Отборът на Лудогорец стигна до 0:0 при домакинството си на Базел в група А на Шампионската лига и по този начин направи сериозна крачка към класиране в Лига Европа. Все пак съдбата на българския шампион ще бъде решена в последния кръг от борбата в групата, когато разградчани гостуват на Пари Сен Жермен, а Базел приема Арсенал в Швейцария.

В момента възпитаниците на Георги Дерменджиев заемат третото място в групата с равен брой точки с Базел. Двата тима имат по два пункта, но благодарение на головото равенство 1:1 в първич мач между двата съперника, предимството е в полза на българския тим. За да загуби третата си позиция и по този начин място в Лига Европа, в последния кръг Лудогорец трябва да загуби от ПСЖ, а Базел да победи или завърши наравно с Арсенал.

Двубоят на „Васил Левски“ започна в доста лежерно темпо, като в първият четвърт час, двата тима не успяха да се затруднят по никакъв начин. В 15-ата минута Лудогорец успя да погледне малко по-сериозно към вратата на своя противник. Клаудио Кешеру пробва да изведе Върджил Мисиджан между двама бранители на базел, но бе съборен на границата на наказателното поле. Главният рефер Мартин Аткинсън обаче показа, че фаул няма.

Лудогорец - Базел

източник: LAP.bg

Веднага след ситуацията за Лудогорец дойде и първата възможност за гостите от Швейцария, която бе далеч по-сериозна. Думбиа и Бярнсон комбинираха добре пред наказателното поле на домакините, а исландецът предостави топката на Лука Дзуфи, който отправи истински снаряд към българската врата. Със сетни усилия обаче, Владислав Стоянов успя да избие и да предотврати сигурен гол.

В 31-ата минута гостите стигнаха до пряк свободен удар почти до аутлинията, но Делгадо пробва изненада и реши да стреля, въпреки малкия ъгъл. Футболистът на швейцарците прати топката под гредата на вратата, но Стоянов отново внимаваше и изби.

Три минути по-късно Лудогорец също успя да създаде нещо интересно в противниковото наказателно поле. След центриране на Натаниел от фаул, последва разбъркване, а топката попадна в Паломино. Защитникът пробва силен шут, но късметът му изневери, като топката рикошира в бранител на Базел и излезе в корнер.

Минута преди края на редовното време за първата част Владо Стоянов отново трябваше да показва класа. Ланг получи топката отдясно и центрира остро в наказателното поле, където въпреки че бе между двама бранители на Лудогорец, Дзуфи успя да стреля от въздуха. Българският страж плонжира и спаси за пореден път.

В добавеното време на полувремето домакините също стигнаха до добра възможност. Клаудиу Кешеру получи топката отляво и веднага потърси пас към Моци. Защитникът обаче видя свободния отдясно Кафу и му предостави топката. Кафу стреля силно, но Бярнасон пресече удара.

Втората част започна в по-бързо темпо, а първото интересни положение отново бе пред Владо Стоянов. Михаел Ланг получи отдясно и стреля мощно по диагонала, но прати топката над вратата.

Веднага след това домакините организираха бърза контраатака по лявото крило чрез Вандерсон и Мисиджан, като последния центира в наказателното поле, но Марек Сухи внимаваше и успя да избие. В 51-ата минута Делгадо намери с хитър пас Ланг в пеналтерията, но ударът му не се получи и не застраши българският страж.

В 76-ата минута дойде и най-чистото положение в мача, като то отново бе на сметката на гостите. След наивна грешка на Паломино на границата на наказателното поле, Мохамед Елионуси пое топката, напредна и със силен шут от точката на дузпата прати коженото кълбо към вратата. Вездесъщият в този мач Владо Стоянов обаче спаси с една ръка, падайки на терена.

В другия мач от групата, който се игра по същото време в Лондон, Арсенал и Пари Сен Жермен също не успяха да излъчат победител, завършвайки с 2:2.

ЛУДОГОРЕЦ - БАЗЕЛ 0:0

Стартови състави:

Лудогорец: 21.Владислав Стоянов, 27.Козмин Моци, 5.Хосе Луис Паломино, 18.Светослав Дяков, 88.Вандерсон, 12.Абел Анисе, 93.Върджил Мисиджан, 6.Натанаел, 4.Сисиньо, 22.Джонатан Кафу, 28.Клаудиу Кешеру

Резерви: 26.Милан Борян, 32.Игор Пластун, 25.Йордан Минев, 10.Густаво Кампаняро, 8.Лукас Саша, 11.Жуниор Кишада, 92.Джоди Лукоки

Треньор: Георги Дерменджиев

Базел: 1.Томаш Вацлик, 3.Адама Траоре, 34.Таулант Джака, 17.Марек Сухи, 5.Михаел Ланг, 23.Едер Баланта, 8.Биркир Бярнасон, 7.Лука Дзуфи, 24.Мохамед Елионуси, 10.Матиас Делгадо, 88.Сейду Думбия

Резерви: 18.Жермано Вайлеж, 4.Омар Габер, 26.Даниел Хьог, 15.Александер Франсон, 39.Давиде Кала, 21.Марк Янко, 9.Андраж Шпорар

Треньор: Урс Фишер