Шампионът на България – Лудогорец, се реабилитира след слабото представяне в първата среща с Балкани и елиминира косовския шампион след 4:0 в Разград. Балкани спечели първата среща в Прищина с 2:0, но „орлите“ от Разград демонстрираха съвсем различен подход в ответния двубой и логично продължиха към втория кръг на квалификациите за Шампионска лига.

Там хората на Ивайло Петев ще се изправят срещу словенския шампион Олимпия Любляна, като първият двубой е в Разград още следващата седмица.

Иначе, Бърнард Текпетей, който не взе участие в първия двубой, вкара два гола през първата част и така неутрализира аванса на косоварите в срещата. Попадение на Матиас Тисера в 49-ата минута пък поведе разградчани напред в елиминацията, а резервата Кайо Видал също се разписа към края на второто полувреме. Това беше достатъчно Ивайло Петев за първи път в своята кариера да постигне успех в елиминации на европейските клубни турнири.

start-photo.bg
100 снимки

Преди началото на срещата техническият директор на разградчани - Козмин Моци, анонсира пред зрителите на стадиона най-новото попълнение в отбора Квадво Дуа. Швейцарският нападател акостира в Лудогорец след трансфер от германския Нюрнберг.

В официалната ложа на трибуните да гледа мача беше единият от собствениците на клуба - Георги Домусчиев. Срещата стартира фантастично за родния шампион, който вкара дебютния гол в срещата след само четири минути игра. Тогава топката беше пратена в наказателното поле към Бърнард Текпетей, а ганаецът беше достатъчно съобразителен да я прати в косовската врата с глава.

Лудогорец продължи с бурния си натиск в срещата след вихрения старт, докато съперникът от Прищина се беше прибрал много дълбоко, за да се отбранява. В 14-ата минута аржентинският нападател - Тисера, беше изведен "очи в очи" с Количи. №10 на "орлите" отправи удар, но стражът на гостите с крак блокира топката и не позволи да влезе за втори път във вратата му. Минута по-късно се видя и първият удар в мача за Балкани, след като Клод Гонсалвеш сгреши при изнасянето на топката и тя отиде у Грипши. Офанзивният халф на гостите шутира с десния крак, но това не затрудни Падт.

След 20 минути игра Игор Пластун опита да намери Якуб Пьотровски с пас по земя, но топката бе открадната от Кендрим Зуба. Халфът на Балкани шутира, ала доста неточно - аут. В 22-ата минута италианският рефер даде пауза за вода на футболистиете на двата отбора, като към 21:20 часа температурата в Разград беше 34 градуса.

lap.bg
37 снимки

След 25 минути пък Бърнард Текпетей нахлу в наказателното поле на съперника отляво и шутира с левия крак, но Количи с тяло блокира топката и тя отиде към Гонсалвеш, но шутът на португалеца не беше с нужното качество. Девет преди края на първото полувреме центриране от фал на Десподов беше изчистено от бранител на Балкани, след което последва мощен удар на Клод Гонсалвеш, но Количи направи страхотно спасяване.

В добавеното време на първата част Лудогорец изравни общия резултат и целият натиск през първото полувреме даде резултат. Аслак Фон Фитри получи вдясно и нидерландският бранител прати топката в наказателното поле на Балкани за Пьотровски. Полякът опита удар с глава, но се размина и кълбото отиде при Текпетей. Той си я спря, след което нагласи на левия крак, като с мощен удар между краката на вратаря на Балкани направи 2:0.

В 47-ата минута Лудогорец беше изключително близо до това да вкара трети гол в срещата. Матиас Тисера пое пред наказателното на Балкани, но бе блокиран и топката отиде към Доминик Янков. Младият българин финтира вратаря на съперника и чукна към вратата с десния крак, но с пожертвователна намеса бранител на Балкани изчисти топката. Третият гол за разградчани в срещата все пак дойде в 49-ата минута. Тогава отбраната на косовския шампион действа доста слабо, след като "орлите" пресираха "високо", а Тисера получи лесно топката в наказателното им поле при лош пас на Яшаница към вратаря. Аржентинецът технично прехвърли Количи, след което със завъртане вкара за трети път - 3:0.

След малко повече от час игра капитанът Десподов стреля силно от далечен фал, но и доста неточно. В 69-ата Петев направи двойна промяна, като извади от игра Доминик Янков и Бърнард Текпетей, а техните места заеха Педро Нареси и Кайо Видал.

44 снимки

Четвърт час преди края Фон Витри отдясно центрира отлично към Тисера, а топката прехвърли вратаря на Балкани. Аржентинецът нанесе удар с глава, но бранител на косовския шампион спря кълбото да влезе за четвърти път във вратата му и топката отиде в корнер. След него се откри шанс и пред Франко Русо, но опитът на испанския бранител беше отразен от Количи.

В 78-ата минута влезлите като резерви Кайо Видал и Спас Делев комбинираха отлично на скорост, а първият с прецизен удар прати топката край вратаря на Балкани за 4:0.

Шест преди края удар на Гонсалвеш отиде над напречната греда на Балкани. До края на срещата "орлите" успяваха да устоят набезите на косовския шампион, който можеше да върне един гол в добавеното време на срещата, но топката профуча край левия страничен стълб на Падт.

Така Лудогорец вече мисли за Олимпия Любляна в Европа, който по-рано през дена елиминира Валмиера от Латвия. Олимпия четири пъти се е изправяла срещу български съперник в края на миналия век и този тим е бил Левски, като „сините“ три пъти биват бити и един път срещата завършва наравно.

FT / ЛУДОГОРЕЦ - БАЛКАНИ 4:0 (0:2 oт първия мач)

1:0 Текпетей (4)

2:0 Текпетей (45)

3:0 Тисера (49)

4:0 Кайо Видал (78)

Рефер: Лука Пайерето (Италия)

Стадион: "Хювефарма Арена" (Разград)

Съставите на двата отбора:

Лудогорец: 1. Серджио Падт – 16. Аслак Фон Витри, 32. Игор Пластун, 22. Франко Русо, 44. Марсел Хайстер – 64. Доминик Янков, 6. Якуб Пьотровски, 8. Клод Гонсалвеш – 37. Бърнард Текпетей, 10. Матиас Тисера, 11. Кирил Десподов (к)

Резерви: 12. Симон Слуга, 68. Умут Хабил, 2. Пипа, 5. Георги Терзиев, 18. Рай Насименто, 20. Густаво Нонато, 24. Оливие Вердон, 30. Педро Нареси, 77. Кайо Видал, 82. Иван Йорданов, 88. Тодор Неделев, 90. Спас Делев

Старши треньор: Ивайло Петев

Балкани: 1. Ехеа Количи – 2. Арменд Таки, 5. Лумбард Делова, 32. Байрам Яшаница, 19. Лоренц Траши – 6. Линдон Емерлахи, 20. Едвин Куч (к), 11. Кендрим Зуба – 7. Меритон Кореница, 9. Албион Рахмани, 10. Назми Грипши

Резерви: 12. Андреа Хохна, 92. Дамир Люялянович, 3. Арбюр Потоку, 4. Гентрит Халили, 14. Йоан Марк-Оливиер, 18. Леонард Шала, 23. Рамуш Рамадани, 25. Ветон Туша, 80. Албин Бериша, 88. Арбнор Халитжаха, 98. Алмир Круезиу, 99. Блеарт Толай