Шампионът на България Лудогорец свърши това, което се изискваше от него и продължи към втория квалификационен кръг в Шампионска лига. Тимът от Разград срази с 1:0 като гост беларуския шампион Шахтьор Солигорск и си осигури участие във втория кръг, където съперник ще бъде словенският първенец Мура. Така с общ резултат 2:0 в двата мача българският първенец може да мисли спокойно за следващото си препятствие, което идва след една седмица.

Единственият гол на неутралния стадион „Чукарички” в Белград дойде в 71-ата минута, когато Кирил Десподов завърши скоростна контраакция на „орлите” след умел пас от Каули Оливейра. Така клубът от „Хювефарма Арена” си гарантира 280 хиляди евро само заради това си отстраняване на тима от Солигорск, а също така ще играе със сигурност поне още шест мача в европейските клубни турнири. Ако „орлите” влязат в групите на Шампионската лига, клубът ще получи 15,250 млн. евро от гарантирания фонд на УЕФА. Друг важен факт е, че тимът от Разград продължи серията на български отбори в европейските клубни турнири да не губят срещи в тези надпревари, когато мачовете се играят на неутрални терени, какъвто бе случаят във вторник вечер.

38 снимки

Бивш страж на разградчани изгледа мача на живо (галерия)

Шахтьор Солигорск - Лудогорец

източник: sofascore.com

Валдас Дамбраускас naи две промени в стартовия си състав, сравнение с първия мач, игран на "Хювефарма Арена" в Разград. И двете промени бяха в нападение, като на върха на атаката е поставен кипърецът Пиерос Сотириу, докато Клаудиу Кешеру остана на пейката. Вандерсон пък започна вместо Бърнард Текпетей. Лудогорец излезе в постройка 4-2-3-1 на стадион "Чукарички" в мача-реванш срещу беларуския шампион.

Лудогорец стартира по-дейно срещата в Белград, налагайки териториален превес срещу съперника си. В третата минута диагонален удар на Десподов от границата на наказателното поле на беларусите бе блокиран от Шаученка. Миг по-късно пък българският шампион можеше да открие резултата. Пиерос Сотириу скочи най-високо при центриране от корнер, но насочването му с глава не намери далечния ъгъл на вратата, пазена от Гутор. Разградчани продължиха доминацията си с владеенето на топката, а в 17-ата минута Десподов прати топката в наказателното поле на Шахтьор Солигорск. Тя бе отиграна с глава от Вердон, но той не бе никак точен и играта се поднови с аут.

Постепенно играта се изравни, а символичните домакини опитаха няколко паса към нападателя Дембо Дарбо, който не отигра достатъчно умело пасовете и на практика не затрудни стража на "орлите" Кахлина. В 28-ата минута се стигна до най-сериозната опасност от началото на мача. Каули и Десподов не се разбраха с паса от българина в половината на Шахтьор, а беларуският тим поде контраатака. Топката бе пратена вляво на терена за Дарбо, който се лекота надбяга Игор Пластун и нахлу в наказателното поле на Лудогорец. Гамбиецът отправи изстрел с десния крак, но Кахлина излезе много добре, скъсявайки ъгъла за удар, и с тяло отрази удара на Дарбо.

Две преди края на първата част плеймейкърът Каули проби отляво и прати топката на десния си крак. Бившият играч на Падерборн 07 шутира мощно, но бранител на Шахтьор Солигорск с крак блокира топката. В самото начало на продължението на първото полувреме дойде първото спасяване на Александър Гутор. Кирил Десподов този път не бе изолиран на фланга и пое топката, след което отправи изстрел, но Гутор спаси удара на Десподов с левия крак.

Втората част стартира с много сериозно положение за домакините в срещата. Ахмеди проби отляво в наказателното поле на "орлите" и опита успореден пас за Дарбо. Топката някак си не стигна до гамбиеца, а Антон Недялков трябваше да чисти силно топката. Пет по-късно пък Каули достави страхотно центриране за включилия се отдясно в наказателното поле на Шахтьор - Икоко, но крайният бранител на разградчани не успя да отигра добре топката. В 55-ата минута Сотириу спечели въздушното единоборство с Юри Кендиш, но не успя да отправи кълбото към вратата на Гутор и играта се поднови от аут.

Джордже от Шахтьор Солигорск пък отправи диагонален шут в 68-ата минута, но адски неточен. В 71-ата минута Лудогорец нанесе решителен удар. Шахтьор Солигорск се изнесе напред в търсене на попадението, а дълъг пас бе пратен вляво за Каули Оливейра. Бранител на Шахтьор реши да затваря плеймейкъра, който даде перфектен успореден пас за Десподов, а той с лекота матира Гутор - 1:0 за "орлите".

До края на срещата тимът от Солигорск не предпочете да се опитва да връща гола-пасив, а Лудогорец продължи добре да държи топката, което не позволяваше на отбора, воден от Роман Григорчук да помисли за нещо по-сериозно в атакуващ план. В последната минута от добавените пет от турския рефер на срещата пък Кахлина направи спасяване след удар на играч от Шахтьор, който не затрудни стража на разградчани, за които следва мач за Суперкупата на България срещу столичния ЦСКА идната събота на "Васил Левски".

FT / ШАХТЬОР СОЛИГОРСК - ЛУДОГОРЕЦ 0:1 (0:1 в първия мач)

0:1 Кирил Десподов (71)

Стадион: "Чукарички: /Белград, Сърбия/

Рефер: Арда Кардешлер /Турция/

Стартови състави:

Шахтьор Солигорск:  30. Александър Гутор, 5. Никола Антич, 20. Александр Сачивко, 21. Егор Филипенко, 99. Глеб Шаушченка, 10. Валон Ахмеди (67' 37. Виктор Дебелко), 27. Сзоке (85' 7. Игор Иванович), 77. Юри Кендиш-к (90' 18. Никита Корзун), 22. Игор Стасевич (84' 67. Роман Бегунов), 88. Дембо Дарбо, 12. Джордже Иванович (84' 19. Подстрелов)

Резерви: 32. Черник, 35. Маласчитски, 4. Кхадаркевич, 6. Политевич, 7. Игор Иванович, 15. Сатара, 17. Сотников, 18. Никита Корзун, 19. Подстрелов, 37. Дебелко, 67. Бегунов

Треньор: Роман Григорчук

Лудогорец: 71. Кристиан Кахлина, 3. Антон Недялков -к, 30. Игор Пластун, 24. Оливие Вердон, 22. Джордан Икоко, 25. Стефан Баджи, 8.Клод Гонсалвеш, 95. Каули Оливейра, 11. Кирил Десподов (76 11. Кирил Десподов), 19. Пиерос Сотириу (87' 37. Бърнард Текпетей), 88. Вандерсон (60' 7. Алекс Сантана)

Резерви: 1. Серджио Падт, 23. Пламен Илиев, 4. Сисиньо, 5. Георги Терзиев, 7. Алекс Сантана, 10. Елвис Ману, 13. Мавис Чибота, 28. Клаудиу Кешеру, 29. Дориан Ротариу, 37. Бърнард Текпетей, 64- Доминик Янков