Българският шампион Лудогорец постигна изключително витален успех в борбата си за влизане към основната схема на тазгодишното издание на Шампионска лига. „Орлите“ изиграха много солиден първи мач от елиминацията с Карабах в Баку и сразиха азербайджанския първенец с 2:1.

По този начин Георги Дерменджиев и отборът му направиха страхотен подарък на собственика – Георги Домусчиев, навръх рождения ден на бизнесмена.

Изключителен мач за „орлите“ край Каспийско море изигра крайният бранител Сон, който се отличи с две асистенции. Първата дойде към Диниш Алмейда след фал, за да може бранителят да открие резултата на Тофик Бахрамов. В 64-ата минута „агдамските коне“ изравниха, след като звездата на Карабах Жуниньо се разписа, в три преди края на редовното време Кайо Видал смълча зрителите на стадиона в Азербайджан и донесе важния успех за разградчани в първия епизод от тази елиминация.

Лошата новина след този мач за треньорския щаб на "орлите" е, че в хода на втората част Бърнард Текпетей напусна с контузия и на носилка терена в азерската столица.

В самия край на двубоя героят за Лудогорец – Видал, беше изгонен заради втори жълт картон и той ще пропусне реванша в Разград, който е следващата седмица. Ако Лудогорец свърши докрай своята работа срещу азерския гранд, то разградчани ще спорят с Динамо Загреб в плейофа за Шампионска лига.

--

"Агдамските коне" стартираха много по-активно домакинството си, а Ясин Бензиа шутира след две минути игра от близка дистанция, но Диниш Алмейда блокира с тяло. В четвъртата минута Пьотровски даде извеждащ пас вляво към Квадво Дуа. Нападателят овладя и опита успореден пас към поляка, който се включи пред наказателното поле на азерите, ала Мустафадзе пресече пътя на топката.

След десетина минути Марко Вешович финтира пред полето на "орлите" Пьотровски и отправи силен удар с левия крак, но прати топката над напречната греда на разградчани. Секунди след това Текпетей отправи удар от дистанция с десния крак, но той не затрудни Фабиан Бунтич.

startphoto.bg
99 снимки

Бившият играч на Черно море и настоящ на Карабах - Патрик Андраде, атакува българската врата след четвърт час игра с левия крак, но топката профуча встрани. Малко преди това реферът пропусна нарушение срещу Кайо Видал в средата на терена. Халфът на "орлите" получи лекарска помощ и играта беше преустановена за кратко.

Три след това домакините реализираха гол в българската врата, който беше отменен. Бахлул Мустафазаде беше изведен с центриране от Марко Янкович. Той нанесе удар с глава и вкара във вратата на Бонман, но при удара играчът на Карабах беше в положение на засада и попадението беше отменено.

След двайсетина минути силен удар на Якуб Пьотровски беше блокиран от защитник на азерите. Заради тежките метеорологични условия край Каспийско море швейцарският рефер даде едноминутна пауза за вода на играчите на двата отбора след 25 минути игра. В 34-ата минута Кайо Видал действа напористо, а Мустафазаде и вратаря Бухтич, който беше излязъл, не се разбраха. Топката се озова у Квадво Дуа, който шутира към опразнената азербайджанска врата, но твърде неточно.

В края на полувремето Карабах разви добра атака отляво, след като Сон беше преодолян, а Зубир опита успореден пас към Бензия, но Антон Недялков блокира паса, предотвратявайки гол във вратата на родния шампион.

Второто полувреме стартира добре за "орлите", които веднага след рестарта на играта стигнаха до страхотна възможност за гол. Якуб Пьотровски разпредели с пас вдясно топката към Сон. Испанецът пусна успоредно подаване към Текпетей, който шутира, но прати топката крайно неточно.

При следващото нападение Жуниньо от Карабах стреля, но и той твърде слабо. В 48-ата минута Жуниньо получи вляво и премина край Оливие Вердон. Последва удар от нападателя, но Хендрик Бонман спаси. Секунди след това Бензия се справи с Дерой Дуарте и стреля отблизо, ала Вердон с тяло блокира французина. Пет след това удар с глава на Кевин Медина отлетя аут.

В 55-ата минута "орлите" стигнаха до изключителен шанс за гол. Сон пласира центриране към Кайо Видал, който стреля отлично с глава. Вратарят на Карабах - Бухтич, чукна топката с ръка и я прати към напречната си греда. Кълбото се отби в стълба и отиде към Бърнард Текпетей, а ганаецът шутира от няколко метра към опразнената азерска врата, но някак Текпетей не успя да вкара.

