Супершампионът на България Берое напусна Лига Европа с високо вдигната глава, след като в реванша срещу Апоел Тел Авив във втория предварителен кръг изпусна да изкопчи нещо повече от крайното 2:2. Израелците избегнаха поражението най-вече заради по-голмямата си индивидуална класа, а старозагорци могат единствено да съжаляват за многото пропуски пред вратата на Даниел Амос след почивката.

Старши треньорът на Берое Петър Хубчев заложи на познатия състав, с който отборът игра през трите си официални мача от началото на сезона. Единствената промяна, която прави наставникът на Берое е в центъра на отбраната, където ще си партнират Иво Иванов и Борислав Стойчев, докато Владимир Зафиров получава почивка.

Извън групата останаха Игнат Дишлиев, който е некартотекиран, както и Педро Еуженио.

От състава на Берое отпаднаха трайно контузените Елио Мартинс и Алберто Лоузейро. Амир Саюд получи удар в коляното и също пропуска двубоя.

Берое определено успя да изненада домакините с активната си игра през първите минути и още преди изтичането на началните 60 секунди си спечели фаул на удобна за центриране позиция. Пламен Крумов не се справи много успешно, но след неумело изчистване с глава на Дгани пусна чудесен пас към Венци Христов в наказателното поле, ала последният не успя да стреля по най-добрия начин.

Старозагорци опитаха да изкопчат максимума от още няколко статични ситуации, но финалното подаване им убягваше. За сметка на това при първия път, в който Апоел вдигна оборотите, стигна до нелошо положение. Елегантна триходова акция отляво прати кълбото в краката на капитана Итай Шехтер, който не се подвоуми от дъгата да потърси горния ляв ъгъл зад Караджов. Ударът му прелетя на метър встрани от гредата.

Постепенно израелците успяха да поемат контрол върху мача, като доста умело успяха да променят темпото на двубоя. Така малко след 20-ата минута те успяха да вдигнат оборотите и след няколко опасни нахлувания в полонита на беройци си спечелиха дузпа. Загури центрира прострелно към вратарското поле, където Стойчев първи стигна до топката, но не я изчисти особено силно. Тя остана в пеналта и Шехтер първи стигна до нея, след което бе побутнат от Здравко Илиев, а португалският съдия Карлос Ксистра посочи бялата точка. Оттам Омар Дамари заблуди вратаря на Берое и стреля точно до лявата греда.

Берое надигра, но изпусна Апоел насред Тел Авив

източник: Beroe.bg

Попадението поразклати увереността на българите, но Апоел избра да не търси бързо удвояване на резултата и разчиташе на продължителни разигравания. Това позволи на Берое направи силни последни минути на първата част, които донесоха и изравнителния гол. В 45-ата минута гостите спечелиха пряк свободен удар вляво от наказателното поле, а Пламен Крумов до последно си даде вид, че ще центрира. Вместо това обаче защитникът стреля силно към близкия долен ъгъл и хвана в крачка вратаря Амос, който вече бе направил няколко крачки напред, за да пресече евентуален висок пас.

Почивката между полувремената не успя да убие инерцията на отбора, воден от Петър Хубчев, и в рамките на 60 секунди играчите в зелено стигнаха до две много чисти положения. Първо в 51-ата Георги Андонов си спечели фаул фронтално срещу вратата на около 25-26 метра, който сам изпълни. Острият му фалцов удар влиташе в долния ляв ъгъл, но вратарят Амос със страхотна намеса изби в корнер. При последвалото центриране Венци Христов се измъкна от пазача си, но от 7-8 метра стреля право в напречната греда.

Апоел реагира като опарен и бързо на свой ред стигна до ъглов удар, който предизвика напрежение в наказателното поле на гостите заради серията от рикошети. В крайна сметка Венци Христов овладя кълбото и го изнесе с дрибъл. Футболистите в червено продължиха да натискат и в 61-ата бившият играч на ЦСКА Лукас Саша проби отдясно по атаката и с прецизно центриране намери Дамари на близката греда. Непокритият таран с много красив удар с глава стреля в другия ъгъл, а Караджов само изгледа как топката срещна десния стълб и влетя в мрежата.

В 64-ата минута съдията не видя как при едно центриране отдясно в наказателното поле на домакините Колин изблъска Андонов в гръб по начин, който приличаше на дузпата, отсъдена за Апоел през първата част.

Берое обаче демонстрира познатата непримиримост и точно десет минути по-късно Каядо изравни след брилянтно изпълнение. Португалецът получи топката от Андонов леко вляво от дъгата, нагласи я на десния си крак и с изключително техничен удар я завъртя неспасяемо в горния ляв ъгъл на вратата – 2:2.

Това определено сащиса домакините и секунди по-късно Джоман затрудни Амос с далечен шут по тревата. Стражът обаче успя да улови. В 77-ата минута отново Джоман изработи нов отличен шанс, след като елиминира противник пред наказателното поле и с топовен шут от 15-ина метра принуди Амос да избива. Топката стигна до Стойчев, която от няколко метра не намери очертанията на празната врата, като стреля на сантиметри от дясната греда.

В 84-ата минута Апоел също регистрира непростим пропуск, след като резервата Абутбул свали с глава към Шимон в наказателното поле. Н 5-6 метра от вратата и необезпокояван от никого играчът с номер 23 стреля в аут покрай лявата греда.

Така с краен резултат 6:3 след двата мача израелците продължават в следващата фаза на турнира, където ги чака румънският Пандури.

Апоел Тел Авив - Берое 2:2 (3:6 общ резултат)

1:0 Дамари 22'-д.

1:1 Крумов 45'

2:1 Дамари 61'

2:2 Каядо 71'

Стартовият състав на Берое: 12. Иван Караджов; 17. Пламен Крумов, 5. Борислав Стойчев, 6. Иво Иванов, 28. Веселин Пенев, 27. Игор Джоман, 21. Елиаш да Силва, 2. Здравко Илиев, 7. Георги Андонов, 88. Давид Каядо, 10. Венцислав Христов.