ЦСКА 1948 се превърна в 21-ия български отбор, който записва победа в европейските клубни турнири. Воденият от Валентин Илиев тим порази с минималното 1:0 черногорския Будучност, макар съперникът да можеше да се прибере обратно в своята родина с поне още няколко попадения във вратата си.

Единственият гол на „Васил Левски“ падна в края на първото полувреме, когато Бирсент Карагарен порази вратата на Милан Миятович. Опитният страж е бивш вратар на Левски и демонстрира страхотния си опит обратно в България, неутрализирайки четири страхотни ситуации за „червените“ в хода на двубоя в центъра на София. Веднъж черногорците чистиха от голлинията, а Миятович на два пъти спираше Радослав Кирилов сам срещу него, което лиши българският тим от далеч по-убедителен успех в първия двубой.

Реваншът в Подгорица е следващия четвъртък, като и този мач ще може да го гледате на живо в каналите на DIEMA XTRA, както и да го проследите в сайта Gong.bg.

В петата минута на срещата столичани стигнаха до първия шанс в срещата. След многоходова акция бразилецът Талис отправи силен удар от средна дистанция, ала бившият вратар на Левски - Милан Миятович, улови спокойно. Малко след това черногорците създадоха опасност чрез Грбич, но беше отсъдено нарушение в нападение.

В осмата минута феновете на "варварите" запалиха факли на Националния стадион в центъра на София, а една от тях се озова на тревното покритие, което прекрати за кратко срещата. Пет след това Радослав Кирилов беше изведен вляво след отличен диагонален пас от бранителя Теодор Иванов. Капитанът на ЦСКА 1948 не събра смелост да стреля срещу Милан Миятович и опита комбинация със свои съотборници, но "червените" пропиляха отличен шанс.

След 19 минути игра хората на Валентин Илиев стигнаха до втора чудесна възможност за гол. Талис беше изведен отлично вдясно и пое умело, след което пласира отличен успореден пас към Парвиз Умарбаев, ала таджикистанският халф стреля доста слабо и вратарят на гостите спаси. Седем след това Радослав Кирилов центрира към Талис, чийто удар с глава не застраши черногорската врата. Впечатление правеше, че българският тим експлоатираше главно фланговете на Будучност, който пък изпивташе затруднения да спира нападенията на ЦСКА 1948.

startphoto.bg
64 снимки

В 30-ата минута далечен шут на Неделко Пишчевич не представляваше проблем за черногорския страж. Минутки преди края на първото полувреме Стийв Фуртадо се понесе през средата и крайният защитник на ЦСКА 1948 шутира, ала доста слабо в тази ситуация. Все пак усилията на ЦСКА 1948 през първото полувреме се увенчаха с успех в самия му край. Ради Кирилов комбинира със Симеон Василев, а българският защитник намери отлично Бирсент Карагарен зад гърба на Огнен Гашевец и с глава отблизо матира Миятович - 1:0.

Второто полувреме в центъра на София стартира с натиск от гостите, които искаха да върнат попадението, което получиха в самия край на първата част. Все пак ЦСКА 1948 удържа натиска, а в 57-ата минута Умарбаев намери начин да шутира от средна дистанция, но Милан Миятович спаси.

ЦСКА 1948 имаше отличен шанс да удвои своя актив 67-ата минута, когато отбраната на Будучност допусна редица неточности в рамките на няколко секунди. В крайна сметка Карагарен прехвърли вратаря на съперника и бранител, но резервата Божович с глава изчисти току пред голлинията.

Четвърт час преди края капитанът Кирилов остана очи в очи с черногорския страж Милан Миятович и шутира технично, но вратарят спаси с една ръка и предотврати втори гол във вратата на Будучност.

FT / ЦСКА 1948 - БУДУЧНОСТ 1:0

1:0 Карагарен 44'

Стадион: "Васил Левски" (София)

Рефер: Иракли Квиракашвили (Грузия)

ЦСКА 1948: 1. Петър Маринов, 19. Стив Фуртадо, 22. Реян Даскалов, 14. Теодор Иванов, 15. Симеон Василев, 28. Неделко Пишчевич, 39. Парвиз Умарбаев, 9. Бирсент Карагарен, 7. Талис, 10. Радослав Кирилов, 40. Марио Илиевски

Резерви: 33. Алекс Божев, 11. Касиано Бузон, 21. Емил Ценов, 23. Цветомир Цанев, 25. Евгений Сердюк, 26. Ивайло Марков, 31. Том Рапнуи, 58. Марто Бойчев, 61. Октавио Мантека, 91. Райън Бидунга, 92. Пиер-Даниел Нгуинда

Tреньор: Валентин Илиев

Будучност: 1. Милан Миятович, 3. Драган Гривич, 55. Аднан Ораховац, 33. Владан Аджич, 15. Огнен Гашевич, 30. Андрия Булатович, 14. Милош Брнович, 10. Милан Вукотич, 7. Игор Иванович, 11. Иван Булатович, 18. Петар Грбич

Резерви: 21. Филип Домазетович, 4. Владимир Перишич, 8. Лука Миркович, 20. Матия Йованович, 23. Андрей Костич, 24. Андрей Камай, 25. Бодин Томашевич, 34. Стефан Дуканович, 36. Петар Вукович, 77. Иван Божович, 93. Зария Ламбулич, 98. Лука Брайович

Tреньор: Иван Бърнович

В друг мач с българско участие Черно море "гостува" на Апоел Беер Шева в същия турнир на стадиона в Ловеч

Ботев Пловдив пък също продължава своя поход в Лига Европа, този път с първо гостуване на Панатинайкос