Минута по-късно Лудогорец откри резултата. "Орлите" стигнаха до нарушение отдясно, а Сон центрира добре в наказателното поле на Карабах.Бранителят на разградчани Диниш Алмейда направи страхотно движение между играчите на "агдамовите коне" и със зрелищен удар с глава поведе разградчани напред - 1:0.

Три по-късно Кевин Медина влезе зрелищно в краката на откъсващия се Бърнард Текпетей, който се наложи да напусне терена с носилка. На негово място Дерменджиев пусна в игра Рик Джонатан.

Малко след това домакините изравниха резултата. Вешочив центрира в наказателното поле на разградчани към Ясин Бензия. Французинът отправи удар с глава, но Хендрик Бонман отрази. За съжаление на германския вратар, топката отиде към Жуниньо, който отблизо вкара. В ситуацията останаха сериозни съмнения за засада, а тя беше дълго време преглеждана от съдиите. В крайна сметка ВАР-реферите зачетоха гола в Баку и Карабах изравни - 1:1.

Четвърт час преди края на редовното време силен удар по диагонала на Кайо Видал не предизвика намеса от Бунтич. В 78-ата минута Кевин Медина беше изпуснат на задна греда при корнер от Пьотровски. Бранителят стреля с глава, след като и Бонман увисна, но за щастие на "орлите", не уцели рамката на лудогорската врата.

82 снимки

Четири преди края родният тим направи страхотно нападение, което не се увенча с попадение. Кайо Видал беше изведен вляво и шутира, но стражът на Карабах направи зрелищно спасяване. Миг по-късно направилият отличен мач в Баку - Сон, асистира за втори път в срещата, като този път адресатът беше Кайо Видал. Бразилецът стреля отново с глава, като този път не остави никакви шансове на Бунтич - 2:1.

Кайо Видал получи втори жълт картон минута след гола му заради нарушение срещу Медина и швейцарският рефер му вдигна втори жълт картон, за да напусне преждевременно терена играча на Лудогорец. Бившият играч на Локомотив Пловдив - Матеуш да Силва, можеше да изравни резултата след диагонален шут, а Бонман отрази. Топката отиде към Жуниньо, който стреля, но германският страж действа отлично и поправи неточността си. Секунди по-късно Карабах имаше пак възможност за вкарване на втори гол, но ти в тази ситуация Бонман бе "заключил вратата си".

FT / КАРАБАХ - ЛУДОГОРЕЦ 1:2

0:1 Алмейда 56', 1:1 Жуниньо 64', 1:2 Видал 87'

Рефер: Урс Шнидер (Швейцария)

Стадион: Тофик Бахрамов (Баку, Азербайджан)

Карабах: 97. Фабиан Бунтич – 29. Марко Вешович, 13. Бахлул Мустафазаде, 81. Кевин Медина, 27. Турал Байрамов – 6. Жулио Ромао, 8. Марко Янкович – 15. Леандро Андраде, 7. Ясин Бензиа, 10. Абдела Зубир (К) – 18. Жуниньо

Резерви: 12. Садиг Мамадзада – 2. Матуеш Силва, 17. Хамиду Кейта, 19. Редон Джиджа, 20. Ричард Алмейда, 24. Алексей Исаев, 30. Аббас Хюсеинов, 44. Елвин Джафаргулиев, 55. Бадави Хюсеинов, 66. Патрик Андраде, 90. Нариман Ахундзаде

Треньор: Гурбан Гурбанов

Лудогорец: 39. Хендрик Бонман – 17. Сон, 4. Диниш Алмейда, 24. Оливие Вердон, 3. Антон Недялков (К) – 6. Якуб Пьотровски, 23. Дерой Дуарте, 30. Педро Нареси – 37. Бърнард Текпетей, 9. Квадво Дуа, 11. Кайо Видал

Резерви: 1. Серджо Падт, 67. Дамян Христов – 7. Рик Джонатан, 8. Тодор Неделев, 10. Матиас Тисера, 12. Руан Секо, 14. Дени Групер, 15. Едвин Куртулуш, 16. Аслак Фон Витри, 18. Ивайло Чочев, 82. Иван Йорданов, 90. Спас Делев