонстрираха приятна игра и изпуснаха по едно чисто положение.

Още в третата минута Жеан Карлос изведе Даниел Боримиров сам срещу вратаря Тодоров и ветеранът прави невероятен пропуск, стреляйки в тялото на излезлия да го посрещне страж на Литекс.

В 21-ата минута Сандриньо шутира веднъж, защитник изби, топката отново попадна в наскоро получилия българско гражданство бразилец, който от добра позиция стреля, а Георги Петков блестящо спаси вратата си.

През втората част домакините от Литекс бяха по-активният отбор на терена и пропуснаха няколко добри опасности пред вратата на гостите.

В третата минута на втората част Том излезе сам срещу Петков след самостоятелен пробив, но Томашич притича и изби в корнер.

В следващите минути оранжевите имаха претенции за дузпа в две ситуации – след падания на Том и Нифлор, ширококоментираният преди двубоя италиански арбитър Паоло Дондарини обаче бе безмълвен.

В последния половин час играта изобилстваше от единоборства, а гостуващият рефер позволи по-свободна игра и реши да не раздава картони и в двете посоки.

Литекс и Левски имаха възможност да решат всичко в редовното време, но удари с глава на Кръстовчев и Нифлор не успяха да се превърнат голове, като при изстрелът на французина вратарят на сините Георги Петков показа завиден рефлекс.

В двете продължения умората си каза думата, като и двата тима не успяха да създадат нещо наистина опасно пред двете врати. Йешич бе запазил правото си на последна смяна, но дори включването на Зоран Янкович в 112-ата минута не донесе нищо повече от териториално предимство за ловчанлиите.

Уилфред Нифлор вкара първата дузпа за Литекс, а изпълненията за сините започнаха по възможно най-лошия начин – с пропуск на вратаря Георги Петков, който се нае първи да стреля за Левски.

Станислав Генчев и Игор Томашич бяха точни при втория тур, а при третия Седрик Камбон би в гредата, а Еньо Кръстовчев изравни за 2:2.

При четвъртите дузпи бившият футболист на сините Емил Ангелов би в аут, а Мирослав Иванов даде преднина на Левски. С петия опит Зоран Янкович изравни, а очакваният с големи надежди Жеан Карлос пропусна да класира столичаните и стреля покрай вратата.

При допълнителните дузпи Михаил Венков изведе Литекс отново напред, а при решителния изстрел вратарят Тодор Тодоров се превърна в героят на Ловеч, спасявайки втора дузпа и давайки победата на домакините.

Литекс се присъедини към класиралите се по-рано днес за полуфиналите Калиакра Каварна, Ботев Пловдив и Черно море. Битките преди финала са на 16 април.

Литекс: Тодоров, Камбон, Венков, Генчев, Том(102’-Янкович), Сандриньо, Манолев, Нифлор, Николов, Дуду(56’-Ангелов), Попов(73’-Цветанов)

Левски: Петков, Миланов, Томашич, Рабех, Минев, Боримиров(65’-Иванов), Сърмов, Тасевски(84‘-Балтанов), Соарес, Карлос, Жоазиньо(76’-Кръстовчев)