Левски победи с 2:0 като гост Шкупи Скопие в първи мач от втория предварителен кръг на Лига на конференции. Успехът на "сините" на стадион "Тодор Проески" дойде след бразилски голове. Уелтън откри резултата в 31-ата минута, а в продължението на мача Роналдо оформи крайния резултат, давайки на своя отбор солиден аванс преди реванша следващия четвъртък на стадион "Георги Аспарухов".

Срещата започна в не особено дружелюбна атмосфера за българския отбор и неговите фенове, като преди срещата се получиха сблъсъци между привържениците на "сините" и полицията. Шкупи можеше да поведе след груба грешка на Пламен Андреев, но Уалид Хамиди на празна врата не успя да се разпише. В продължението на първото полувреме Кристиан Димитров спаси сигурен гол, чистейки от голлинията.

През втората част мачът беше равностоен, като възпитаниците на Николай Костов не позволиха опасности пред Пламен Андреев, а в края на мача стигна и до втори гол.

start-photo.bg
97 снимки

Първата добра възможност в мача се откри през "сините", които днес са в жълти екипи. В 5-ата минута Жереми Петрис центрира отдясно, а в наказателното поле Уелтън и Рикардиньо си попречиха. Кълбото достигна до Джавад ел Джемили, който от малък ъгъл стреля над вратата. Минута по-късно Уалид Хамиди пропусна да се разпише след огромна грешка на Пламен Андреев. Вратарят не успя да отиграе върната топка от Кристиан Димитров. Кълбото се озова в алжиреца, който обаче не успя да намери опразнената врата.

В 9-ата минута столичани организираха бърза контраатака. Рикардиньо с глава намери Ел Джемили, който проби на скорост през центъра. Мароканецът опита пас наляво към Уелтън, който обаче беше пресечен от Кристиян Тошевски. Малко след това Реналдо Сифъс проби опасно отляво. Ямаецът успя да надбяга Хосе Кордоба и навлезе в наказателното поле на "сините", но Кристиан Димитров със страхотен шпагат го спря.

В 17-ата минута Левски получи право да изпълни пряк свободен удар. Асен Митков центрира на далечната греда, където Кристиан Димитров беше изпуснат от защитата на Шкупи и отправи удар с глава, но Артан Илязи улови.

Постепенно северномакедонците изнесоха играта в половината на "сините". В 28-ата минута домакините стигнаха до корнер, след който Михал Пинтер отправи опасен удар с глава, който Пламен Андреев успя да спаси.

64 снимки

В 31-ата минута Левски стигна до гол! Кристиан Димитров с пас от дълбочина намери Рикардиньо в наказателното поле. Нападателят опита удар, който обаче не се получи, но това се получи асистенция към Уелтън, който от вратарското поле не сбърка и даде аванс на "сините".

В 35-ата минута столичани организираха страхотна контраатака след изпълнение на пряк свободен удар от Шкупи. Жереми Петрис взе топката от наказателното поле на Левски, напредна и стигна почти до това на домакините, след което отправи удар, но покрай лявата греда. Седем минути след това Асен Митков центрира остро в наказателното поле, където Андриан Крааев и Кристиан Димитров се разминаха с кълбото и не успяха да отправят удар към вратата на Артан Илязи.

В първата минута на продължението Кристиан Димитров спаси Левски от сигурен гол. Реналдо Сифъс беше изведен сам срещу Пламен Андреев, а ямаецът прехвърли вратаря. Топката влизаше във вратата, но в последния момент пред голлинията Димитров успя да протегне крака си и да изчисти топката.

Втората част започна равностойно, а в 52-ата минута Хосе Кордоба пресече подаване към Реналдо Сифъс и подаде към Уелтън. Бразилецът напредна отляво и центрира в наказателното поле, където Рикардиньо беше побутнат от Дарко Илиески и не успя да засече топката, а главният съдия Давид Фуксман прецени, че няма основания да отсъди дузпа.

В 59-ата минута пред Уелтън се откри нова добра възможност. Бразилецът получи мек пас от Андриан Краев, измъкна се от опеката на Кристиян Тошевски и отправи удар към вратата, който обаче не се получи и не застраши Артан Илязи. Малко след това Кевен отправи удар от границата на наказателното поле, който не представляваше трудност за Пламен Андреев.

В 73-ата минута Хосе Кордоба пресече подаване към Суад Сахити и подаде към Уелтън. Бразилецът напредна през центъра и отправи удар от около 25 метра, но не затрудни Артан Илязи. Малко по-късно Андриан Краев опита диагонален пас към Уелтън в наказателното поле, но голмайсторът на "сините" не успя да овладее добре топката.

В 78-ата минута официален дебют за Левски записа Асими Фадига. Французинът замени Джавад Ел Джемили. В добавеното време Кристиан Димитров опита слаб удар с глаа след центриране на Марин Петков от корнер, но Илязи улови.

В четвъртата минута на добавеното време Левски стигна до втори гол! Марин Петков центрира остро в наказателното поле от корнер, а Роналдо от няколко метра засече във вратата за 0:2. След попадението прехвърчаха искри между футболистите на двата отбора, а след грубо нарушение срещу Жереми Петрис и се сдърпаха и щабовете на отборите.

Така Левски постигна единствената победа за български отбор в Европа през тази седмица и гледа уверено към следващия кръг на Лига на конференциите.

Шкупи Левски

източник: sofascore.com

Шкупи - Левски 0:2

0:1 Уелтън (31)

0:2 Роналдо (90+4)

ШКУПИ: 1. Артан Илязи, 5. Кристиян Тошевски, 96. Дарко Илиески (82 - 7. Арби Воша), 42. Михал Пинтер, 32. Ангелче Тимовски (55 - 21. Хамза Рамани), 88. Кевен (82 - 8. Адем Али), 10. Дуду (65 - 77. Суад Сахити), 37. Алберт Диене, 22. Марио Ричков, 29. Реналдо Сифъс, 20. Уалид Хамиди (54 - 11. Кристиян Трапановски)

Резерви: 92. Андрея Ефремов, 2. Марио Младеновски, 3. Блертон Шежи, 7. Арби Воша, 8. Адем Али, 11. Кристиян Трапановски, 21. Хамза Рамани, 44. Идриз Османовики, 77. Суад Сахити, 78. Алекс Златков, 99. Кристиян Ачковски

Треньор: Джихат Арслан

ЛЕВСКИ: 1. Пламен Андреев, 6. Цунами, 33. Хосе Кордоба, 50. Кристиян Димитров, 2. Жереми Петрис, 8. Андриан Краев, 5. Келиан ван дер Каап, 17. Уелтън (78 - 88. Марин Петков), 27. Асен Митков (56 - 20. Асен Чандъров), 11 Джавад Ел Джемили (78 - 97. Асими Фадига), 9. Рикардиньо (56 - 7. Роналдо)

Резерви: 13. Николай Михайлов, 99. Иван Андонов, 7. Роналдо, 10. Ивелин Попов, 14. Илиян Стефанов, 16. Преслав Бачев, 20. Асен Чандъров, 21. Кристиян Йовов, 22. Патрик-Габриел Галчев, 88. Марин Петков, 97. Асими Фадига

Треньор: Николай Костов

Ж.к.: Михал Пинтер, Хамза Рамани (Шкупи); Кристиан Димитров, Келиан ван дер Каап, Жереми Петрис (Левски)

Съдия: Давид Фуксман (Израел)

Стадион: "Тодор Проески", Скопие