Българският шампион – Лудогорец Разград, си свърши по оптимален начин работата в европейските клубни турнири, след като в последния си мач от групата в Лига на конференциите победиха Нордселанд с 1:0 и си отмъстиха за тежката загуба в Дания. Така разградчани завършиха на второ място в своята група с 12 точки. Толкова има и лидерът Фенербахче, но турците са с по-добра голова разлика. Трети е Нордселанд с 10 точки и напуска турнира, въпреки че победи съответно със 7:1 и 6:1 Лудогорец и турския гранд при домакинствата си на изкуствения терен в Дания.

Спартак Търнава е последен с едва една, спечелена именно срещу датския тим.

Иначе, единственият гол на „Хювефарма Арена“ дойде в 79-ата минута, когато Якуб Пьотровски реализира изключително попадение, за да зарадва хората, заели местата си по трибуните и да осигури класирането напред за своя тим. Така Лудогорец ще играе в плейофа за класиране към осминафиналите от Лига на конференциите.

Жребият за осминафиналите на турнира е чак на 18-и декември, а срещите, които Лудогорец ще играе ще бъдат на 15-и и 22-и февруари 2024-а година.

Лудогорец vs Нордселанд

източник: sofascore.com

Лудогорец започна по-настъпателно в срещата, а в четвъртата минута "орлите" изпълниха ъглов удар. Спас Делев пласира центриране в наказателното поле на датчаните, където Бърнард Текпетей атакува с глава, но топката прелетя над напречната греда на Андреас Хансен и отиде аут. Секунди след това Андреас Шелдруп стреля по диагонала, но Серджио Падт се намеси и спаси. В шестата минута Текпетей получи жълт картон след излишно удряне в лицето на Мартин Фресе.

startphoto.bg
92 снимки

В 23-ата минута Педро Нареси опита амбициозен изстрел от средно разстояние, но не сполучи.  Две след това се стигна до най-изгодната ситуация за гол пред Лудогорец. Бърнард Текпетей даде пас отдясно към Педро Нареси. Бразилецът хитро пропусна за човека зад себе си - Квадво Дуа. Швейцарецът нанесе тежък изстрел към вратата на Хансен, но топката се отби в страничната греда на "тигрите" от Фарум.

Десет преди изтичането на първото полувреме Лудогорец имаше супер шанс за втори гол. Бърнард Текпетей стреля от малък ъгъл, а Хансен отрази, но не успя да хване. Топката се върна към Пьотровски, който също стреля от малък ъгъл, но полякът не намери очертанията на вратата на датския тим. В 37-ата минута се наложи на Серджио Падт да прави страхотно спасяване, след като Нордселанд разви атака отляво. Там топката пое Фресе, който центрира за Кристиан Расмусен. №17 на Нордселанд завърши от движение, но нидерландският вратар на разградчани направи солидно спасяване.

Георги Дерменджиев трябваше да се справя със сериозен проблем в края на първото полувреме, след като португалецът Клод Гонсалвеш получи контузия и излезе принудително, а на негово място се появи българинът Иван Йорданов. В края на частта Текпетей рискува много с това да бъде изгонен, след като направо необмислено влизане в краката на Фресе. В крайна сметка румънският рефер Овидиу Хацеган го пощади, но на почивката Георги Дерменджиев го смени, като пусна в игра Руан Секо. Даденият под наем нападател бе в центъра на събитията минути след подновяването на играта в Разград, след като беше изведен зад гърба на отбраната на Нордселанд, ала ударът му не беше точен.

В 51-ата Падт действа непоколебимо, след като Фресе и Шелдруп опитаха да вкарат попадение, но и при двата пъти нидерландският вратар с тяло блокира ударите на съперниците. Миг след това  Лукас Хей стреля амбициозно от разстояние и прати топката в трибуните. След 63 минути игра в Разград Нордселанд нацели гредата, след като Мигрен стреля с глава, изпреварвайки Сонко Сундберг. Падт остана на едно място, но за негов късмет срещна десния му страничен стълб, след което топката отиде в него. При ответната атака Руанс Секо беше изведен елегантно от Пьотровски и шутира силно с левия крак, но Хансен направи феноменално спасяване с една ръка.

Полският халф на Лудогорец - Якуб Пьотровски, отбеляза поредния си изключтелно важен гол през този сезон с екипа на "орлите". Единадесет минути преди края полузащитникът пое топката пред наказателното поле на "тигрите" и отправи силен удар с левия крак. Бенджамин Нигрен застана с тяло и кълбото рикошира леко в крака му, след което влетя неспасяемо във вратата на Хансен - 1:0 за Лудогорец.

Нордселанд опита да отговори веднага на родния шампион, като Маркус Ингвартсен нахлу в наказателното поле на "орлите" и стреля силно с левия крак, но датчаните за втори път уцелиха гредата на Лудогорец. Топката се върна към Нигрен, който финтира Йорданов и стреля към лудогорската врата, но над напречната греда - аут.

В първата минута от седемте добавени от рефера Хацеган Нордселанд затрудни максимално  Падт, след като бранителят Адам Нагало отправи силен удар от средно разстояние, но нидерландският страж на вратата на Лудогорец реагира стойностно. Малко след това Пьотровски отправи нов далечен шут към датската врата, но този път Хансен спаси.

FT / ЛУДОГОРЕЦ - НОРДСЕЛАНД 1:0

1:0 Пьотровски 79'

Рефер: Овидиу Хацеган (Румъния)

Стадион: "Хювефарма Арена" (Разград, България)

Стартовите състави:

Лудогорец: 1. Серджио Падт, 16. Аслак Фон Витри, 26. Ноа Сонко Сундберг, 24. Оливие Вердон, 17. Сон, 30. Педро Нареси, 6. Якуб Пьотровски - к, 8. Клод Гонзалвеш, 37. Бърнард Текпетей, 9. Квадво Дуа, 90. Спас Делев

Резерви: 67. Дамян Христов, 69. Пламен Пепеляшев, 5. Георги Терзиев, 10. Матиас Тисера, 22. Франко Русо, 64. Доминик Янков, 82. Иван Йорданов, 88. Тодор Нееделев, 99. Руан Секо

Треньор: Георги Дерменджиев

Нордселанд: 13. Андреас Хансен, 19. Лукас Хей, 4. Киан Хансен, 39. Адамо Нагало, 5. Мартин Фресе, 9. Бенджамин Нигрен, 6. Йепе Тверсков, 27. Даниел Свенсон, 17. Кристиан Расмусен, 7. Маркус Ингвартсен,  8. Андреас Шелдеруп

Резерви: 23. Оливер Виладсен, 31. Андреас Педерсен, 12. Роко Асконе, 14. Ибрахим Осман, 15. Ерик Марксен, 21. Зидан Сертдемир, 23. Оливер Виладсен, 24. Лукас Хогсберг, 30. Йонас Йенсен-Абу, 40. Конрад Хардър, 42. Кааре Барслунд, 43. Синдре Егели