Българският шампион Лудогорец се бори смело срещу шведския първенец Малмьо и го победи с 2:1, но това не бе достатъчно за класиране в групите на Шампионска лига. С общ резултат 2:3 скандинавците ще играят в най-реномирания европейски клубен турнир, докато Лудогорец ще спори с отборите от Лига Европа.

Мачът за родния шампион стартира прекрасно, след като в 10-ата минута капитанът Антон Недялков даде аванс на „орлите”, но в 43-ата Велко Бирманчевич изравни резултата. По-рано през първата част гол на Малмьо на Сьорен Рикс бе отменен селд ВАР заради засада.

След точно час игра ВАР даде дузпа за българския тим след игра с ръка, а Пиерос Сотириу отново поведе домакините напред в резултата, но това бе всичко на „Хювефарма Арена”. Лошо впечатление направи играта на гостите от Швеция в заключителните минути, които не спираха да бавят времето.

Антон Узунов
86 снимки

Шведският тим получи нарушение в първата минута на срещата, а Бирманчевич изпълни фаула чрез центриране. Топката бе отиграна от Ласе Нилсен, който опита удар от трудна ситуация и бе неточен. В шестата минута Малмьо стигна до чисто положение, след като стрелецът Чолак бе изведен зад отбраната на "орлите". Той стреля, но Кахлина изби с дясната си ръка. Топката отиде встрани, където нямаше играч на Малмьо, който да довкара кълбото в опразнената врата и Икоко изби в корнер. След него играта се задържа пред полето на Лудогорец.

Малко след това Кирил Десподов получи диагонален пас пред полето на Малмьо и отправи удар, ала бранител на скандинавците с крак парира българина и прати в корнер. След него бе изпълнен корнер, а Недялков с крак откри резултата. Бранителят опита да засече топката с глава, която обаче попадна в краката му и с десния крак матира Далин за 1:0. Системата ВАР провери гола, а реферите забавиха своето решение, но все пак голът бе потвърден.

След 16 минути игра гостите от Швеция изравниха резултата. Малмьо разви атака отдясно, а топката бе пратена вляво за Сьорен Рикс, който бе причудливо оставен сам. Икоко побърза да го затвори и го стори, но ударът на Рикс бе прекалено добър, за да бъде отразен от Кахлина - 1:1. Голът бе проверен също от системата ВАР и самата процедура трая доста дълго време. При видеоповторението се видя, че Рикс е бил в засада и реферът Тюрпен отсъди засада.

Това даде още по-голям импулс в играта на "орлите", ала Валдас Дамбраускас трябваше да извъри принудителна смяна в 31-ата минута, след като малко преди това Иносент и бразилеца от родния шампион влязоха остро един в друг в единоборство в средата на терена, а по-потърпевш бе Каули Оливейра. На негово място се появи в игра младият Доминик Янков.

Десетина минути преди края на първото полувреме Сотириу засече центриране на Десподов от корнер с глава, но прати топката неточно - аут. Шест преди края Антонио Чолак центрира много добре отдясно за Сьорен Рикс, който стреля с глава, но Кахлина умело се намеси и спаси. В 39-ата пък Малмьо извърши принудителна вратарска смяна, след като Далин получи контузия малко преди това, а на негово място влезе Исмаел Диавара.

Четири преди края на първото полувреме Янков фаулира в опасна зона играч на Малмьо, а след изпълнението шведският шампион изравни резултата. Велко Бирманчевич стреля от фаул, топката се отби в стената, след което влетя неспасяемо в мрежата на Кахлина - 1:1.

В петата минута от седемминутното добавено време Вандерсон се измъкна добре от бранител на Малмьо и напредна към вратата на шведите. Кирил Десподов бе вдясно, а бразилецът бе покрит и реши да стреля, вместо да подава към Десподов, а Диавара отрази. След изиграването на ситуацията втория асистент-съдия вдигна флага си и за засада в хода на нападението.

