Ботев Пловдив направи важна крачка към класирането си за втория квалификационен кръг на Лига Европа. „Канарчетата“, които се завърнаха в евротурнирите след 18 години пауза записаха минимална победа с 1:0 при гостуването на Астана. През по-голямата част от мача футболистите на Станимир Стоилов имаха надмощие и контролираха ситуацията на терена. Единственият гол в срещата отбеляза Томаш Иршак в 44-та минута.

В първите 15 минути от срещата домакините от Астана имаха преимущество, но то не доведе до нищо съществено пред вратата на Адам Стаховяк.

Първата възможност пред Ботев се откри в 20-та минута, когато Вандер Виейра стреля, но в страни от вратата на Ерич.

Домакините имаха възможност да поведат в 29-та минута, но ударът на Фокси бе отразен от Адам Стаховяк.

В следващата атака Абел Анисе се измъкна от Зелао и стреля, но Ерич се намеси решаващо и спаси.

Ботев имаше надмощие в заключителните минути на първото полувреме. В 41-та минута Вандер Виейра стреля, но в страни от десния стълб на вратата на Ерич.

Единственият гол в срещата падна в 44-та минута, когато Томаш Иршак с далечен удар прати топката в горния десен ъгъл на вратата на Ерич. Защитата на Астана изчисти центриране на Вандер, Иршак свали топката към Анисе, който му я върна, а чешкият полузащитник с красив параболичен удар я изпрати в горния десен ъгъл за 0:1. Това е и първо попадение на Иршак в официален мач с екипа на Ботев.

През второто полувреме футболистите на Ботев контролираха продължително топката, а също така се отбраняваха добре. В 50-та минута Христов центрира в наказателното поле на Астана, където двама футболисти на домакините не успяха да изчистят добре топката и тя попадна във Вандер, който обаче не шутира добре и Ерич спаси. Шест минути по-късно Анисе бе оставен непокрит в наказателното поле на Астана и стреля, но неточно в страни от вратата на Ерич.

Астана бе много близо до това да изравни резултата в 61-та минута, когато Фокси подаде към Кояшевич, който стреля от около 22 метра, но топката срещна левия стълб на вратата на Стаховяк. Три минути по-късно след центриране в наказателното поле на Ботев, Нузербайев стреля с глава, но слабо и Стаховяк спаси без проблеми.

В заключителните минути на срещата играчите на Ботев успяха да контролират ситуацията на терена и не позволи на футболистите на Астана да застрашат вратата на Адам Стаховяк.

Реваншът на стадион „Лазур“ в Бургас е на 11-и юли.

Астана: 1. Ерич, 8. Дмитренко, 14. Игуманович, 15. Бейсебеков, 26. Зелао, 3. Коробкин, 6. Нурдаулетов (к), 7. Конисбаев (46' – 20. Кояшевич), 10. Фокси, 11. Исламхан (63' – 23. Куат), 17. Нузербайев.

Ботев Пловдив: 1. Адам Стаховяк, 11. Йордан Христов, 5. Бобан Грънчаров, 83. Сивард Спрокел, 14. Веселин Минев, 16. Томаш Иршах, 71. Борис Галчев, 15. Абел Анисе (90+3' – 18. Станислав Костов), 10. Вандер Виейра (88' – 8. Тодор Неделев), 22. Ромарио Кортзорг (74' – Костадин Дяков) 7. Мариян Огнянов.

Астана - Ботев Пловдив 0:1 by FootballKing2192