Българският шампион Лудогорец стартира победоносно сезон 2024/2025, след като надигра с 3:1 грузинския първенец Динамо Батуми в първи двубой от първия квалификационен кръг на Шампионската лига. На „Хювефарма Арена“ резултатът бе открит от Бърнард Текпетей в 13-ата, а Рик Джонатан удвои в 24-ата минута, преди Владимер Мамучашвили да върне едно попадение за гостите в 62-ата минута. Аслак Фон Витри осигури успеха на "орлите" в 72-ата митута със страхотно изпълнение на пряк свободен удар.

Снимки: Startphoto.bg
87 снимки

Разградчани спокойно можеше да отбележат още няколко попадение, особено през първата част, когато напълно доминираха на терена. След почивката ситуацията малко се промени, тъй като играчите на Георги Дерменджиев намалиха оборотите, което позволи на грузинците да окажат напрежение в половината на своите домакините и те намалиха резултата, макар и при любопитни обстоятелства. Въпреки това, по-голямата класа на Лудогорец беше очевидна и "орлите" не допуснаха нови изненади, като се поздравиха с успешен старт на кампанията.

Реваншът е на 17 юли (сряда) от 20:00 часа на стадион „Аджабарет Арена“ в Батуми. При успех над грузинците, Лудогорец ще срещне Динамо Минск от Беларус или Пюник от Армения във втория квалификационен кръг.

66 снимки

Старши треньорът на Лудогорец - Георги Дерменджиев, заложи на вратата на Серджио Падт, а пред него в защита действаха Аслак Фон Витри, Оливие Вердон, Диниш Алмейда и капитанът Антон Недялков. В средата на терена оперираха Педро Нареси, Тодор Неделев и Ивайло Чочев, а тройката в нападение бе оформена от Рик Джонатан, Руан Секо и Бърнард Текпетей. На пейката бе оставен Якуб Пьотровски след участието му на UEFA EURO 2024 с екипа на Полша, докато друг участник на Европейското първенство, но с отбора на Швейцария Квадво Дуа, не беше в групата.

След спокойно начало на двубоя, в което Лудогорец владееше повече топката, „орлите“ откриха резултата с първата си по-сериозна голова ситуация в 13-ата минута. Тодор Неделев изпълни късо един корнер за Рик Джонатан, който се освободи елегантно от Вандерсон Силва на границата на наказателното поле и след това предостави кълбото на връхлитащия Бърнард Текпетей. Ганаецът беше тотално забравен и с хубав удар с десния крак от десетина метра не остави шансове на вратаря Рикардо Силва за 1:0.

Пет минути по-късно домакините можеха да удвоят преднината си при бърза контраатака, при която голмайсторът Текпетей напредна на скорост отдясно, влезе в наказателното поле и опита пас за Руан Секо, който засече топката, но не успя да отправи достатъчно силен удар и вратарят Рикардо Силва спаси.

Малко след това Диниш Алмейда открадна топката и напредна с нея в крака, след което централният бранител пробва удар от средна дистанция по тревата, но покрай дясната греда на Динамо в аут.

По-добрата игра на Лудогорец се отплати в 24-ата минута, когато родния шампион удвои преднината си. Само с две подавания „орлите“ буквално отвориха противниковата защита, като Руан Секо беше намерен с подаване в центъра на терена от Диниш Алмейда. Той овладя на гърди и се обърна добре, след което изведе в коридор Рик Джонатан, а бразилецът излезе само срещу вратаря Силва и стреля към вратата. Топката се отби първо от страничния стълб и попадна в мрежата за 2:0.

В 34-ата минута Ивайло Чочев се пребори с Вандерсон Силва за топката в центъра и комбинира с Рик Джонатан. Бразилското крило преодоля съперник и напредна на скорост, след което шутира силно от дистанция, но покрай вратата в аут. Рик, обаче, седна на терена, показвайки, че изпитва болка и се наложи медицинският екип да се намеси. Малко след това бразилецът продължи участието си в двубоя.

Четири минути преди почивката Текпетей нанесе удар от границата на наказателното поле, който, обаче, беше уловен от вратаря Силва.

В последната минута от редовното време на първата част Лудогорец изпусна шанс за трето попадение. Рик Джонатан тръгна на пробив отляво, след което комбинира в половината на Динамо Батуми с Тодор Неделев. Халфът пък раздаде надясно за Аслак Фон Витри, който влезе в наказателното поле и върна за наплуващия Неделев, а той стреля силно с левия крак, но вратарят Силва изби с една ръка.

В добавеното време се стигна до още една възможност за „орлите“. Педро Нареси комбинира с Руан Секо в наказателното поле, като нападателят се озова сам срещу стража на Батуми, но в опита си да го преодолее извади топката в аут.

На почивката Георги Дерменджиев направи промяна и пусна в игра Сон на мястото на капитана Антон Недялков.

В 48-ата минута Динамо най-сетне създаде нещо по-опасно пред вратата на Серджио Падт. Николоз Мали получи подаване на десния фланг, влезе в наказателното поле и преодоля Сон и Диниш Алмейда, след което подаде за Хоноре Гомис, който шутира, но бе блокиран от Аслак Фон Витри. Топката попадна във Владимер Мамучашвили, който стреля в пеналтерията, но право в гърба на Сон, а след това испанецът изчисти кълбото.

Десет минути по-късно грузинците отново създадоха опасност, която дойде от десния фланг. Мали центрира остро в наказателното поле, Падт изби, но топката попадна на пътя на непокрития Гомис. Сенегалецът стреля моментално с левия крак, но Неделев застана на пътя му и кълбото излезе над вратата в корнер.

По-настойчивата игра на грузинците през втората част даде резултат в 62-ата минута, когато намалиха резултата. Гомис направи двойно подаване отдясно в наказателното поле с Жан Виктор, след което сенегалецът се справи с Текпетей и намери Мамучашвили. Тогава играчите на „орлите“ сякаш спряха да играят и халфът на Динамо преодоля Алмейда и от близко разстояние прати топката във вратата на Падт за 2:1. Футболистите на българския шампион останаха с претенции, че е прозвучал сигнал от съдията, какъвто нямаше, но камерите уловиха звук от свирка от трибуните, който явно е объркал играчите на Лудогорец.

Последва тройна промяна за родния тим, като на терена се появиха Кайо Видал, Якуб Пьотровски и Матиас Тисера. Те замениха Бърнард Текпетей, Тодор Неделев и Руан Секо.

Лудогорец, обаче, бързо си върна двата гола аванс. В 72-ата минута домакините получиха пряк свободен удар фронтално срещу вратата на Силва. С изпълнението се зае Аслас Фон Витри, който завъртя перфектно топката между стената и преодоля вратаря, за да отбележи в долния му ляв ъгъл за 3:1.

Четири минути преди края на редовното време Падт изби в корнер изстрел от пряк свободен удар на играч на Динамо Батуми. В 90-ата минута Диниш Алмейда засече с глава центриране от ъглов удар, но прати топката над вратата в аут.

До края нови интересни ситуации липсваха и Лудогорец стартира с успех похода си към групите на Шампионската лига.

FT  | ЛУДОГОРЕЦ – ДИНАМО БАТУМИ  3:1

1:0 Бърнард Текпетей 13'

2:0 Рик Джонатан 24'

2:1 Владимер Мамучашвили 62'

3:1 Аслак Фон Витри 72'