Уникална вечер на "Герена"! Левски се класира за плейофния кръг в турнира Лига на конференциите след драматична победа с резултат 2:1 израелския Апоел Беер Шева в мач-реванш от третия квалификационен кръг на турнира Лига на конференциите. Уелтън откри резултата в 15-ата, но българският национал Йоан Стоянов изравни в 79-ата минута. Когато вече всички очакваха продълженията на сцената излезе Роналдо, който донесе успеха на "сините" в шестата минута от добавеното време.

По този начин българският тим ще се изправи срещу германския Айнтрахт Франкфурт на крачка от групите на надпреварата.

Startphoto.bg
95 снимки

Първият мач в Израел завърши наравно 0:0 и всичко бе решено с голяма драма в София. "Сините", които бяха подкрепяни от пълните трибуни на "Герена", стартираха ударно и откриха резултата след четвърт час игра. До края на полувремето Апоел опита да натисне, но неуспешно. През втората част тимът от Беер Шева продължи да търси изравняването и го намери чрез българина в своя състав, който се разписа с красиво воле. В самия край на двубоя обаче Роналдо буквално "взриви" публиката с победен гол в последните секунди от даденото от съдията продължение.

LAP.bg
87 снимки

Възпитаниците на Николай Костов показаха страхотен дух и характер, като доказаха, че са си взели поуките от миналата година, когато на същата фаза, отново на "Георги Аспарухов", загубиха от малтийския Хамрун Спартанс след изпълнение на дузпи. Такъв сценарий обаче тази вечер отсъстваше и "сините" вече мечтаят за участие в груповата фаза на европейски клубен турнир за първи път от 2010-а година насам, когато играха в Лига Европа. В същата година за последно столичани отстраниха два или повече отбори в квалификациите.

Така, следващият мач за Левски ще бъде именно срещу германския Айнтрахт Франкфурт в плейофа следващия четвъртък, но на Националния стадион "Васил Левски", след като мачът им срещу Пирин Благоевград от шестия кръг на efbet Лига през уикенда беше отложен.

26 снимки

Старши треньорът на Левски - Николай Костов, предприе две промени от първата среща, като Патрик-Габриел Галчев замени контузения Марин Петков отдясно на отбраната пред вратаря Пламен Андреев, а Кристиан Димитров се завърна сред титулярите за сметка на Келиан ван дер Каап. Хосе Кордоба и Вандерсон Цунами пък бяха останалите играчи в защитния вал. Асен Митков, капитанът Андриан Краев и Дарлан оформиха тройката в халфовата линия, докато бразилците, Роналдо, Рикардиньо и Уелтън водеха атаката на тима. Любопитното бе, че за първи път в своята история Левски излезе с петима бразилци на „Герена“ от първата минута. Освен Петков и Жереми Петрис не бяха на неразположение за мача.

За Апоел Беер Шева от първата минута стартира българският национал Йоан Стоянов по левия фланг на израелците и беше един от най-дейните за своя отбор, като освен гола пропусна и още една добра възможност.

Левски Апоел Беер Шева

източник: Sofascore.com

Левски стартира силно и още в 35-ата секунда Уелтън беше изведен по левия фланг, влезе в наказателното поле и шутира силно към далечния ъгъл, но покрай вратата на Офир Марсиано.

Първият точен удар дойде в осмата минута, когато шут на Дарлан от дистанция беше блокиран, след което последва изстрел и на Асен Митков извън наказателното поле с левия крак, който обаче бе уловен без проблеми от стража на гостите. Малко след това Патрик-Габриел Галчев центрира добре към далечната греда, където обаче Уелтън и Рикардиньо останаха под топката.

Апоел създаде първата си опасна ситуация в 11-ата минута, когато Йоан Стоянов прокара топката между краката на капитана на "сините" Андриан Краев и след това шутира от дистанция, получи се коварен рикошет в Кристиан Димитров, но вратарят Пламен Андреев внимаваше и изби в ъглов удар.

Добрата игра на Левски даде резултат в 15-ата минута, когато резултатът беше открит. Галчев получи на десния фланг, финтира Александру Паун и центрира прекрасно с левия крак към далечната греда, където Уелтън се включи и бе забравен, след което с глава прониза Марсиано за 1:0 и "взриви" публиката на "Герена".

Последваха по-спокойни минути, в които действията на терена се развиваха основно в средата на терена и нови интересни ситуации липсваха.

Малко след това Апоел опита да вземе инициативата и стигна до няколко удара към вратата на столичани. В 32-ата минута Ги Бадеш превзе празно пространство отдясно в половината на домакините, след което влезе навътре и шутира от сериозна дистанция, но право в ръцете на Андреев.

Четири минути по-късно Рой Гордана нанесе много мощен изстрел пред наказателното поле на "сините", като топката профуча на сантиметри над напречната греда.

Във втората минута от добавеното време Роналдо получи фронтално пред наказателното поле, финтира Гордана и стреля по тревата с левия крак, но в аут.

На почивката треньорът на Апоел - Елианив Барда, направи две промени в състава си. На терена влязоха Сагив Йехезкел и Амир Гана, които замениха Абу Абаид и Александру Паун.

Пет минути след старта на втората част влезлият на полувремето Сагив Йехезкел получи на десния фланг и влезе навътре, след което шутира пред наказателното поле, но високо над вратата на Андреев. В 54-ата минута и другата резерва - Амир Гана, имаше шанс да обстрелва вратата на българския тим, след като получи по лявото крило, влезе навътре и шутира, но високо над вратата.

Израелците имаха отличен шанс да изравнят резултата в 57-ата минута. Тогава Бадаш получи топката пред дъгата на наказателното поле и комбинира със Стоянов вътре в него. Българинът успя да се вклини между защитниците на Левски и след това опита да нанесе изстрел, но Андреев успя да го блокира и кълбото излезе в корнер.

След час игра и Николай Костов посегна към смените, като пусна в игра Келиан ван дер Каап на мястото на Асен Митков.

В следващите минути Апоел опита да натисне, но така и не успяваше да създаде някакви нови опасности за вратата на домакините. В 75-ата минута Андриан Краев шутира отдясно в наказателното поле, но високо над вратата.

Гостите от Израел обаче стигнаха до изравняването в 79-ата минута чрез родния национал Йоан Стоянов. Минута преди това Бадаш напредна отдясно, влезе навътре и стреля силно, като топката летеше под гредата, но Андреев изби над нея в корнер. След неговото изпълнение топката беше изчистена с глава, но попадна на десния крак на Стоянов на дъгата пред пеналтерията, който шутира прекрасно от воле и прати неспасяемо кълбото в долния ляв ъгъл на Андреев за 1:1.

След гола в игра за "сините" се появи Илиян Стефанов, който замени Рикардиньо, а пък Уелтън бе заменен от Джавад Ел Джемили.

В последната минута от редовното време Галчев нанесе силен удар пред наказателното поле, нотопката профуча над напречната греда на Марсиано.

Буквално в последните секунди на даденото от съдията шестминутно добавено време Левски подпечата билетите си плейофите в Лигата на конференциите. „Сините“ организираха отлично нападение, при което се стигна до сериозно разбъркване и няколко карамбола, а топката се озова в Роналдо, той нанесе прецизен удар в наказателното поле по земя в долния ляв ъгъл и вкара за крайното 2:1!

Срещата обаче продължи още няколко минути, в които Апоел опита да стигне за втори път до изравняването, но този път време нямаше и така Левски се класира за следващия кръг и си уреди мачове с Айнтрахт Франкфурт!