Ботев Пловдив отпадна във втория кръг на втория по сила европейски клубен турнир Лига Европа след тежка загуба с 0:4 от гръцкия гранд Панатинайкос. На стадион „Христо Ботев“ в града под Тепетата Александър Йеремейев откри още в шестата, а автогол на Антъни Уджа удвои преднината на гостите в 34-ата минута. Филип Джуричич направи резултата класически във втората мивута от добавеното време на първата част, преди Йеремейев да отбележи втория си гол в мача в 50-ата минута. По този начин бе оформен и крайния резултат от двата двубоя – 6:1.

Класата на „детелините“ определено си каза думата и те направиха доста по-добър двубой, отколкото преди седмица в Атина, докато „канарчетата“ не успяха да представят продукцията от първия мач. ПАО имаше още няколко добри положения за попадение, но и вратарят Ханс Кристиан Бернат се намеси решително, а двата отбора удариха и по една греда през първата част.

Снимки: Startphoto.bg
78 снимки

По този начин възпитаниците на Диего Алонсо продължават към третия предварителен кръг на Лига Европа, където ще се изправи срещу нидерландския гранд Аякс. Участието за Ботев Пд в Европа ще продължи, но в третия по сила турнира Лига на конференциите, където ще има мачове с босненския Жрински Мостар. Първата среща между двата тима ще се играе на стадион "Христо Ботев" в четвъртък, 8-и август, а седмица по-късно е реванша в Босна.

Старши треньорът на Ботев Пловдив – Душан Керкез, беше предприел две промени, спрямо първия двубой в Атина. Вместо вратарят Матвей Игонен, между гредите бе поставен Ханс Кристиан Бернат, а Самуел Акере отстъпи мястото си на защитника Сибири Диабате. Така пред Бернат тройката в отбрана бе оформена от Антоан Конте, Йонас Там и Диабате. Като халф-бекове действаха Николай Минков и Константинос Балоянис, а в центъра оперираха Джеймс Ето’о и Антонио Перера. Пред тях бе капитанът Ивелин Попов, а Кристиан Нвачукву и Антъни Уджа водеха атаката.

29 снимки

Атмосферата на стадион "Христо Ботев" беше страхотна, след като всички билети за двубоя бяха изкупени и феновете на "канарчетата" бяха запълнили до краен предел съоръжението, за да подкрепят своите любимци.

Срещата стартира ужасно за Ботев Пловдив, който допусна ранно попадение, по подобие на първата среща в Атина. Още с първата си атака Панатинайкос успя да открие резултата. Тогава Филип Джуричич получи в половината на домакините, след което изведе отлично отляво в наказателното поле Филип Младенович, който центрира на първа греда. Там Сирики Диабате остави съвсем сам централния нападател Александър Йеремейев, който подложи десния си крак и засече във вратата на Ханс Кристиан Бернат – 0:1.  Шведът откри резулатата и в първия мач преди седмица.

В следващите минути гърците владееха повече топката, а в 20-ата минута Сирики Диабате получи жълт картон за нарушение срещу откъсващия се Даниел Манчини. Последва пряк свободен удар отдясно на казателното поле на Ботев, който бе изпълнен от Анастасиос Бакасетас, но директният изстрел халфа към далечния ъгъл премина покрай вратата в аут.

Постепенно „жълто-черните“ опитаха да овладеят центъра, като все по-често с топката играеха халфовете Джеймс Ето’о и Антонио Перера, както и капитанът Ивелин Попов пред тях.

Ботев Пд погледна по-смело напред и беше на сантиметри от изравняване в 27-ата минута. Константинос Балоянис центрира отляво в наказателното поле, където Сверир Инги Ингасон изчисти с глава, но само до Николай Минко пред пеналтерията. Родният футболист си нагласи топката на десния крак и отправи истинска бомба, която разтресе напречната греда на вратаря Бартоломей Дронговски.

Точно, когато Ботев играеше най-добрия си футбол до момента и търсеше изравняване, Панатинайкос удари за втори път, но не и без доза късмет. Вратарят Дронговски хвърли силно топката към Филип Джуричич, срещу когото Кристиан Нвачукву извърши нарушение в близост до наказателното поле и получи жълт картон. Последва центриране в наказателното поле, където Тин Йедвай отигра с глава, за Джуричич, а той стреля, кълбото се отклони от главата на Антъни Уджа и влезе неспасяемо във вратата на Бернат – 0:2.

