Ботев Пловдив постигна убедителна победа в първия си мач срещу Либертас от първия квалификационен кръг на Лига Европа и вече гледа към следващия си съперник Санкт Пьолтен. „Канарчетата“ спечелиха с 4:0 домакинството си срещу Либертас, което се игра на стадион „Лазур“ в Бургас пред около 4 хиляди зрители.

Старши треньорът на Ботев Любослав Пенев нямаше на разположение две от големите звезди в отбора Юнес Хамза и Феребори Доре, които изобщо не попаднаха в състава за двубоя. Освен това румънците Александру Бенга и Сърджан Лукин също останаха извън групата на „канарчетата“. Това наложи Любослав Пенев да запише двама вратари сред резервите си и само четирима полеви футболисти.

Ботев можеше да поведе още в 3-та минута, когато Иван Цветков стреля опасно от фаул, но Алдо Симончини успя да се разпъне и да избие топката в корнер. Четири минути по-късно Цветков стреля опасно, но топката премина на педя над напречната греда в аут. Александру Куртеан пробва нов опасен удар по посока на вратата на Либертас в 22-та минута, но Симончини отново реагира добре и извади топката в корнер. Минута по-късно след ново центриране в наказателното поле на Либертас, Иван Цветков стреля, но Кристиан Торели успя да изчисти от гол линията.

Ботев поведе в резултата в 25-та минута, когато Ромарио Кортзорг свали с глава топката към Мариян Огнянов, който с диагонален удар я изпрати във вратата на Либертас.

Георги Сърмов пробва да изненада вратаря на Либертас с далечен удар, но топката премина на сантиметри в страни от левия стълб.

Ботев удвои своята преднина в 51-та минута, когато Йордан Христов центрира в наказателното поле на Либертас, Мариян Огнянов засече топката с глава и я изпрати във вратата на Алдо Симончини.

Ботев реализира трети гол в 58-та минута, когато Луис Педро премина през двама играчи на Либертас, след което центрира в наказателното поле на гостите, където Иван Цветков разстреля Алдо Симончини.

„Канарчетата“ вкараха четвърти гол в 72-та минута, когато Божидар Васев изведе Луис Педро зад защитата на Либертас и той не пропусна да вкара във вратата на Алдо Симончини.

Ботев бе близо до това да вкара пети гол в 77-та минута, когато Иван Цветков подаде технично с пета към Божидар Васев, който от точката за изпълнение на наказателни удари изпрати топката високо над вратата на Алдо Симончини.

Така Ботев Пловдив взе повече от добър аванс срещу Либертас преди реванша, който е след седмица.

Ботев Пловдив: 1. Адам Стаховяк - 28. Филип Филипов,14. Веселин Минев, 18. Радослав Терзиев, 11. Йордан Христов – 88. Георги Сърмов, 16. Томаш Иршак – 22. Ромарио Кортзорг, 7. Мариян Огнянов, 8. Александру Куртеан – 19. Иван Цветков.

Либертас: 1. Алдо Симончини – 2. Мануел Молинари, 15. Лука Риги, 4. Паоло Рокети, 18. Кристиан Торели, 3. Андреа Бенвенути – 9. Джан Лука Морели, 5. Мирко Факондини, 10. Филипо Антонели, 7. Марко Рости – 11. Никиоло Дзенаро