Ботев Пловдив написа нова златна страница в своята история и се класира за втория квалификационен кръг на турнира Лига Европа, след като изхвърли словенския Марибор с общ резултат 4:3. В четъртък вечер "канарчетата" направиха зрелищно 2:2 във втория по големина град в Словения, но заради победата си в първия мач с 2:1 българският тим продължи напред.

Ян Репас откри още в 13-ата и заличи пасива на тима си от първия мач, но Кристиан Нвачукву изравни в 47-ата минута. Антъни Уджа пък донесе пълния обрат в 60-ата, преди Етиен Бюгре да възстанови равенството в 80-ата минута, но това се оказа недостатъчно и Ботев ликува заслужено, като удържа финалния щурм на словенците.

По този начин "жълто-черните" ще се изправят срещу гръцкия гранд Панатинайкос във втория предварителен кръг. Марибор пък ще трябва да се задоволи с участие в Лига на конференциите, където ще играе срещу румънския Университатя Крайова.

Снимки: LAP.bg
100 снимки

Старши треньорът на Ботев Пловдив – Душан Керкез, направи една промяна в сравнение с първия мач. Той пусна от първата автора на победния гол в предишната среща Никола Илиев по левия фланг за смета на Кристиан Нвачукву. На вратата бе Матвей Игонен, а пред него в защита действаха Консантинос Балоянис, Антоан Конте, Йонас Там и Николай Минков. В центъра оперираха Антонио Перера и Джеймс Ето’о, а по крилата бяха разположени Илиев и Самюел Акере. Капитанът Ивелин Попов пък действаше зад Антъни Уджа, който водеше атаката.

Домакините от Марибор стартираха с опит за натиск двубоя и още във втората минута отправиха удар към вратата на Ботев, който бе дело Пиюс Ширвюс от дистанция, но покрай дясната греда на Матвей Игонен.

Българският тим отговори минута по-късно, когато Самюел Акере отне топката от Лан Видмар пред наказателното поле и стреля от границата му, като бе точен, но в ръцете на вратаря Азбе Юг.

В шестата минута Марибор имаше страхотен шанс да открие резултата. Йосип Иличич центрира остро от свободен удар в наказателното поле на Ботев, където Свен Карич бе оставен напълно непокрит, изпревари Игонен и стреля с глава, но за негов късмет над напречната греда в аут.

Натискът на домакините продължи и шест минути по-късно Иличич получи празно пространство пред наказателното поле на гостите и стреля опасно към вратата, но покрай лявата греда на Игонен в аут.

По-добрата игра на Марибор даде резултат и домакините откриха в 13-ата минута. Мартин Милеч получи на левия фланг, след което комбинира с Иличич на границата на наказателното поле. Националът на Словения задържа добре и комбинира с Ян Репас, който с едно докосване преодоля халфовете Антонио Перера и Джеймс Ето’о. Последва силен удар на Репас от дъгата пред наказателното поле, който бе изключително точен и се спря в долния ляв ъгъл на вратаря Игонен за 1:0. Така общият резултат беше изравнен - 2:2.

След попадението Ботев успя да укроти своя съперник и на свой ред започна да държи повече топката, но така и не успяваше да стигне до нещо по-опасно пред вратата на словенския си противник, който изчакваше нов шанс.

В 31-ата минута удар от дистанция на Ето'о бе блокиран. Пет минути по-късно Акере проби към наказателното поле и опита техничен удар към вратата на Юг, който бе точен, но слаб и вратарят улови.

Марибор беше много близо до второ попадение в 39-ата минута, когато Иличич беше изведен отдясно в наказателното поле и опита центриране, което рикошира в Йонас Там, а след това се отби и от напречната греда на Игонен и излезе в корнер. След ъгловия удар последва нов такъв след рикошет при далечен шут на Иличич.

В 41-ата минута Иличи качи топката на главата на Макс Баришич, който беше оставен сам на втора греда, но не успя да нанесе добър удар с глава и Игонен улови.

На почивката Душан Керкез предприе промяна, като пусна в игра Кристиан Нвачукву, който замени Никола Илиев.

Ботев успя светкавично да изравни резултата след почивката и отново да вземе аванс в общия резултат. Видмар сбърка с подаването си в своята половина и веднага Антонио Перера опита разсичащо отбраната извеждащо подаване за влезлия преди секунди Кристиан Нвачукву отляво в наказателното поле. Нигерийското крило проби на скорост, не се поколеба и веднага нанесе хубав удар с левия крак, който се отби от лявата греда на Юг и попадна във вратата му за 1:1. Общият резултат стана 3:2 за „канарчетата“.

Още в следващата атака Марибор можеше да си върне преднината в двубоя. Топката беше центрирана отляво в наказателното поле, където Редуан Бурле изпревари Константинос Балоянис и засече, но покрай дясна греда на Игонен в аут.

В 50-ата минута Ширвюс опита изстрел от дистанция, но твърде неточен.

Пет минути по-късно голмайсторът Нвачукву получи топката на левия фланг, след което проби навътре и реши да стреля от дистанция, но малко над напречната греда.

След точно час игра Ботев напълно шокира Марибор, правейки пълен обрат. Капитанът Ивелин Попов комбинира с Балоянис на левия фланг, който с едно докосване намери Нвачукву. Нигериецът влезе отляво в наказателното поле и центрира около точката за дузпа за Антъни Уджа, който изпревари Карич и с мощен удар с левия крак от въздуха заби топката в горния десен ъгъл на Юг – 2:3. Така общият резултат вече беше 4:2 за Ботев Пд.

Домакините изглеждаха видимо неориентирани след допуснатия обрат, което позволи на пловдивчани да вземат контрола върху двубоя и стигнаха до няколко неточни и блокирани изстрели.

В 76-ата минута Марибор беше близо да изравни резултата в мача. Влезлият преди няколко минути 17-годишен Нико Гърлич получи подаване отдясно в наказателното поле от Ширвюс, след което младокът финтира играч на Ботев и шутира към вратата, но се получи рикошет в Там и топката излезе покрай дясната греда в корнер.

Две минути по-късно капитанът на домакините Мартин Милец шутира технично от свободен удар а добра позиция, но много близо покрай дясната греда на Игонен в аут.

Десет минути преди края на редовното време се случи най-неприятното – Марибор върна едно попадение и изравни резултата. Иличич опита да центрира, но не се получи, а резервата Ехидже Укаки опита много нескопосано да изчисти топката. Тя попадна отляво в Марко Божич отляво в наказателното поле, който центрира на втора греда, където Етиен Бюрге надскочи Балоянис и с глава прати кълбото за 2:2. Сега общият резултата вече беше 4:3 за Ботев.

Домакините натиснаха и в 89-ата минута Шиврюс центрира отдясно в наказателното поле, където Бюрге надскочи Там и засече с глава, но Игонен успя да избе с една ръка в корнер и да запази резултата непроменен.

До края Марибор се настани трайно в и около наказателното поле на Ботев, като "канарчетата" имаха и късмет след удар на Ян Репас, който след няколко рикошета излезе в корнер. Все пак, носителят на Sesame Купа на България удържа натиска на словенците и продължи напред в Лига Европа, където ще се изправи срещу гръцкия гранд Панатинайкос в следващия етап от надпреварата.

FT  | МАРИБОР – БОТЕВ ПЛОВДИВ  2:2  (1:2 в първия мач)  /  3:4 общ резултат

1:0 Ян Репас 13'

1:1 Кристиан Нвачукву 47'

1:2 Антъни Уджа 60'

2:2 Етиен Бюгре 80'