Лудогорец може само да съжалява за начина, по който стартира кампанията си в груповата фаза на Лига Европа през сезон 2018/2019. В своята група А разградчани поведоха с 2 чисти гола срещу Байер Леверкузен, ала в крайна сметка загубиха с 2:3 у дома.

Момчетата на Пауло Аутуори бяха до болка ефективни през първата част, ала през цялото време Леверкузен доминираше на терена. Германците стигнаха до един куп голови възможности, които пропиляха, но все пак заслужено взеха победата. В герой за гостите се превърна 19-годишният Кай Хаверц, отбелязал 2 гола, а другото попадение беше дело на дебютанта Исак Кисе Телин. Лудогорец можеше и да вземе нещичко от мача, след като изстрел с глава на Антон Недялков срещна десния стълб четвърт час преди края.

За доброто начало на Лудогорец донякъде спомогна и избора на титулярен състав от треньора Хайко Херлих, който остави титуляри като Карим Белараби, Леон Бейли и Кевин Фоланд на пейката. По време на загрявката в Разград контузия получи избрания за титуляр Свен Бендер, а това наложи разместване и австриецът Александър Драгович започна мача в центъра на отбраната до Джонатан Та.

Германците стартираха по-напористо на „Лудогорец Арена”, но всъщност инкасираха попадение още при първата обещаваща възможност в полза на Лудогорец. Вендел задържа пробиващия Сисиньо пред наказателното поле и това отвори чудесен шанс пред Кешеру за директен обстрел в 8-ата минута. Румънецът показа уменията си с левия крак, като завъртя топката безукорно над стената, а отчаяният плонж на Лукаш Храдецки завърши с безславно оплитане в мрежата – 1:0.

В следващите минути противникът вдигна оборотите и разградчани трябваше да изживеят няколко тежки минути. Леверкузен имаше няколко много силни атаки, които не разви добре в самия им края. Една такава дойде в 23-ата минута, когато Мичел Вайзер и Хаверц комбинираха на скорост пред дъгата, а последвалият пас намери Паулиньо съвсем непокрит на около 13-14 метра от целта. Бразилецът вече нанасяше удар по топката, когато Джоди Лукоки долетя с шпагат зад гърба му и изби кълбото по впечатляващ начин.

Четири минути по-късно късметът отново покри родния шампион. Байер разигра с къси пасове ъглов удар отляво по атаката, а Моци изчисти последвалото центриране на Бранд. Пред дъгата Вендел спечели сблъсъка с Марселиньо за топката, след което умело даде висок пас наляво, където Бранд беше забравен от всички бранители. „Десетката” на Байер даде чудесно центриране по трева, което по невероятен начин премина покрай трима негови съиграчи, без нито един от тях да има шанс да отиграе.

Донякъде противно на логиката, Лудогорец отбеляза втори гол в 31-ата минута. Може би бдителността на „аспирините” беше приспана от тоталната им доминация, затова Кешеру умело притисна капитана Ларс Бендер и му отне пред наказателното поле. Таранът моментално изведе Вандерсон отляво, който нямаше стигане. Бразилецът нахлу в наказателното поле и даде пас по конец между защитниците, за да намери Марселиньо пред зейналата врата – 2:0.

Буквално в следващата атака Леверкузен можеше да намали. Бендер с дрибъл се измъкна отляво, а после даде нисък пас за дебнещия пред пеналта Хаверц. Младокът моментално стреля с левия крак, а кълбото мина опасно близо до основата на левия стълб.

Все пак именно Хаверц намали резултата за „аспирините” в 38-ата минута, само 7 след втория гол на Лудогорец. Тук „орлите” пострадаха заради неумението си на два пъти да изчистят спорната топка далеч от пеналта. Вендел дотича и с пас намери Бранд във вътрешността на дъгата, а шутът на германеца се оказа блокиран. Топката отскочи към намиращия се доста по-вдясно Хаверц, но Вандерсон не подходи достатъчно настоятелно, затова младокът намери пролука в защитния вал и шутира. Вратарят Ренан видя твърде късно кълбото, за да реагира при толкова мощен шут към долния десен ъгъл – 2:1.