В 39-ата минута много актиният Джуричич намери Бакасетас пред дъгата на наказателното поле и отправи мощен изстрел, който се отби от напречната греда на Бернат и излезе в аут.

Две минути след това Антъни Уджа усука много лошо лявото си коляно след сблъсък за топката със съотборника си Йонас Там в противниковата наказателното поле и легна на тревата, изпитвайки сериозна болка. Три минути по-късно той бе изнесен на носилка със съмнение за тежка контузия, а на негово място влезе Мартин Секулич.

Нещата за Ботев Пд станаха още по-тежки във втората минута на добавеното време, когато Панатинайкос реализира и трети гол. Сирики Диабате не успя да изчисти една силно изритана топка в предни позиции, което позволи на Даниел Манчини да бъде изведен отдясно в наказателното поле и пусна пас за Филип Джуричич, който от няколко метра не сбърка – 0:3.

На почивката Душан Керкез направи двойна промяна, като пусна в игра Ален Корошец и Самуел Акере, които замениха Сирики Диабате и Ивелин Попов. По този начин Ботев Пд се върна към формация 4-2-3-1.

Пет минути след старта на втората част Панатинайкос прати топката за четвърти път във вратата на домакините. Манчини беше на десния фланг и комбинира с Янис Коцирис, който пък изведе Йеремейев отдясно в пеналтерията. Нападателят копна елегантно топката над вратаря Бернат и отбеляза. Първоначално попадението беше отменено заради засада на шведа, но след преразглеждане със системата ВАР голът бе зачетен, тъй като съдиите прецениха, че Йонас Там покрива засадата – 0:4.

В 58-ата минута Николай Минков получи на десния фланг в своята половина, след което напредна на скорост в противниковото поле, влезе навътре и стреля опасно малко пред наказателното поле, но вратарят на ПАО внимаваше и спаси.

Три минути по-късно Филип Джуричич спечели топката на тъча отляво в половината на Ботев и комбинира с Йеремейев, който пък изведе в наказателното поле на Манчини. Крилото на гърците беше със защитник на гърба си, но обръщайки се към вратата успя да стреля, получи се рикошет в Антоан Конте и се насочи опасно към вратата на Бернат, който, обаче съумя да спаси.

Лошият късмет преследваше изцяло „канарчетата“, след като втори техен играч се контузи неприятно. В 59-ата минута Андрей Йорданов влезе на мястото на Константинос Балоянис, но не успя да докосне топката преди да се контузи и да бъде заменен в 64-ата минута от Янис Карабельов. Левия бек получи травмата си в предишната ситуация, когато се опитваше да пази Манчини в наказателното поле.

Двадесет минути преди края на редовното време Янис Карабельов стреля по тревата от средна дистанция, но в ръцете на Дронговски. В 72-ата минута Джеймс Ето‘о центрира отдясно в наказателното поле, където Мартин Секулич засече с глава, но покрай лявата греда на гърците в аут.

Две минути по-късно резервата Тете влезе отдясно в наказателното поле и, въпреки че беше притиснат от двама играчи на Ботев и падна на тревата, успя да отиграе за Йеремейев, който стреля с десния крак фронтално срещу вратата, но Бернат спаси сигурен гол.

Четири минути преди края на редовното време ПАО беше близо и до пети гол. Тогава резервата Димитриос Лимниос беше изведен на скорост в половината на Ботев, но останал сам срещу Бернат не успя да го преодолее, стреляйки право в него.

В четвъртата минута от добавеното време отново защитата на Ботев беше разкъсана с чудесен извеждащ пас за Андраж Шпорар, който влезе отдясно в наказателното поле и остана сам срещу Бернат, но вратарят на пловдивчани отново се оказа последна преграда пред гола.

До края нови ситуации липсваха и Ботев Пд напусна Лига Европа, като за отбора предстоят мачове с босненския Жрински Мостар в третия предварителен кръг на турнира Лига на конференциите.

FT  | БОТЕВ ПЛОВДИВ – ПАНАТИНАЙКОС  0:4  (1:2 в първия мач)  /  1:6 общ резултат

0:1 Александър Йеремейев 6'

0:2 Антъни Уджа (автогол) 34'

0:3 Филип Джуричич 45+2'

0:4 Александър Йеремейев 50'