Българският шампион Лудогорец надделя с чистото 2:0 беларуския първенец Динамо Минск в първи мач от втория квалификационен кръг за Шампионска лига и вече гледа смело към реванша идната седмица в Унгария.

И двата гола за „орлите“ паднаха през първата част в Разград, като първо в деветата минута Бърнард Текпетей матира стража на „синьо-белите“, а в заветната минута на полувремето Тодор Неделев удвои от дузпа. След подновяването на играта българският плеймейкър пропусна страхотна възможност да вкара трети гол във вратата на съперника.

В крайна сметка обаче разградчани демонстрираха в по-голяма част от двубоя, че са далеч по-качественият отбор, макар сезонът в Беларус да е в разгара си. В хода на мача пък беларуският шампион демонстрира сериозна агресия в единоборствата, което позволи на албанския съдия да покаже пет жълти картона на сметката на гостите.

Ответната среща между двата отбора ще се играе в унгарския град Мезьокьовешд, тъй като беларуските отбори имат рестрикции от УЕФА да домакинстват отвъд родината си поради руската инвазия в Украйна от 2022-а година насам.

Ако продължи към третия кръг на квалификациите на ШЛ, то хората на Георги Дерменджиев ще се изправят срещу победителя между Карабах и Линкъл Ред Импс. В първия мач между двата отбора азербайджанският тим взе победа също с 2:0 срещу гибралтарския първенец.

Беларуският тим стигна до два корнера за по-малко от минута, а при втория можеше да открие резултата. Бранителят Алексей Гаврилович беше оставен непокрит в наказателното поле на "орлите" и стреля от въздуха с левия крак, но встрани от вратата, пазена от Падт. Лудогорец укроти първоначалния устрем у съперника и откри резултата в деветата минута на срещата. Руан Секо технично пусна извеждащ пас с пета към Текпетей, който разпредели вдясно за Рик. Бразилецът видя успоредно Якуб Пьотровски, който пък изведе прекрасно пред вратаря на беларусите ганаеца Текпетей, а той с мощен изстрел не му остави никакви шансове - 1:0.

Четвърт час след началото Лудогорец отново разгърна атака отляво, което беше пренесена на другия фланг. Топката се озова във Фон Витри след подаване на Текпетей, но Лапухов отрази. Кълбото се върна към Тодор Неделев, чийто шут пък беше блокиран от бранител на Минск.

startphoto.bg
90 снимки

След 28 минути игра гостите стигнаха до най-изгодната си ситуация към този момент. Лудогорец сгреши при изнасянето на топката пред наказателното си поле, а Подстрелов пусна вдясно към крайния бранител Вадзим Пихас, чийто диагонален шут беше париран от Серджио Падт. Три след това Динамо Минск също създаде опасност, след като пасът в наказателното на "орлите" беше успореден за Трофим Мелниченко. Той тръгна да завършва с шпагат, но Оливие Вердон го блокира. След това защитата на Лудогорец изчисти лошо, но ударът на Раи Лопес отлетя високо над българската врата.

Минута преди края на първото полувреме футболистите на Лудогорец разиграха отлично с къси пасове пред наказателното на Динамо Минск. Руан Секо изведе включилия се напред Тодор Неделев, но българският плеймейкър беше спрян с удар в лицето от Политевич. Това не остана незабелязано от албанския рефер и той посочи наказателната точка за разградчани.

Зад топката застана фаулираният Неделев, чийто удар беше безкомпромисен  - 2:0 за Лудогорец.

В добавеното време на първото полувреме пък Текпетей се понесе отдясно и центрира към Руан Секо. Бразилският нападател не успя да нанесе завършващ изстрел, а това стори Фон Витри, но твърде неточно - аут.

Минута след подновяването на второто полувреме "орлите" пропуснаха изключителна ситуация при бърза контраатака. След корнер за динамовци, то Вердон изчисти към Рик Джонатан. Бразилецът превзе огромно пространство със спринт отляво и пред наказателното поле подаде към Текпетей. Той продължи вдясно за Тодор Неделев, който сам срещу вратаря с левия крак прати топката много високо над напречната греда - аут.

Малко след това плътен шут от Якуб Пьотровски също не затрудни стража Лапухов. Влезлият като резерва за "бяло-сините" Раймонд Аделоа шутира фалцово от пряк свободен удар, но това не затрудни Падт и той спаси. При ответната атака Падт получи в наказателното на Динамо Минск и опита остър успореден пас за Руан Секо. Гаврилович блокира паса и стана тежк рикошет, но стражът на беларусите изби в ъглов удар.

След час игра Георги Дерменджиев вкара в игра Матиас Тисера, който зае мястото на Руан Секо. Секунди след това Текпетей даде прострелно центриране отдясно наляво към Тисера, ала аржентинецът не успя да засече топката, която му избяга в сетния миг. В 69-ата минута резервата за Динамо - Педро Игор, шутира от дъгата на наказателното пред Падт, но ударът беше доста встрани от нидерландеца.

В 73-ата минута Рик Джонатан отстъпи мястото си на Кайо Видал., а четири по-късно Спас Делев и Дерой Дуарте замениха Неделев и Текпетей. Минута след това удар на Кайо Видал беше отразен от Лапухов. До края на срещата сериозните опасности пред двете врати липсваха и така "орлите" взеха чист успех у дома над Динамо Минск.

FT / ЛУДОГОРЕЦ - ДИНАМО МИНСК 2:0

1:0 Текпетей 9', 2:0 Неделев 45'-дузпа