Още на почивката Херлих показа готовност да търси нови решения в офанзивен план. Треньорът, чието кресло сериозно се разклати след 3-те поредни загуби в Бундеслигата, замени дебютанта Паулиньо, който не се запомни с нищо, с обичайния нападател Кевин Фоланд.

„Аспирините” отново изглеждаха по-напористи в началните минути, като в 51-ата минута на Ренан му се наложи да прави решително спасяване след точен шут от около 7-8 метра на Хаверц. Младокът получи от Бранд и се оказа под много остър ъгъл спрямо вратата, като все пак опита да изненада бразилския страж с изстрел към близкия горен ъгъл.

Осем минути по-късно феновете на Лудогорец си отдъхнаха дружно, след като Байер изтърва поредната чиста възможност. Кешеру бе виновникът, тъй като опита да дава пас с пета пред наказателното поле, докато противникът все още разполагаше с голям брой играчи в тази зона. Кълбото бързо стигна до Коор, който разпредели наляво за Бранд. Последния центрира по страхотен начин във вратарското поле, елиминирайки вратаря Ренан. Броени сантиметри не стигнаха на Фоланд, който се хвърли да засича с шпагат на празна врата.

Леверкузен нанесе своя удар в разстояние на само 5 минути. В 64-ата гостите изравниха, след като за пореден път Бранд беше забравен отляво по атаката. Бендер беше задължен да комбинира със своя сънародник, а той не даде най-успешното ниско центриране. Намесата на Ренан също не беше най-акуратната, защото бразилецът изби не особено силно насочената топка право в краката на Кисе Телин. Шведът без проблем вкара дебютния си гол за Байер – 2:2.

В 69-ата събитията взеха тотално неприятен обрат, като Марселиньо сбърка пас, докато организираше атака, а Доминик Коор се понесе напред с кълбото в крака. Той комбинира с намиращия се в дъгата Хаверц, който получи време да овладее, да се обърне и да стреля. Макар и с по-слабия си десен крак, 19-годишният талант изпрати истински куршум на средна височина до лявата греда – 2:3.

Този гол като че ли успокои Байер и Лудогорец иззе инициативата през следващите десетина минути. В 74-ата Кампаняро с находчиво подаване изведе Кешеру на скорост в наказателното поле. Румънецът стигна кълбото едва до аутлинията и заради близката дистанция до вратата – не повече от 4-5 метра – потърси начин да стреля покрай Храдецки, който изби в ъглов удар.  При последвалия корнер Кампаняро центрира към близката греда, където Недялков изскочи пред пазача си и с глава нанесе параболичен изстрел към обратния ъгъл. Вратарят на Леверкузен замръзна на място и изгледа как кълбото рикошира в десния стълб.

До края на мача единствената друга чиста голова възможност се откри пред Кисе Телин, чийто страхотен шут към горния ляв ъгъл беше виртуозно отразен от Ренан.

В групата си Лудогорец заема третото място, след като Цюрих спечели минимално срещу АЕК Ларнака в другия двубой. Швейцарците са втори с 3 точки, но имат по-лоша голова разлика от тази на Леверкузен. На 4 октомври Лудогорец гостува именно на Цюрих във втория кръг от груповата фаза.

ЛУДОГОРЕЦ – БАЙЕР ЛЕВЕРКУЗЕН 2:3

1:0 Клаудиу Кешеру 8'

2:0 Марселиньо 31'

2:1 Кай Хаверц 38'

2:2 Исак Кисе Телин 64'

2:3 Кай Хаверц 69'

Лудогорец (4-2-3-1): Ренан дос Сантос – Сисиньо, Козмин Моци, Антон Недялков, Натанаел – Светослав Дяков /к/ (76' - Яцек Горалски), Густаво Кампаняро – Джоди Лукоки, Марселиньо (82' - Жуниор Брандао), Вандерсон – Клаудиу Кешеру

Треньор: Пауло Аутуори

Байер Леверкузен (4-2-1-3): Лукаш Храдецки – Мичел Вайзер, Джонатан Та, Александър Драгович, Вендел – Ларс Бендер /к/ (72' - Леон Бейли), Доминик Коор – Кай Хаверц – Юлиан Бранд, Исак Кисе Телин (90+1' - Лукас Аларио), Паулиньо (46' - Кевин Фоланд)