На почивката Валдас Дамбраускас направи две смени. От пейката се появиха Алекс Сантана и Сисиньо, като защитникът замени Жордан Икоко, а Сантана влезе на мястото на Стефан Баджи, който бе декориран през първата част от рефера Тюрпен. Втората част започна с удар на Недялков от дистанция, който не застраши вратата на Диавара. Лудогорец приложи натиск срещу Малмьо, а в 55-ата Сотириу засече центриране от корнер с глава, но топката мина болезнено близо край левия страничен стълб на Диавара.

В 59-ата минута Лудогорец получи дузпа. Тя бе дадена заради игра с ръка на Антонио Чолак в наказателното поле на Малмьо след проверката на ВАР. Зад топката застана Сотириу, който вкара - 2:1 за Лудогорец.

Четири по-късно Бирманчевич отправи силен изстрел посока българската врата, а Кахлина отрази удара на халфа на Малмьо. В 74-ата минута Кахлина направи поредно спасяване срещу Бирманчевич. Четвърт час преди края Мавис Чибота замени Вандерсон. 12 преди края Чибота достави прелестно центриране в наказателното поле на шведите, но с топката се разминаха и Кирил Десподов, и Алекс Сантана, които поискаха да засекат към вратата на Малмьо.

Пет преди кръя "орлите" имаха яростни претенции за нарушение в наказателното поле на Малмьо срещу Мавис Чибота, след като резервата имаше претенции, че бе изритан в главата, но реферът от Франция показа жълт картон на един от помощниците на Валдас Дамбраускас за реплики след това решение.  На повторението се видя обаче, че бранителят на Малмьо е играл първо с топката.

В заключителните минути на двубоя отборът на Малмьо бавеше всеячески играта в срещата, а реферът даде пет минути продължение.

Лудогорец излиза в постройка 4-3-3, като треньорът Валдас Дамбраускас прави две промени от предходния мач в Швеция. Алекс Сантана и Бърнард Текпетей са извън стартовия състав, а на тяхно място стартират Вандерсон и Кирил Десподов, който липсваше за "орлите" в първия мач.

LIVE / ЛУДОГОРЕЦ - МАЛМЬО 2:1

1:0 Антон Недялков (10)

1:1 Велко Бирманчевич (42)

2:1 Пиерос Сотириу (60-дузпа)

Рефер: Клеман Тюрпен (Фр)

Стадион: "Хювефарма Арена", Разград

СТАРТОВИТЕ СЪСТАВИ:

ЛУДОГОРЕЦ: 71: Кристиан Кахлина - 22. Джордан Икоко, 30. Игор Пластун, 24. Оливие Вердон, 3. Антон Недялков – К - 95. Каули Оливейра, 25. Стефан Баджи, 8. Глод Гонсалвеш - 11. Кирил Десподов, 19. Пиерос Сотириу, 88. Вандерсон

Резерви: 1. Серджио Падт, 23. Пламен Илиев, 4. Сисиньо, 5. Георги Терзиев, 6. Шакил Пинас, 7. Алекс Сантана, 13. Мавис Чибота, 29. Дорин Ротариу, 32. Жосуе Са, 37. Бърнард Текпетей, 45. Димитър Митков, 64. Доминик Янков

Треньор: Валдас Дамбраускас

МАЛМЬО:  27. Йохан Далин - 6. Оскар Левицки, 15. Анел Ахмедходжич, 24. Ласе Нилсен, 31. Франц Брорсон - 19. Велко Бирманчевич, 20. Бонке Иносент, 10. Андерс Кристиянсен – К, 5. Сьорен Рикс – 9. Антонио Чолак, 32. Йо-Инге Бергет

Резерви: 1. Мелкер Елборг, 30. Исмаел Диавара, 2. Ерик Ларсон, 7. Ердал Ракип, 14. Феликс Беймо, 17. Малик Абубакари, 21. Петер Гуаргис, 22. Ади Налич, 29. Ноа Ейле, 34. Маркус Бьорквист, 37. Себастиан Нанаси